Vyměním azyl za informace o špehování, nabídl Snowden Brazílii

  17:19aktualizováno  20:47
Edward Snowden, který na jaře letošního roku vyzradil tajné informace o americkém programu špehování telefonické a internetové komunikace, se obrátil na politické představitele Brazílie. Slíbil jim bližší informace o odposleších výměnou za trvalý politický azyl. Brazílie však o nabídce odmítá jednat, dokud Snowden nepodá oficiální žádost o azyl.

Dejte mi azyl a dostanete informace o špehování, nabídl Snowden Brazílii | foto: Profimedia.cz

Bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v otevřeném dopise uvedl, že na něj velmi zapůsobilo, jak tvrdě brazilská vláda kritizovala počínání NSA.

Narážel tak mimo jiné na krok brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, která kvůli sledování své komunikace americkou tajnou službou zrušila říjnovou oficiální návštěvu USA (více o odposleších brazilské prezidentky se dočtete zde).

Osobnost roku

Edward Snowden se na nedávno zveřejněném žebříčku osobností roku magazínu Time umístil na druhém místě. "Podařila se mu nejspektakulárnější loupež roku. Tento třicetiletý počítačový specialista, který skončil v exilu, se stal věštcem zkázy informačního věku," uvedl Time k jeho umístění.

Před ním tak skončil jen papež František (více čtěte zde). Osobností roku je podle Time člověk, který měl v uplynulém roce největší vliv na vývoj ve světě - ať v dobrém, či špatném smyslu.

"Vyjádřil jsem svou připravenost pomoci, kde to je vhodné a legální. Ale bohužel americká vláda tvrdě pracuje na tom, abych to nemohl dělat. Dokud mi nějaká země nezaručí trvalý politický azyl, vláda USA bude dál omezovat mé vyjadřování," uvedl Snowden v dopise a dodal, že reakce Brazílie na celou kauzu byla pro něj velmi inspirující.

Snowden v textu také popisuje některé praktiky NSA. "Když se například procházíte po ulicích Sao Paula s telefonem v kapse, NSA neustále sleduje vaši polohu. Takových sledování udělají i pět miliard za den lidem po celém světě," uvedl Snowden.

"Když si někdo ve Florianópolisu (hlavní město brazilského státu Santa Catarina v jižní Brazílii, pozn. red.) otevře webovou stránku, NSA si ponechá vaše údaje, kde přesně jste to udělali a co jste na této stránce dělali. Když matka z Porto Alegre (hlavní město brazilského státu Rio Grande do Sul, pozn. red.) popřeje po telefonu hodně štěstí u zkoušek svému synovi, NSA si může ponechat záznam rozhovoru i pět let," píše Snowden (přepis celého dopisu v angličtině si můžete přečíst zde).

Bojujme proti bezpráví, burcuje Snowden

Dopis pak uzavírá výzvou k boji proti bezpráví a porušování lidských práv. "Pokud bych měl říct Brazílii jedinou věc, bylo by to tohle. Když se všichni spojíme proti bezpráví a budeme bránit základní lidská práva, můžeme se ubránit i těm nejsilnějším systémům," myslí si Snowden.

Podle úterního prohlášení brazilského ministerstva zahraničí však nedostala tamní vláda od Snowdena žádnou oficiální žádost o azyl. Bez ní nebude o udělení azylu uvažovat bez ohledu na jakoukoli jeho nabídku.

Snowden čelí obvinění za to, že médiím vyzradil informace o tajném americkém programu sledování údajů o internetové a telefonní komunikaci lidí v USA i ve světě (vše o kauze čtěte zde). Po svém útěků ze Spojených států se několik dní ukrýval v Hongkongu, 23. června pak odcestoval do Ruska.

Tam strávil více než měsíc v tranzitním prostoru letiště (více o jeho pobytu na letišti zde), v polovině července požádal ruské úřady o dočasný politický azyl, který mu byl udělen 1. srpna (více o udělení azylu se dočtete zde). Snowden následně opustil tranzitní prostory letiště a nyní se ukrývá na neznámém místě, pravděpodobně v Moskvě. Dočasný azyl mu Rusko udělilo na jeden rok.

Edward Snowden vysvětluje, proč zveřejnil informace o odposleších:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Zaražené větry pro spásu lidstva. Skleníkový metan u krav má omezit mikrob

Stádo krav na farmě nedaleko novozélandského města Invercargill

Vědci se opět zaměřili na metan, který produkují krávy při zpracovávání potravy. Po pokusech s mořskou řasou či skořicí...

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký...

Žhář z Kjóta tvrdí, že mu studio animovaného filmu ukradlo nápad

Budova vyhořelého studia animovaných filmů v japonském městě Kjótó (19....

Jednačtyřicetiletý muž, podezřelý ze čtvrtečního podpálení studia animovaného filmu v japonském městě Kjótó tvrdí, že...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz