Svatba je pro Palestince luxus, kvůli obřadu se zadluží a pořádají sbírky

  11:53aktualizováno  11:53
Palestinci v Gaze nemají peníze na nákladné svatby, které po nich muslimská společnost požaduje. Sňatek vyjde v přepočtu minimálně na 350 tisíc korun. Mladí se tak často zadlužují na roky dopředu. Ti, kteří na půjčku z různých důvodů nedosáhnou, však našli nový nástroj jak peníze získat. Prostředky na svatbu vybírají prostřednictvím crowdfundingu.

Mladý palestinský ženich se svou nastávající. (15. 10. 2013) | foto: Profimedia.cz

Palestinec Abdul Hakim Zogbor a jeho partnerka Falestine patří přesně k těm palestinským párům, kterým finanční nouze bránila se vzít. Vystudovaný architekt Abdul nenašel po studiích práci a musel se rekvalifikovat jako webdesignér a interiérový dekoratér, aby měl uplatnění na trhu práce. Inženýrka Falestine zase skončila v dětských charitách a její příjmy jsou nepravidelné.

Banka jim neschválila půjčku a rodina jim pomoct nemohla. „Naše rodiny jsou ve stejné situaci jako my,“ uvedla agentuře AFP Falestine, která vyrůstala v uprchlickém táboře Džabálíja v severní části Gazy. Dvojice se tak rozhodla přikročit k netradičnímu kroku a na svou svatbu spustila na internetu crowdfunding. To znamená, že začali sbírat peníze od dárců na internetu.

I když by mohli inspirovat další, najdou se i tací, kterým se jejich počínání nelíbí. „Lidé o tom neradi mluví,“ přiznal Abdul.

Na palestinském území je vysoká nezaměstnanost. Podle Světové banky je nejvyšší míra nezaměstnanosti právě mezi mladými, kde přesahuje 60 procent. Osmdesát procent obyvatel přitom odebírá humanitární pomoc a celá čtvrtina žije pod hranicí chudoby. Sňatek je v takových podmínkách luxusem jen pro bohaté.

Mladí musí naplnit nákladné tradice

Falestine nákladné svatby kritizuje. „Sňatek je víc než jen kontrakt,“ říká mladá žena. „Nikdo neuspořádá svatbu, aniž by se zadlužil na dva nebo tři roky. Někdy kvůli tomu prodá i zlaté šperky, které nevěsta při sňatku dostane jako dar,“ vysvětluje Falestine. Podle ní je na vině konzervativní muslimská společnost, která od mladých očekává nesplnitelné. V Gaze má totiž posledních osm let hlavní slovo vládnoucí radikální islamistické hnutí Hamás, které prosazuje fundamentální výklad islámu.

V muslimské společnosti je tradiční opulentní ceremonie se zdobnými bílými šaty pro nevěstu, pronajatým salonkem a hostinou pro svatebčany. „Musíte zajistit tak 15 až 20 tisíc dolarů (asi 357 až 476 tisíc korun), abyste uspokojili rodinu,“ vypočítává Abdul. Aby mohli zpečetit svůj svazek, berou si tak páry žijící v malých bytech často úvěry, které poté splácí několik let.

Podle ekonoma Samira Abú Mudalala zhoršila už tak náročný život Palestinců izraelská blokáda, která jim vzala práci v židovském státě. Palestinci tak uvízli ve spirále nezaměstnanosti a sekundárním dopadem je, že páry musí dlouho šetřit a čekat, než se vezmou.

Šance v podobě svatebních koordinátorů

Matka Mohammeda al-Mamluka však chtěla, aby se její syn mohl oženit hned. Vyhledala tak svatební koordinátory, kterých se v oblasti vyrojilo v posledních letech nepřeberné množství. Párům nabízí bezúročné financování svateb a předhání se ve výhodnosti nabídky. Chudí snoubenci jsou totiž přesně cílovou skupinou pro jejich podnikání.

Mohammed al-Bahtimi, který jednu takovou firmu s názvem Al-Saada vede, nabízí svatební balíček za 2500 dolarů (asi 59 500 korun). „Žádáme je o počáteční vklad 700 dolarů (asi 16 600 korun) a poté měsíční splátky. Na oplátku získají hodovní síň, fotky z ateliéru, hudbu, oblečení na svatbu, jídlo i transport svatebčanů a vybavení ložnice,“ cituje obchodník.

Díky dohodě, ve které se Mohammedova matka zavázala splácet 100 dolarů (asi 2378 korun) po dobu 18 měsíců, se 23letý mladík mohl oženit. „Nyní si říkám, jak oženit jeho mladšího bratra Mahmuda, kterému je 21, nebo jeho bratrance, kterému je 26 a stále se neusadil,“ zamýšlí se starostlivá žena.

Podle ekonoma Abú Mudaly má finanční krize ještě jeden dopad. Ženiši jsou nyní více opatrní při výběru budoucí partnerky. „Hledají pracující partnerku, která jim pomůže, protože jsou bez práce nebo protože jejich příjem nepokryje náklady, jež poslední roky narostly,“ vysvětluje. Nepodstatný není ani fakt, že počet rozvodů v Gaze se za posledních deset let zdvojnásobil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Milion lidí chce vtrhnout do nevadské vojenské Oblasti 51, za mimozemšťany

Oblast 51, USA: Tato vojenská základna v Nevadské poušti je přísně chráněna...

Pokud půjde všechno podle plánu, více než jeden milion lidí vnikne v polovině září do přísně střeženého vojenského...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Merkelová skrývá svou slabost. Podruhé absolvovala ceremoniál raději vsedě

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala s předsedkyní moldavské vlády...

Podruhé v krátké době v úterý německá kancléřka Angela Merkelová absolvovala uvítací ceremoniál v Berlíně vsedě. Po...

Najdete na iDNES.cz