Berezovskij sebevraždu nespáchal, spekuluje manželka Litviněnka

  13:28aktualizováno  13:28
Manželka zesnulého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka Marina tvrdí, že Boris Berezovskij nespáchal sebevraždu. Tým britských vyšetřovatelů také vyvrátil původní spekulace o otravě radioaktivním materiálem a možné násilné smrti.

Boris Berezovskij | foto: Reuters

 Marina Litviněnková v rozhovoru pro server telegraph.co.uk uvedla, že se se zesnulým Berezovským setkala před několika týdny. Litviněnková tvrdí, že měl tehdy dobrou náladu a nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěl spáchat sebevraždu. Její spekulace potvrzuje i fakt, že Berezovskij nenechal žádný dopis na rozloučenou.

Můj život ztratil smysl, říkal prý Berezovskij

"Z mého pohledu mi nepřipomínal člověka plánujícího sebevraždu. Když jsem s ním mluvila naposledy, přišlo mi, že se jeho nálada oproti minulým letům zlepšila. Dokonce se mě ptal I na mého syna," popisuje své setkání s Berezovským Litviněnková. Ta připomněla, že proslulý ruský miliardář byl v posledních letech pod velkým tlakem, ale i tak se nebál vyjadřovat své politické postoje otevřeně a přímo.

Britská policie poodhalila také několik dalších detailů z prošetřování Berezovského smrti. První podezření prý pojal člen Berezovského ochranky poté, co se mu jeho zaměstnavatel více než čtyřiadvacet hodin neozval. Vydal se tedy do Berezovského rezidence v britském hrabství Berkshire.

Boris Berezovskij

Boris Berezovskij byl ruský matematik a podnikatel židovského původu. V 90. letech 20. století se stal miliardářem, jedním z nejbohatších Rusů. Berezovskij, který měl rovněž vazby na představitele politických elit, tak byl v této době jedním z nejvlivnějších mužů veřejného života v Rusku. Podnikal v oblasti automobilového průmyslu, televizního vysílání a ropného průmyslu. Během privatizace na přelomu 80. a 90. let ovládal podíly v několika bankách, ropných a leteckých společnostech a především v médiích (televize ORT a TV6).

Zdroj: Wikipedia

Tam v koupelně zamčené zevnitř objevil jeho tělo. Na místě činu policie nenalezla žádnou krev a nic prý nenasvědčuje ani tomu, že by bývalý ruský miliardář zemřel násilnou smrtí, píše server independent.co.uk.

Stopy radiace policie nenašla

Vyšetřovatelé už v neděli večer vyvrátili spekulace o možné otravě radioaktivním nebo biologickým materiálem. Podle mluvčího policie byla přítomnost specialistů pouze preventivním opatřením, které mělo hned zpočátku zamezit šíření spekulací o jedné z možných příčin smrti ruského bohatýra.

Berezovskij získal v Británii politický azyl v roce 2003 a od té doby se stal i terčem několika útoků, byť spíše v prvních letech své emigrace. Podle řady známých citovaných v britských médiích byl oligarcha v poslední době ve špatném psychickém stavu, a to zvláště kvůli prohraným soudním bitvám.

V roce 2011 totiž přišel o více než 100 milionů liber (přes tři miliardy korun) při rozvodovém řízení, loni zase soud zamítl jeho žalobu o tři miliardy liber (přes 90 miliard korun) proti taktéž ruskému majiteli fotbalového klubu Chelsea Romanu Abramovičovi, kterého Berezovskij nařkl z vydíráni při sporu o prodej akcií ruské ropné společnosti Sibněfť. Berezovskému zůstal jen účet za právnické a soudní náklady v řádu desítek milionů liber.

Podívejte se na záběry z vyšetřování smrti Berezovského.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

Novozélanďan jde do vězení za nenávist vůči muslimům, sdílel závadná videa

Novozélanďana Philipa Arpse poslal dnes tamní soud na 21 měsíců do vězení za...

Novozélanďana Philipa Arpse poslal v úterý tamní soud na 21 měsíců do vězení za to, že sdílel videa ze střelby v...

Imigrační úřad přemístí miliony nelegálních cizinců, pohrozil Donald Trump

Migranti mířící do USA (17. 1. 2019)

Americký prezident Donald Trump pohrozil deportací milionů lidí, kteří pronikli do Spojených států přes jižní hranici...

Najdete na iDNES.cz