„Zhruba čtyřicet pozměňovacích návrhů se pokusím předložit na jednání pléna příští týden,“ sdělila iDNES.cz europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která působila jako stínová zpravodajka návrhu. „Pokud bychom totiž byli schopni do textu prosadit některé z pozměňovacích návrhů, směrnice by nebyla přijata a začalo by se o ní znovu jednat,“ vysvětlila.
„Mým cílem je odstranit ze směrnice co nejvíce do očí bijících nesrovnalostí, zaměřím se hlavně na nové kategorie zakázaných zbraní, zejména pak ty, které jsou dnes povolené, na problém držení zásobníků s vyšší kapacitou, na oblast deaktivace zbraní či zbraně historické hodnoty. Celá řada kolegů tyto návrhy podpořila,“ uvedla Charanzová s tím, že „řadu nesmyslů“ z původní verze Evropské komise se podařilo odstranit.
Jakých zbraní se návrh týká?Přijetí směrnice neznamená „odzbrojení“ obyvatel. Zkomplikuje však život některým legálním držitelům zbraní. „Zakazuje například některé dnes běžně držené poloautomatické zbraně. Nastavuje systém, v rámci kterého bude komplikované pro sportovní střelce účastnit se soutěží v zahraničí. A dále stanovuje, že lidé, kteří mají doma poloautomatickou zbraň kategorie B v kombinaci s jistým typem zásobníku, mohou přijít o zbrojní průkaz,“ vysvětlila europoslankyně Dita Charanzová. Největší dopad by směrnice v současném znění měla podle Mileny Bačkovské z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra na majitele poloautomatických zbraní, které jsou předělané z původně automatických zbraní. Zvěsti, že se směrnice týká i vzduchovek, nejsou pravdivé. |
Charanzová se může spolehnout na podporu většiny českých kolegů. „Já budu hlasovat v souladu s pozicí českých europoslanců. Je tu snad poprvé v historii Evropského parlamentu jednotný zájem našich europoslanců,“ řekla iDNES.cz Kateřina Konečná (KSČM).
Protlačit na plénu změny se pokusí i Stanislav Polčák (STAN). Jeho cílem je zajistit, aby se zvýšil limit nábojů v zásobníku pro samonabíjecí zbraně - směrnice počítá s limitem deseti nábojů (o iniciativě Polčáka a Jiřího Pospíšila jsme psali zde). Pokud z evropské normy nevypadnou pasáže o kapacitě zásobníků nebo o zákazu samonabíjecích (poloautomatických) zbraní předělaných z automatických, nepodpoří ji ani europoslanec Jan Zahradil (ODS).
Pozměňovací návrhy podpoří také známý euroskeptik Petr Mach (Svobodní). „My obecně ve všech případech, kdy EU omezuje právo členských států nebo svobodu lidí, hlasujeme proti, a samozřejmě to platí i o směrnici o zbraních,“ řekl na dotaz iDNES.cz, jak bude hlasovat frakce nazývající se Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), jejíž je členem.
Směrnice spíš projde, podporují ji nejsilnější frakce
Doporučení hlasovat proti dala svým členům například také liberální frakce ALDE. Právě postoj jednotlivých frakcí bude při hlasování o směrnici rozhodující (rozložení jednotlivých frakcí najdete zde).
Pokus změnit ústavuProjednávaná směrnice o zbraních, s níž přišla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Paříži, popudila velkou část české politické scény. Omezení legálních zbraní terorismus nijak nezasáhne a poškodí kvalitní české zákony o držení zbraní, dají se shrnout argumenty odpůrců. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by v případě jejího schválení podal žalobu k Soudnímu dvoru EU (více zde). Chovanec také stojí za iniciativou změnit kvůli tomu ústavní zákon o bezpečnosti, což má ve svých důsledcích až k vytvoření jakýchsi domobran (více o návrhu na změnu ústavy zde). Takový postup má však odpůrce. |
„Naše frakce tradičně vychází z toho, že poslanci z různých zemí ve svých postojích reflektují své národní zájmy. Společné pozměňovací návrhy českých europoslanců však našly v naší frakci širokou podporu napříč členskými zeměmi,“ řekl člen konzervativní frakce ECR Jan Zahradil.
„My v tomhle případě nebudeme jednotní. Někteří kolegové, například z Francie, avizovali, že s tím budou mít problém, ale není to dořešeno,“ odpověděla Konečná z levicové frakce GUE/NGL.
I přes odpor několika europoslaneckých frakcí však může směrnice hladce projít, jelikož nadpoloviční většina europoslanců je sdružena ve frakcích lidovců a socialistů, které podle Charanzové návrhu vyjadřují podporu.
To potvrzuje i Polčák, který patří k nejpočetnější, tedy lidovecké, frakci (EPP). „Myslím si, že většinové stanovisko frakce bude takové, že podpoří vyjednaný kompromis, to znamená bez razantních pozměňovacích návrhů. Bohužel situace je taková, že většina kolegů z mé frakce to pokládá za maximum možného a žádné další liberálnější úvahy k držení zbraní prostě nepodporuje,“ uvedl.
Expert v Rozstřelu: Stát nás před terorem neochrání, zbraň ano:
4. ledna 2017 |