Rusko bez Putina! Moskvou prošel smuteční pochod za zavražděného Němcova

  13:38aktualizováno  16:52
V neděli odpoledně se v centru Moskvy sešly desítky tisíc lidí, aby si připomněli památku zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Účastníci smutečního pochodu měli ruské vlajky, portréty mrtvého i květiny. Během cesty průvod provolával hesla jako Rusko bez Putina, řadu kritických frází nesl i na transparentech.

Smuteční pochod se dal do pohybu v patnáct hodin místního času (v Moskvě je o dvě hodiny víc než v Česku). Podle serveru RT se pohyboval v tichosti. Vpředu lidé nesli transparent s nápisem: „Hrdinové neumírají a tyto náboje zasáhly každého z nás“. Řada lidí měla placky s nápisem „Nebojím se“. Podle reportéra agentury AP lidé v popředí provolávali „Rusko bez Putina“.

Fotogalerie

Ruský list Gazeta informoval, že dav, v němž podle organizátorů bylo až 70 tisíc lidí, držel minutu ticha přibližně v 16:45 místního času a kolem 17 hodiny průvod skončil.

Pochod se konal namísto povolené opoziční demonstrace proti krizi a válce na Ukrajině, která se měla konat jako „jarní pochod“ na okraji metropole. Ten byl v souvislosti se smrtí Němcova zrušen. Policisté v okolí akce zvýšili bezpečnostní opatření. Na účastníky dohlížely i vrtulníky. Podle policie se pochodu účastnilo 16 500 lidí. Radnice dovolila pochod o maximálně 50 tisících účastníků.

Moskevský rozhlas zprvu odhadoval, že na shromaždišti u zastávky metra se sešlo okolo deseti tisíc lidí, o chvíli později si reportér konkrétní počty netroufal uvést, davy však podle něj byly „obrovské“.

Podle reportérky RT Lidy Vasilevské lidé na pochodu měli i ukrajinské vlajky a nápis „Svobodu Savčenkové“, odkazující na ukrajinskou pilotku drženou v ruské vazbě (o její kauze více zde).

Vražda Němcova

Lidé z východní části metropole zamířili směrem na most poblíž Kremlu, kde byl kritik režimu v pátek v noci zastřelen, když se procházel s ukrajinskou modelkou Annou Duryckou (více zde). Na místo činu lidé celou sobotu nosili květiny a zapalovali svíčky.

Podle listu The Guardian byl na shromáždění zatčen ukrajinský poslanec Alexej Gončarenko, kterého ruské úřady podezírají z účasti na požáru v ukrajinském přístavním městě Oděsa, kdy zemřely desítky lidí (více zde).

„Pokud můžeme zastavit kampaň nenávisti, která je zaměřena na opozici, pak máme šanci na změnu Ruska. Pokud ne, pak budeme čelit vyhlídce masového občanského konfliktu,“ řekl agentuře Reuters opoziční lídr Gennadij Gudkov před začátkem shromáždění. Podle něj je režim zkorumpovaný a nedovolí, aby se objevila žádná hrozba pro něj. „Boris byl pro ně nepohodlný,“ dodal.

Odměna

Ruští vyšetřovatelé v neděli podle ČTK vypsali odměnu tři miliony rublů (asi 1,2 milionu korun) za informaci vedoucí k odhalení vrahů Němcova.

Někteří obyvatelé Moskvy přijímají názor, který na vraždu předkládají státní média, že zastřelení Němcova je provokace, která má za cíl destabilizovat společnost. „Kdo vlastně byl Němcov?“ ptalo se několik mladých lidí v centru Moskvy. Proputinovští aktivisté ze skupiny Antimajdan oznámili, že smuteční pochod nemají v plánu narušit.

Shromáždění na uctění památky Němcova se konala i v dalších ruských městech. Dav v Petrohradě u jedné ze stanic metra vztyčil vlajky Ruska, Ukrajiny i Evropské unie. V Nižnij Novgorodu lidé na shromáždění měli nápisy jako „Spravedlivá věc nezabíjí“ či „V nevyhlášené válce umírají naši lidé“ nebo „Být svobodný není zločin“, píše agentura Interfax. V Novosibirsku přibližně dvě stě lidí před Státní vědeckou a technickou knihovnou zapálilo svíčky a položilo květiny k portrétu mrtvého.

Několik desítek lidí také na Staroměstském náměstí v Praze uctilo památku Němcova. Akci uspořádalo sdružení Pražský majdan. Kromě piety lidé vyjádřili podporu i Savčenkové. Lidé mohli na místě podepisovat petice za zvýšení protiruských sankcí a také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, respektive proti jeho výrokům směrem k ukrajinskému konfliktu.

Na místě vraždy lidé v sobotu pokládali květiny:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Najdete na iDNES.cz