VIDEO: V USA nastal „Stormaggedon“, řada států kvůli sněhu hlásí stav ohrožení

  7:13aktualizováno  15:12
Spojené státy ochromila ohromná sněhová bouře. Ledový déšť, vytrvalé sněžení a tuhý mráz postupně sevřely asi třicet amerických států. Pozemní ani letecká doprava nefungují, školy jsou zavřené. Počasí odsoudilo miliony lidí k domácímu vězení, často bez proudu a tepla. Živel si dosud vyžádal dvanáct obětí.

Živel takřka zastavil život ve třiceti amerických státech, ale nejtvrdší úder zasadil středozápadu. Obyvatelé šesti států, kde úřady vyhlásily stav ohrožení, přívaly sněhu uvěznily v jejich domovech. Továrny zastavily výrobu a mnohé mezistátní silnice byly neprůjezdné.

Vydatné sněžení zasáhlo hlavně oblast Chicaga, kde naměřili 51 centimetrů sněhu. Největší město státu Illinois prý postihla třetí nejsilnější sněhová bouře v historii. Asi tisíc aut uvázlo na silnici, která vede podél Michiganského jezera. Řada řidičů po čase vzdala beznadějné čekání a vyrazila pěšky do ledové smršti k nejbližším stavením.

Spojené státy zasáhla silná sněhová bouře (3. února 2011)

Auta pak ze sněhu vyprošťovaly a odtahovaly nakladače. Hodně motoristů se rozčilovalo, že úřady neuzavřely silnice včas. Další se vztekali sami na sebe, že vůbec v takovém počasí vyrazili.

True

Prudká vánice ochromila i druhé největší letiště USA - chicagské O'Hare. Mnoho letišť muselo zrušit plánované lety. Letošní zima je pro americkou leteckou dopravu tragédií. Aerolinky jen tento týden zrušily rekordních třináct tisíc letů.

Všude byly ohromné masy sněhu, které nedokážou odhrabávat ani sněžné pluhy. V opuštěných ulicích se tvořily až metrové závěje, které podle AP "dotvářely apokalyptickou atmosféru děsivého bílého ticha".

Spojené státy zasáhla silná sněhová bouře (3. února 2011)

Spojené státy zasáhla silná sněhová bouře (3. února 2011)

Americká média už bouři překřtila na "stormaggedon" podle Armagedonu, biblického místa poslední bitvy mezi bohem a ďáblem. Storm je anglický výraz pro bouři. Někteří novináři srovnávají nynější atmosféru ve Spojených státech s šokem po teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu v září 2001.

Situaci zhoršuje fakt, že hned za frontou, která polovinu území USA zavalila závějemi sněhu, se nad Spojené státy přemístila masa ledového vzduchu. Na některých místech teploty klesly až pod 30 stupňů mrazu.

True

Prezident Barack Obama svolal do Bílého domu naléhavou poradu a vyzval všechny vládní agentury, aby v kritické situaci maximálně spolupracovaly. Z Oklahomy a některých dalších států zaznívají žádosti, aby prezident vyhlásil co nejvyšší stupeň celostátní pohotovosti, a umožnil tak postiženým oblastem pokrýt škody způsobené sněhem z federálního rozpočtu.

Spojené státy zasáhla silná sněhová bouře (3. února 2011)

Spojené státy zasáhla silná sněhová bouře (3. února 2011)

Finanční prostředky vyhrazené k boji se zimním počasím jsou totiž ve většině amerických států téměř vyčerpány. Cena soli, kterou městské úřady používají k čištění komunikací, se navíc v posledních letech v USA zdvojnásobila.

Přes půl milionu lidí na jihu země se ocitlo bez proudu, ale občasné výpadky postihují v rozsáhlé oblasti od Texasu po Maine odhadem až na tři miliony domácností. Útok zimy přinutil správu texaských ropovodů a plynovodů přerušit provoz. Ropné rafinerie fungují, ale musely nasadit záložní energetické zdroje.

Vážná situace vznikla i na východním pobřeží USA, kam se vpád bouřlivého počasí nad ránem místního času přesunul. Hlavním problémem se tu stal mrznoucí déšť. Frekventované železniční spojení mezi New Yorkem a státem New Jersey se zastavilo, protože elektrické vedení obalila těžká vrstva ledu, která může dráty strhnout.

Směs sněhu, ledu a mrznoucího deště se na severovýchodě USA postarala o zhroucení několika veřejných budov. Úřady několika států v oblasti opakovaně varovaly obyvatelstvo, aby kontrolovalo vrstvu sněhu na střechách svých obydlí.

Mnohá města narazila na nečekaný problém - nemají kam uložit odklizený sníh. V okolí Albany na severu státu New York jsou sněhové "skládky" plné už od Vánoc, protože sníh nestačil odtát.

Úřady evidují zatím dvanáct mrtvých. Je mezi nimi newyorský bezdomovec, který se chtěl ohřát u zapálených kanystrů s benzinem, a žena sražená v Oklahoma City náklaďákem, který dostal smyk.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Najdete na iDNES.cz