V somálském Mogadišu explodovalo vozidlo. Počet obětí vzrostl na 189

  16:42aktualizováno  15. října 15:19
Sobotní exploze vozidla v somálské metropoli Mogadišu si podle posledních informací vyžádala nejméně 189 obětí, uvedla policie. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil, podobné útoky ale mají většinou na svědomí islamisté z hnutí Šabáb.

Zraněných je více než dvě stě a úřady se obávají, že počet obětí se ještě zvýší. Už teď jde přitom o nejtragičtější útok, jaký byl v Somálsku kdy spáchán, a podle svědků se jednalo o nejsilnější výbuch, jaký byl za poslední roky v tomto městě slyšet, uvedla agentura AP. 

Nejvážnější byla exploze nákladního auta. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. Z místa se ozývaly i výstřely.

„Byl to normální den. Velmi tichý, nebylo co dělat. Seděl jsem v práci u svého stolu. Naše kancelář je asi kilometr od místa exploze. Najednou jsem uslyšel ohromný výbuch. Všechno se třáslo. Nikdy předtím jsem něco tak hlasitého neslyšel. Během pár minut se oblohu zakryl velmi tmavý kouř, který zastínil i slunce,“ popsal pro al-Džazíru ředitel somálské záchranné služby Abdulkadir Abdirahman.

Mezi oběťmi jsou i studenti na cestě ze školy, říká záchranář

„Zvedl jsem telefon a zavolal ostatním ze svého týmu. Ani jsem jim nemusel říkat, co se stalo. Všichni to slyšeli. Všichni jsme běželi směrem k vlnícímu se kouři,“ pokračuje s tím, že všude, kam se podíval, ležela těla obětí nebo plakali zranění lidé. „Nikdy bych si neuměl představit, že něco takového uvidím. Velké domy byly naprosto zničené, hroutily se k zemi. Auta byla spálená a vzhůru nohama. Asfalt byl pokrytý kusy těl, krví a zbytky oblečení. Naše země nikdy nic takového neviděla,“ říká záchranář.

Fotogalerie

Oběťmi se podle něj stali i studenti, kteří právě seděli v minibuse. Ten je vezl ze školy domů. Ani deset vozů záchranky nestačilo pobrat všechny zraněné a oběti.

„Nikdy ten příšerný pohled nezapomenu. Těla byla znetvořena k nepoznání. Nedá se říct, kdo byl muž a kdo žena,“ popisuje s tím, že se všichni snažili dovolat svým blízkým, což přetížilo sítě a záchranáři se kvůli tomu nemohli spojit s nemocnicemi ani mezi sebou navzájem.

„V každém domě v Mogadišu někoho ztratili nebo znají někoho, kdo byl zavražděn při výbuchu. Celé město truchlí,“ dodává  Abdirahman.

Cílem útoku měl být zřejmě hotel ve čtvrti Hodan, uvedl policejní kapitán Mohamed Hussein. Dodal, že bezpečnostní síly vůz sledovaly poté, co vzbudil podezření. Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda.

Útok se odehrál dva dny poté, co ministr obrany a šéf armády z neznámých důvodů rezignovali. Hnutí Šabáb, napojené na globální teroristickou síť al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz