Smrt Čecha v Chorvatsku odhalila nedostatečná pravidla pro potápění

  15:09aktualizováno  15:09
České potápěče v Chorvatsku dnes čeká další kolo výslechů k pozadí smrti jejich kolegy Jana Otýse. Tragická expedice Garibaldi také rozvířila diskusi o kvalitě potápěčských kurzů. Navíc se ukázalo, že potápěči nemusí povinně chodit na lékařské prohlídky.
Hloubkové potápění k vrakům je velká zátěž na organismus člověka. Ilustrační foto

Hloubkové potápění k vrakům je velká zátěž na organismus člověka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pitva zemřelého potápěče Jana Otýse zjistila, že trpěl srdeční chorobou, takzvanou dilatační kardiomyopatií. - čtěte Českému potápěči v Chorvatsku selhalo srdce, ukázala pitva

Na webu expedice Garibaldi se po zprávách o tragické smrti začalo diskutovat o současné podobě potápěčských kurzů a o tom, zda je jejich kvalita dostatečná. Odborníci oslovení redakcí iDNES.cz ale vidí hlavní chybu v nedostatečné legislativní úpravě.

Chybí zákon o potápění
V současné době totiž neexistuje žádný zákon, který by stanovil přesné podmínky pro potápění a zároveň by nařizoval, jaká školení musí potápěč absolvovat.

"Potápění je volná činnost, která není nijak upravena zákonem, a není tak ani stanovena povinnost chodit na pravidelné lékařské prohlídky," řekl iDNES.cz Michal Demartini ze Svazu potápěčů ČR.

Termín technického nebo hloubkového potápění nezná ani evropský zákon a například v Chorvatsku mají stanovené podmínky jen pro rekreační potápění do maximální hloubky 40 metrů.

Podle odborníků tak rychle přibývá potápěčů, kteří umírají kvůli nedostatečným zkušenostem a přeceňování vlastních sil. "Nehraje roli, v jakém systému potápěčské zkoušky děláte, ale je důležitý především morální kredit potápěčského instruktora," uvedl uznávaný instruktor potápění Zdeněk Holík.

Podle něj právě na každém instruktorovi záleží, zda účastníci jeho kurzu získají dostatek zkušeností, nebo projdou jako "nedodělaní" potápěči. "Než jdou pod vodu, měli by si uvědomit, na co mají a na co ne," podotkl.

Běžná lékařská prohlídka potápěčům nestačí
Někteří odborníci upozorňují také na to, že by potápěči, ať už nováčci nebo i ti zkušení, měli procházet pravidelným ročním školením i zdravotními prohlídkami. A to by jim mohl nařídit jen zákon.

Podle instruktora Holíka jsou nyní pravidelné prohlídky u lékaře pouze doporučovány, ale nejsou povinné. "Existuje pouze doporučení, aby se chodilo na prohlídku tak jednou ročně. Když ji ale někdo neabsolvuje, žádný postih mu nehrozí," uvedl Holík.

Běžná prohlídka ale ne vždy stačí. Obvodní lékař provede jen základní vyšetření - nechá změřit EKG, vyšetří uši a zjistí, jestli má pacient v pořádku reflexy. Proto také lékař nemusel zjistit u Jana Otýse dilatační kardiomyopatii.

"Záleží na tom, jak dalece byl vyšetřen," řekl iDNES.cz lékař Bohdan Plichta, který se sám potápí. Žádný předpis podle něj nyní nestanovuje, jak má lékařské vyšetření u potápěčů probíhat.

"Záleží jen na lékaři, jak zváží potápěčův stav. Pokud je to doktor-nepotápěč, tak těžko umí posoudit míru zátěže při potápěčských aktivitách," tvrdí Plichta. "Při hloubkových ponorech už není vůbec jasné, co by se mělo všechno zjišťovat. Procesy, které v těle při takovém potápění probíhají, nejsou stále ještě plně objasněny," dodal.

Češi se chtějí k vraku vrátit
V Chorvatsku nyní pokračují výslechy členů české expedice. Místní kapitanát se snaží objasnit, zda vinu na smrti Jana Otýse nese skutečně jen náhlé selhání srdce, nebo potápěči v téměř stometrové hloubce něco podcenili.

Český tým Garibaldi chce také požádat chorvatské úřady, aby jim v budoucnu povolily další průzkumy potopeného vraku. Potápěči se rozhodli nepodávat odvolání proti uložené pokutě, kterou dostali za porušení zákona o podmořském výzkumu. - čtěte Potápěči dostali pokutu, po tragédii jim hrozí vyhoštění z Chorvatska


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Justin Bieber, pohroma Islandu. Zpěvákovi fanoušci ohrožují křehký kaňon

Islandský kaňon Fjadrárgljúfur (1. července 2018)

Island omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Joko Widodo bude znovu prezidentem, naděje Indonésanů zatím nenaplnil

Indonéský prezident Joko Widodo během prezidentských voleb v roce 2019. Obhájil...

Dubnové prezidentské volby v Indonésii vyhrál dosavadní prezident Joko Widodo. Získal 55,5 procenta hlasů, jeho...

Najdete na iDNES.cz