Sonda Cassini proletí ledovým gejzírem Saturnova měsíce

  19:08aktualizováno  19:08
Sonda Cassini se ve středu přiblíží k měsíci Enceladus, který je jednou z nejbližších Saturnových přirozených družic. Cassini proletí gejzírem, který vyvěrá z jižního pólu měsíce, a nabere vzorky ledu, prachu a plynů.

Z nitra Enceladu tryskají částečky ledu, prachu a plynů | foto: NASA/JPL

Vědce podle serveru NASA velmi zajímá zdroj, odkud gejzír tryská. Zatím se domnívají, že v okolí by se mohla nacházet voda v tekutém stavu nebo dokonce oceán. Během přeletu bude Cassini vzdálená od povrchu měsíce přibližně 200 kilometrů, nejblíž se dostane na padesátikilometrovou vzdálenost.

"Průlet bude velmi technicky náročný, ale může přinést revoluční poznání gejzírů Enceladu. Tým vědců už netrpělivě čeká, co se dozví, včetně mě," říká Alan Stern z NASA.

Vědci a členové mise Cassini zjistili, že přes malou vzdálenost od povrchu měsíce je průlet oblakem pro sondu Cassini bezpečný. A to i když je rychlost, kterou se sonda pohybuje, vysoká, protože částečky v mraku jsou velmi malé.

Kamery sondy nasnímají měsíc také ze severní strany, odkud ještě žádné snímky Cassini nepořídila. Analyzátory nasají částečky oblaku a jejich rozborem vědci získají informace o hustotě, velikosti, složení a rychlosti plynů.

"Z tryskajícího gejzíru vystřikují dva druhy částeček. Jedny tvoří čistý led, další jsou také ledové, ale smíchané s jinými látkami," říká Sascha Kempf z institutu Maxe Plancka pro jadernou fyziku v Heidelberku.

"Domníváme se, že krystalky ledu tryskají z povrchu a ‚špinavé‘ ledové částečky pocházejí z nitra měsíce. Průlet sondy ukáže, zda jsou naše domněnky správné," dodává Kempf.

Saturnův měsíc Enceladus

V roce 2005 poslala na Zemi sonda Cassini důkazy o tom, že ačkoli má měsíc Enceladus malý průměr (505 kilometrů), gejzíry dokážou vystřikovat do vzdálenosti třikrát větší. Jde o jeden z nejpůsobivějších úkazů v naší sluneční soustavě.

Ledové částečky tryskající z povrchu měsíce jsou velké asi jako šířka lidského vlasu. Částice z gejzíru jsou vypouštěny nad povrch rychlostí 400 metrů za sekundu.

Plyn z gejzíru obsahuje vodní páru, oxid uhličitý, metan, možná i čpavek, oxid uhelnatý a vodík.

"Chceme zjistit, jestli je složení plynů v mraku jiné než složení okolí měsíce. Třeba tím dostaneme odpověď na otázku, jak oblak vzniká," říká Hunter Waite z Jihozápadního výzkumného institutu v San Antoniu.

Tento přelet nad povrchem měsíce Enceladus je jedním ze čtyř, které letos sondu Cassini čekají. V červnu Cassini svou hlavní misi za čtyřleté putování v okolí Saturnu dokončí. Další průlet okolo Enceladu je plánován na srpen.

Autor:

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Rakouský pár si objednal z internetu oblečení, přišel jim balík plný drog

Speciální zásahové jednotky celní správy a jihočeského policejního ředitelství...

Manželský pár z Lince si přes internetové stránky objednal oblečení. Místo dvou vytoužených kusů oblečení, se však...

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Ganc a Netanjahu budou jednat o koalici, prezident chce střídání premiérů

Premiér a lídr izraelské strany Likud Benjamin Netanjahu (vlevo) a lídr strany...

Lídři obou největších stran v Izraeli Benny Ganc a Benjamin Netanjahu budou jednat o vytvoření velké koalice. Shodli se...

Kámen v botě Macrona. Paříž chce vést geniální matematik známý i z Prahy

Geniální francouzský matematik Cédric Villani, jenž kandiduje na starostu...

Ačkoli politika obecně vědce moc nepřitahuje, do čela Paříže kandiduje i geniální matematik Cédric Villani. Vzepřel se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz