Slovinci za den napočítali dvanáct tisíc uprchlíků, EU žádají o posily

  8:32aktualizováno  11:00
Slovinsko požádalo oficiálně Evropskou unii o policejní jednotky, které by malé zemi pomohly zvládat nápor uprchlíků. Ve středu přišlo do země přes 12 600 migrantů, což je rekordní počet. Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by se situace uklidňovala.

Uprchlíci u obce Barkasovo na hranicích Chorvatska a Srbska (22. října 2015) | foto: AP

„Slovinsko požádalo ostatní členské státy EU o policejní jednotky,“ řekla slovinské televizi ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová. Lublaň příslušný požadavek učinila ve středu. Zemi ve čtvrtek navštíví eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, aby zde jednal o uprchlické krizi.

Slovinsko, které je na rozdíl od sousedního unijního člena Chorvatska i součástí takzvaného schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, se snaží podle azylových pravidel EU všechny běžence při vstupu registrovat.

Do Slovinska jen za noc vstoupilo 6500 běženců, za celou středu jich pak z Chorvatska do této malé dvoumilionové země přišlo přes 12 600. To podle agentury APA překonává i počty migrantů přicházejících do Maďarska v září, kdy tamní uprchlická krize vrcholila.

Maďarsko ale oplotilo hranice se Srbskem a Chorvatskem, takže uprchlíci nyní na sever Evropy proudí přes Slovinsko. To tvrdí, že péči o ně a jejich registraci nezvládá, neboť má kapacity na odbavení pouze 2500 migrantů denně.

Lublaň již opakovaně ohlásila, že její kapacity na zvládání krize jsou vyčerpány a že se bez pomoci ostatních neobejde. Ve středu ráno parlament schválil zákon, který umožňuje při ostraze hranic nasadit armádu. Země se také chystá povolat vysloužilé policisty, aby svým současným kolegům pomohli.

Fotogalerie

Slovinsko v uplynulých dnech opakovaně obvinilo sousední Chorvatsko, že se nijak nesnaží proud běženců zpomalit a že migranty nijak nekontroluje. Chorvatsko, které je sice členem EU, ale není jako Slovinsko součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, oznámilo, že od půlnoci do brzkého dopoledne přišlo ze Srbska 1277 migrantů. V chorvatském tranzitním táboře Opatovac nyní na cestu do Slovinska čeká přes 2600 lidí.

Chorvatské ministerstvo vnitra ve čtvrtek uvedlo, že do země již od počátku krize přišlo přes 217 500 uprchlíků. Podle DPA se situace na takzvané balkánské migrační trase nijak neuklidňuje a před zavřenou srbsko-chorvatskou hranicí Berkasovo-Bapska čeká dalších 2000 lidí na to, aby mohli v cestě pokračovat.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že do Srbska během čtvrtka vstoupí asi 9000 běženců. Upozornil také na to, že kvůli zábranám, které na balkánské trase vznikají, musí uprchlíci přečkávat chladné noci v Srbsku, Chorvatsku a Slovinsku pod širým nebem. Chorvatsko se již rozhodlo požádat o mezinárodní humanitární pomoc, zájem má o deky, zimní stany, lůžka a ubytovací kontejnery.

Orbán chválí Srbsko

Maďarský premiér Viktor Orbán k současné migrační krizi prohlásil, že evropští představitelé nemají žádný mandát k tomu, aby bez žádné či téměř žádné kontroly vpustili stovky tisíc běženců do Evropy. Orbán chce, aby evropští lídři zapojili do diskuse o budoucnosti kontinentu voliče, jinak budou muset čelit politické krizi a ohrozí demokratické zřízení.

Uprchlická krize

„Destabilizuje to evropské demokracie,“ řekl Orbán. „Musíme zahájit skutečnou debatu o budoucnosti kontinentu, musíme mluvit bez náhubku v podobě politické korektnosti, na rovinu a bez přetvářky,“ dodal s tím, že je třeba vyslyšet názory lidí. „Pokud to nedokážeme, tak k uprchlické krizi přibude ještě krize politická,“ uvedl.

Orbán míní, že uprchlickou krizi nebude možné zastavit bez Srbska. „Migrační krize ukázala, že pokud se budeme chtít před takovým fenoménem bránit, Srbsku by mělo být umožněno přiblížit se k Evropské unii a integrovat se do ní,“ řekl maďarský premiér. Dodal, že Srbsko se v balkánském regionu předvedlo jako nejstabilnější země, zatímco sousední státy postihl v různé míře zmatek.

Orbán rovněž obhajoval pohraniční plot, který Maďarsko vybudovalo na pomezí se Srbskem a Chorvatskem. Zdůraznil, že cílem bylo zastavit proud běženců mířících do Evropy, ne jejich trasu přesměrovat. Připomněl také, že Budapešť vyzývala své balkánské sousedy, aby i oni pomohli postup běženců zastavit.

Maďarsko bylo až do uzavření svých hranic pro běžence jednou z hlavních tranzitních zemí na jejich cestě do severní Evropy. Po dobudování plotu Budapešť hlásí pouze ojedinělé pokusy migrantů Maďarskem projít.

Slovinská policie vede uprchlíky k registračnímu místu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz