Slyšel křik a vyfotil zoufalý pár, kterému se v oceánu utopilo dítě

  16:54aktualizováno  16:54
Nezachycuje válku, hladomor, zemětřesení, potopu. Zachycuje jen jedno obyčejné dubnové dopoledne na pláži v americké Kalifornii. Jenže to dopoledne se jednomu mladému páru zhroutil svět. A v tom tkví síla fotografie Johna L. Gaunta "Tragédie u moře". Kompozičně dokonalého snímku, který dokáže zlomit srdce.

Manželé chvíli poté, co jejich devatenáctiměsíční dítě zmizelo ve vlnách Tichého oceánu. (2. dubna 1954) | foto: John Gaunt

Druhého dubna 1954. Město Hermosa Beach nedaleko Los Angeles. John L. Gaunt, mladý fotograf prestižního deníku Los Angeles Times, zrovna lenošil na dvorku svého domu.


Slyšel zvuk mořských vln? Těžko říct. Za všechna ta léta, která u Pacifiku strávil, už jeho hukot možná docela přestal vnímat. Z poklidu ho vyrušil křik sousedů: "Na pláži se něco děje!"

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Gaunt popadl svůj Rolleiflex a rozběhl se k vlnám. Uviděl ženu a muže, které znal možná od vidění, ale rozhodně ne jménem. Zoufale se drželi jeden druhého, protože... V tu chvíli se jim doopravdy zhroutil svět. Zjistili, že vlny pohltily jejich devatenáctiměsíčního syna. Hrál si na zahradě, ale vydal se k moři a smetla ho vlna.

John Gaunt udělal jen pár rychlých snímků zoufalých mladých rodičů. Jedna z fotografií vyšla druhý den v LA Times, již pod názvem "Tragedy by the Sea" (Tragédie u moře). A o rok později za ni John L. Gaunt dostal Pulitzerovu cenu.

Porota popsala snímek jako "hluboce jímavý". Což zní poněkud bezzubě. Gauntova fotka má ohromnou sílu. Je jednoduše krásná a kompozičně dokonalá, ale - kdo by si ji doma pověsil na zeď?

A podobné pocity prý měl i sám John Gaunt. Když v roce 2007 zemřel (ve věku 83 let), Los Angeles Times v nekrologu citovaly jednu z jeho dcer:

"Přes všechnu pozdější radost z Pulitzerovy ceny pro otce nebylo vůbec jednoduché tu fotografii pořídit," řekla. Ač ty zoufalé rodiče neznal osobně, dokázal s nimi Gaunt cítit. Už jen proto, že byl možná stejně starý jako oni, a doma měl malou dceru.

Kromě "Pulitzera", jedné z nejprestižnějších novinářských cen světa, dostal John L. Gaunt za Tragédii u moře i fotografickou cenu zpravodajské agentury AP.

JOHN L. GAUNT

Americký fotograf se narodil 4. června 1924 ve městě Syracuse ve státě New York. Jeho otec byl burzovní makléř. Když byl John ještě dítě, rodina se přestěhovala do Hermosa Beach v Kalifornii.

Už za studií pracoval Gaunt ve školních časopisech a přispíval fotografiemi do místního listu Daily Breeze.

Za druhé světové války byl pilotem americké armády. Po válce studoval zoologii a po krátkém pokusu o studium medicíny opustil přírodní vědy a vrátil se k fotografování.

Do Los Angeles Times nastoupil v roce 1950 a zůstal tam až do odchodu na penzi v roce 1988. Pulitzerovu cenu za "Tragédii u moře" dostal v roce 1955.

S manželkou Mary Elise, s níž byl od konce 40. let a která zemřela v roce 1996, měli dvě dcery. John L. Gaunt zemřel 26. října 2007 v Kalifornii.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Najdete na iDNES.cz