Ruská média tvrdí, že imigrační úřad už dokument vydal, ale jeho právník tvrdí, že jeho klient potvrzení ještě nedostal, uvedl server BBC. Kučerena se ve středu setkal se svým klientem v tranzitní zóně a všichni byli přesvědčeni, že přivezl i inkriminovaný dokument. O stavu Snowdenova případu pochybují i Spojené státy, které si podle mluvčího Bílého domu, Jaye Carneyho, od Ruských úřadů vyžádali jakékoliv informace o změně statusu bývalého konzultanta CIA. V novináři ostře sledovaném prostoru, kterým cestující opouštějí tranzit, se ale Snowden zatím neobjevil.
Vývoj kauzy Snowden5. června - Snowden pouští první informaci do deníku Guardian. Upozorňuje, že národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje nahrávky komunikace milionů Američanů. Zdroj: BBC, iDNES.cz |
Kučerena na letiště dorazil s objemným zavazadlem, v němž prý svému klientovi přinesl "džíny a pár triček". Pro ukrácení dlouhé chvíle také Snowdenovi zakoupil slavný román Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest.
"Měl by si to přečíst, hlavně kvůli Raskolnikovovi," poznamenal advokát s odkazem na hlavního románového hrdinu. Ten je v Dostojevského knize zmítán mučivým vnitřním soubojem dobra a zla a úvahami o síle lidského svědomí. Mimo to mu přinesl i optimističtější čtení, a to povídky dalšího mistra ruské klasické literatury, Antona Pavloviče Čechova.
Co bude dělat dál
Snowden se po obdržení dokladů hodlá usadit v Rusku a najít si práci, uvedl v rozhovoru pro RT (Russia Today) Kučerena."Jakmile dostane povolení, nejsou tu už žádné zákazy pohybu. Může žít kdekoliv v Ruské federaci."
Kučerena už ve středu jednal s pracovníky ruské Federální migrační služby. o poskytnutí dočasného ruského azylu pro svého amerického klienta. "Podle současné situace to může trvat ještě pět, sedm nebo osm dní. Denně jim volám a oni mi říkají, že už dokončují formalizace," uvedl dál v rozhovoru.
Snowden o dočasný azyl požádal 16. července a ruské úřady na potvrzení jeho žádosti měly týden, což je lhůta, která vypršela v úterý. Procedura přiznání azylu podle ruských zdrojů však může trvat až tři měsíce. Dočasný azyl je udělován na rok a může být mnohokrát prodloužen. K opuštění tranzitního prostoru ale Snowdenovi stačí pouhé potvrzení, že žádost podal.
Bývalý technik CIA pobývá na ruském letišti už víc než měsíc. Dostal se sem 23. června po letu z Hong Kongu, odkud odletěl jen dva dny poté, co Washington požádal tamní úřady o jeho zadržení. Na setkání s organizacemi pro ochranu lidských práv poté uvedl, že Spojené státy v zájmu honu na jeho osobu porušují lidská práva. "Jsme svědky nezákonné kampaně USA, která se mi snaží odepřít právo na azyl. Takové rozsáhlé zastrašování nemá v historii precedent." Snowdenovu situaci ulehčuje přítomnost advokátky serveru WikiLeaks Sarah Harrisonové, kterou mu poslal zakladatel serveru a další hledaný muž Julian Assange.
Washington bývalého konzultanta CIA obviňuje ze špionáže kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zvaného PRISM, jenž sledoval internetovou komunikaci lidí celého světa. Tajné služby tak činily údajně skrze internetové mezinárodní giganty jako je Google, Yahoo, Facebook či Apple. (vše o kauze čtěte zde).