Edward Snowden jako technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku...

Edward Snowden jako technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku předal tajné informace o tom, jak NSA odposlouchává elektronickou komunikaci po celém světě údajně ve spolupráci s velkými americkými firmami (Microsoft, Google, Facebook aj.). | foto: ČTK/AP/The Guardian

Zůstaň v Rusku, radí otec Snowdenovi. Nedostane trest smrti, tvrdí USA

  • 44
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden už více než měsíc přežívá v tranzitním prostoru moskevského letiště. Americký ministr spravedlnosti nyní ruskou stranu ubezpečil, že Snowdenovi po případném vydání do USA nehrozí trest smrti ani jakákoli forma mučení. Otec Snowdena mezi tím svému synovi vzkázal, aby raději zůstal v Rusku.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder o podmínkách při případném vydání Snowdena obšírně informoval v dopise zaslaném na ruské ministerstvo spravedlnosti. Hlavním bodem je rezolutní odmítnutí výroků Snowdena, který od vypuknutí kauzy prohlašoval, že při vydání do USA mu hrozí trest smrti.

"Spojené státy rozhodně nebudou usilovat o trest smrti pro pana Snowdena," napsal Holder v dopise ruskému ministru spravedlnosti Alexanderovi Konovalovovi. Dále pak dodal, že jakékoli spekulace o možném mučení, tvrdých výsleších a v krajním případě i tiché popravě, jsou "zcela mimo realitu".

Vývoj kauzy Snowden

5. června - Snowden pouští první informaci do deníku Guardian. Upozorňuje, že národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje nahrávky komunikace milionů Američanů.
6. června - Guardian a Washington Post zveřejňuje detaily o programu PRISM.
9. června - Snowden prozrazuje novinářům svoji identitu a obhajuje, proč vyzradil tajné materiály. Pobývá v Hongkongu.
14. června - Spojené státy vznášejí proti Snowdenovi obvinění ze špionáže.
23. června - Snowden opouští Hongkong a přistává na moskevském letišti Šeremetěvo.
2. červnce - Bolivijský prezident je donucen přistát ve Vídni, protože ho úřady podezřívají z ukrývání Snowdena na palubě.
6. července - Bolivie, Venezuela a Nikaragua Snowdenovi nabízí azyl.
12. července  - Snowden pořádá brífink na letišti Šeremetěvo s představiteli organizací pro ochranu lidských práv.
16. července - Oficiálně žádá o azyl v Rusku.
24. července - Dostává dokumenty opravňující ho k odchodu z letiště.

"Obvinění, kterým pan Snowden čelí, všechny tyto možnosti trestu zcela vylučují," uzavřel dopis Holder. Snowdena americké úřady viní z dvou případů špionáže a jedné krádeže vládních dokumentů. Za každé z těchto obviněních mu podle amerických právníků hrozí maximálně deset let vězení. Podle Holdera by navíc byl při vydání do USA souzen před civilním soudem. Ruská strana na dopis dosud nezareagovala.

Zůstaň raději v Rusku

Současná situace kolem Edwarda Snowdena trápí také jeho otce Lona. Ten už před nedávnem prohlásil, že se americká vláda snaží jeho syna jen démonizovat. "Nechápu, že se politici tak zabývají případem mého syna místo řešení skutečných problémů. Vždyť před pár dny oficiálně posvětili další sledování lidí," cituje Lona server telegraph.co.uk. Snowdenův otec naráží na čtvrteční hlasování Sněmovny reprezentantů, kteří těsnou většinou odmítli omezení práv Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

V telefonickém rozhovoru s redaktory agentury AP pak Lon Snowden prohlásil, že pomalu ale jistě ztrácí víru ve spravedlivý soud pro svého syna. S těžkým srdcem Edwardovi radí, aby raději zůstal v Rusku. "Myslím si, že Rusko je teď jedinou zemí, kde se můj syn může cítit v bezpečí. Jako jediný stát totiž dokáže odolat tlaku Spojených státu," prohlásil.

Obětoval všechno a nezískal nic, prohlásil otec Snowdena

S právníkem Brucem Feinem se nyní snaží zajistit podmínky pro případný férový soudní proces na půdě USA. Chystají se tak i na alternativu, že by Rusko přeci jen Snowdena vydalo. S Feinem také sestavil obsáhlý dopis zaslaný přímo do Bílého domu, kde prosí samotného Baracka Obamu o větší angažovanost v případu a stažení všech obvinění, kterým Snowden čelí.

Lon Snowden v rozhovoru mimo jiné vyjádřil i znechucení nad dopisem amerického ministra spravedlnosti Holdera. "Všechna ta ubezpečení, že ho nebudou mučit a nedostane trest smrti, směřují k jedinému – už je dávno jasný verdikt. Edwarda bude uznán vinným a dostane 30 let nebo doživotí," vysvětluje Lon.

O každodenním životě svého syna prý Lon nemá žádné informace, není s ním v pravidelném kontaktu. "Udělal, co udělal. Obětoval všechno a nezískal tím téměř nic," uzavřel Lon.

Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace (vše o kauze čtěte zde).

Minulý pátek k sobě pozval skupinu ruských ochránců lidských práv a požádal je o pomoc při získání útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky (více o setkání čtěte zde).

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští tajné informace na veřejnost:

23. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video