Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Švédsko plánuje zrušit dětské sňatky migrantů, chce tak bránit znásilňování

  12:28
Mezi migranty, které Švédsko přijalo, jsou vdané nezletilé dívky. Takové sňatky však nejsou podle švédských zákonů platné a některé z takto provdaných dívek mohou být zneužívané. Doposud byly zahraniční sňatky uznávány, pokud jsou legální v zemích, kde byly uzavřeny. Nyní však budou taková manželství zrušena.

Migranti na severu Švédska ve městě Riksgransen. (19. prosince 2015) | foto: Reuters

Se stejným problémem jako Švédsko se potýkaly i další evropské země, jako je Německo, Dánsko a Nizozemsko, které od migrační krize z roku 2015 již své zákony přezkoumaly. Švédsko sňatky osob mladších 18 let zakazuje. Zahraniční manželské svazky nezletilých jsou uznávány, pokud jsou legální v zemích, kde byly uzavřeny.

To se má nyní změnit. Podle zákona, který by měl vstoupit v platnost v lednu, Švédsko zneplatní všechny sňatky nezletilých. Aktivisté bojující za lidská práva to vítají.

„Slyšíme o těchto případech neustále,“ řekla agentuře Reuters Sara Mohammadová, zakladatelka organizace GAPF, která vede kampaň proti zločinům ze cti. „Musíme tyto dívky chránit. Švédsko musí světu ukázat, že dětské sňatky nejsou v pořádku,“ dodává.

Debata o tomto tématu ve Švédsku přichází v době, kdy světoví vůdci usilují o globální vymýcení dětských sňatků do roku 2030. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) je po celém světě každoročně provdáno 12 milionů dívek mladších 18 let, což zbavuje oběti možnosti vzdělání a zvyšuje riziko, že budou vystaveny domácímu a sexuálnímu násilí.

Mohammadová přišla do Švédska v roce 1993. Uprchla z Iráku, kde se ji její bratr pokusil zastřelit kalašnikovem, když ve svatební den utekla, aby neskončila jako dětská nevěsta.

„Pokud Švédsko tato manželství zakáže, většina dívek se již ke svým manželům nevrátí,“ řekla Mohammadová. „Vláda musí dát těmto dívkám najevo, že je ochrání,“ poznamenala.

Úřady evidují stovky dětských sňatků

Během migrační krize patřilo Švédsko k nejvstřícnějším zemím. Od roku 2012 zde požádalo o azyl na 400.000 lidí. Neexistují ale žádné všeobecné údaje, které by ukázaly, kolik je mezi příchozími nezletilých v manželských svazcích. V roce 2016 švédský imigrační úřad uvedl, že zaznamenal 129 provdaných dívek a tři ženaté chlapce. Většina z nich pochází ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu. Podle Mohammadové je ale skutečný počet „podstatně vyšší“.

Snahy zpřísnit zákony o rodině ve Švédsku následují poté, co byla podobná opatření zavedena v Německu. To od roku 2014 přijalo více než 1,6 milionu žadatelů o azyl, hlavně z Blízkého východu a z Afriky.

Německo v roce 2016 informovalo o téměř 1500 dětech z cizích zemí žijících na německém území, které ve svých dokladech uváděly, že jsou v manželském svazku. Minulý rok Německo veškerá manželství osob mladších 18 let prohlásilo za nezákonná.

Švédské úřady se v přístupu k vdaným nezletilým dívkám potýkají s řadou potíží. Expertka na tuto problematiku ve vládním úřadu pro zdraví a sociální záležitosti Tina Tryggová upozornila, že většina těchto dívek má děti. Sociální úřady proto musejí hledat rovnováhu mezi pomocí mladé matce, která často nežije šťastným manželským životem, a dětmi, v jejichž zájmu je, aby je vychovávali oba rodiče.

Sexuální násilí v manželství

Švédské úřady vydaly pro nově příchozí migranty informační přehled týkající se dětských sňatků. Píše se v něm, že sex s dětmi mladšími 15 let je zločinem, i když je dítě registrováno v manželství. Sex bez výslovného souhlasu obou partnerů - a to i v manželství - znamená znásilnění. A kterákoli osoba má právo na rozvod, i když s tím manžel či manželka nesouhlasí.

Dětské sňatky však nejsou ve Švédsku ničím novým. Zinat Pirzadehová, která působí v jedné ze škol ve Stockholmu jako poradkyně při výběru zaměstnání, říká, že každý rok zmizí některé Švédky z rodin cizího původu, aby se později ukázalo, že byly provdány v domovských zemích svých rodičů.

Pirzadehová, která byla v 16 letech provdána v rodném Íránu a pak trpěla řadu let násilnostmi, uvedla, že politici a další představitelé se často bojí na tento problém upozornit, aby nebyli označeni za rasisty nebo islamofoby.

Pirzadehová je přesvědčena, že přijetí nového zákona je nesmírně důležité. „Dítě má mít šanci postupně dospět. Vím z vlastní zkušenosti, jak je těžké být s mužem, kterého neznáte, nemilujete a s nímž nechcete žít pod jednou střechou,“ říká Pirzadehová. „I pojem ‚dětské sňatky‘ je nesprávný. V takovýchto manželstvích jsou děti znásilňovány. Jde o zneužívání dětí,“ dodává.

Autoři: ,

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem a bývalým poslancem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko hlásí první sestřel GLSDB, Reznikov děkoval z challengeru za tanky

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Itálie zakázala ChatGPT, provozovateli hrozí mnohamilionová pokuta

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby italským uživatelům ke službě od soboty znemožnil...

Ideologická rehabilitace a prověrky. Kyjev řeší, co s lidmi v Donbasu

Válka ještě není vyhraná, v Kyjevě se však už řeší návrat dlouhodobě okupovaných území v Donbasu do náruče Ukrajiny....

Ničivé tornádo udeřilo v Arkansasu. Trhalo střechy, vyvracelo stromy

Hlavním městem amerického státu Arkansas Little Rock na jihu USA se prohnalo ničivé tornádo. Agentura Reuters s...

Kontroverzní influencer Tate je z vazby venku. I s bratrem a dvěma ženami

Odvolací soud v Bukurešti v pátek rozhodl o propuštění britsko-amerického influencera Andrewa Tatea z vazby do domácího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...