Soptící Etna zranila patnáct lidí

  9:06aktualizováno  9:06
Nejméně patnáct lidí lehce zranil výbuch na jižním úbočí vulkánu Etna. Explozi vyvolal střet žhnoucí lávy s vodou nebo hořlavinou. Mezi zraněnými jsou hlavně hasiči a pracovníci civilní ochrany na základně La Sapienza. Záchranáři se už několik týdnu snaží uchránit turistický cíl před přívaly lávy. Soptící Etna znepříjemňuje život na Sicílii bez přestání od konce října.

Většinu zraněných trápí zlomeniny, když je zasáhly explozí vymrštěné kameny. Lékaři po prvním ošetření také doporučili převoz několika lidí do nemocnice v městě Catane, vzdáleném 20 kilometrů od La Sapienzy.

Odborníci se nejprve domnívali, že se výbuchem otevřel nový kráter na úbočí Etny ve výšce necelé dva kilometry nad mořem. Poté svoji domněnku poopravili, když zjistili, že explozi vyprovokoval kontakt žhnoucí lávy s vodou nebo hořlavou látkou.

Etna se probudila do nového období erupční aktivity koncem října. Proud žhavé lávy ohrožuje několik měst. Největší nebezpečí hrozí právě horskému středisku La Sapienza, oblíbené pro své lanovky, bary a obchody se suvenýry.

Proud lávy ohrozil La Sapienzu poprvé na konci listopadu. Žhavý jazyk se přiblížil na padesát metrů. Záchranáři narychlo stavěli ochranné valy.

Odborníci se obávají, že narozdíl od roku 2001 by středisko nyní nemuselo zůstat ušetřeno. Proto bylo preventivně evakuováno.

Proud lávy, který vytéká z kráteru ve výšce 2750 metrů, se přiblížil na několik set metrů. Italská civilní ochrana začala okamžitě budovat ochranné hráze, které mají zpomalit tok lávy a odvést ji co nejdále.
 
Civilní ochrana rovněž zřídila stanoviště, odkud situaci zblízka sleduje. Úřady zakázaly do oblasti přístup turistům a zvědavcům.

"Situace je těžká, erupce nevěští nic dobrého," konstatoval Salvatore Moschetto, starosta vesničky Nicolosi.

Stejně jako kolegové z okolních obcí se však obává především o La Sapienzu. Od roku 1956, kdy bylo postaveno, je totiž hlavním zdrojem příjmů pro místní ekonomiku.

Středisko leží ve výšce 2000 metrů nad mořem. Je výchozí základnou pro exkurze na Etnu, s 3340 metry nejvyšší činnou evropskou sopkou.

Obyvatele vystrašilo kromě lávy i několik zemětřesení. První mělo intenzitu 2,7 stupně Richterovy škály, druhé 3,7 stupně. Krátce po poledni se země otřásla znovu.

V lokalitách Giarre, Acireale a Santa způsobilo koncem října zemětřesení o síle 4,5 stupně značné hmotné škody.

RICHTEROVA STUPNICE

 

Projevy

Četnost za rok

do 2,5

není pociťováno, zaznamenáno pouze přístroji

900 000

2,5 - 5,4

pociťováno, ale škody jsou velmi malé

30 000

5,5 - 6,0

drobné poruchy na stavbách

500

6,1 - 6,9

destruktivní v zalidněných oblastech

100

7,0 - 7,9

velké škody, závažné zemětřesení

20

8,0 a více

velké zemětřesení způsobující úplnou destrukci měst a vesnic v okolí epicentra

jednou za 5 let

Proud lávy stéká po svazích Etny, která se v neděli 24. listopadu opět probudila. Erupci provázela série zemětřesení. (25. listopadu 2002)

Proud lávy stéká po svazích Etny, která se v neděli 24. listopadu opět probudila. Erupci provázela série zemětřesení. (25. listopadu 2002)

Proud lávy stéká po svazích Etny, která se v neděli 24. listopadu opět probudila. Erupci provázela série zemětřesení. (25. listopadu 2002)

Proud lávy stéká po svazích Etny, která se v neděli 24. listopadu opět probudila. Erupci provázela série zemětřesení. (25. listopadu 2002)

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Rusko opět pomáhá Trumpovi, aby vyhrál příští volby, varuje Clintonová

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se opět vměšuje do voleb ve Spojených...

Boj za záchranu planety imigranty tolik nepálí, mají svých starostí dost

Protesty klimatického hnutí Extinction Rebellion (XR, Vzpoura proti vyhynutí) pokračují ve světě druhým týdnem a jejich...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz