Soud se Su Ťij je naše věc, nepleťte se do něj, vzkázala Barma světu

  11:15aktualizováno  11:15
Soud se Su Ťij je plně v souladu s našimi zákony a je čistě naší vnitřní záležitostí, prohlásila barmská junta. Cizí země by se proto podle ní neměly do kauzy vměšovat. Disidentka Su Ťij teď stojí před soudem kvůli obvinění z porušení pravidel domácího vězení. Hrozí jí pět let za mřížemi. A svět se zlobí.

Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

"Právní postup vůči Su Ťij je výhradně vnitřní věcí Barmy. Postupujeme v souladu s domácím právním řádem," řekl na bezpečnostní konferenci v Singapuru generálmajor Aye Myint, náměstek ministra obrany.

Su Ťij stojí před soudem za porušení pravidel domácího vězení. V tom strávila třináct z uplynulých devatenácti let a pravidla měla porušit tím, že přijala nezvaného návštěvníka, Američana Johna Yettawa.

Čtyřiapadesátiletý bývalý voják z Missouri počátkem měsíce přeplaval jezero u jejího rangúnského sídla a v domě zůstal dva dny. "Bůh mě poslal, abych ji chránil," řekl pak u soudu. Měl prý sen, že se nejznámější disidentku světa chystají zavražditi teroristé. - o výpovědi Johna Yettawa si přečtěte zde

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi

Su Ťij před tribunálem v rangúnské věznici Insein prohlásila, že je nevinná a že se žádného porušení pravidel se nedopustila. Američana nezvala a o jeho návštěvě se dozvěděla až ve chvíli, kdy už byl v domě. Nechala ho tam, protože byl vyčerpaný.

Pokud ji soud uzná vinnou, může "vězenkyně z Rangúnu" strávit tři až pět let za mřížemi. O víkendu se navíc objevily zprávy, že chřadne a má zdravotní problémy. Aktivisté se bojí o její život a Západ vyzývá juntu k okamžitému zastavení "loutkového" procesu a propuštění Su Ťij.

Protesty proti obvinění Su Ťij se konají po celém světě

Výzvy a petice zaplavily internet a minulý týden také začala fungovat stránka "64 pro Su Ťij", kde mohou lidé nechávat vzkazy. Své video tam nahrál kupříkladu i britský ministerský předseda Gordon Brown.

Pusťte Su Ťij a dva tisíce dalších, vyzývají USA

Západ i stoupenci Su Ťij jsou přesvědčeni, že jediným účelem nynějšího zinscenovaného procesu je udržet opoziční političku pod zámkem až do voleb plánovaných na příští rok. Ty mají být krokem na cestě k demokracii, ve skutečnosti ale jimi junta hodlá jen upevnit vlastní moc.

Generálové se bojí, aby se neopakoval scénář z roku 1990, kdy se v Barmě - nyní přejmenované na Myanmar - konaly poslední svobodné volby. Strana, v jejímž čele Su Ťij stojí, je tehdy s přehledem vyhrála. Ale vojáci výsledky ignorovali a Su Ťij uvrhli do izolace.

Juntě se pochopitelně nelíbí zájem světa o nepohodlnou demokratku. A tak se snaží vyhrožovat. "Pokud se jakákoli země vměšuje do vnitřních záležitostí jiné země, může to narušit vzájemné porozumění a vztahy," prohlásil generálmajor Myint.

V Singapuru je i americký ministr obrany Robert Gates. Ten zopakoval výzvu Washingtonu k propuštění nejen Su Ťij, ale i dalších asi dvou tisícovek politických vězňů v Barmě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz