Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Slovenským policistům pomohou vojáci

  19:45
Situace na Slovensku se přiostřuje. Vláda na mimořádném zasedání povolala na pomoc proti rabujícím Romům armádu. Tisícovka vojáků bude dohlížet na pořádek společně s policisty. Policie zvýšila ostrahu romských osad a monitoruje pohyb skupin Romů, napsal server Bleskovky.sk.

Nasazení armády vládě navrhli ministr vnitra a obrany. "Jde o společný výkon hlídkové služby, jiné úkoly vojáci plnit nebudou," vysvětlil ministr vnitra Vladimír Palko.

Podle něj by měla být policie posílena o 1000 profesionálů i vojáků základní služby.

Pomoc armády při hlídkové službě policie umožňuje slovenský zákon o policejním sboru i za běžných situací, jakými jsou například volby nebo ochrana hranic. Potřebný je ale souhlas vlády.

"Jen dnes policie předvedla 126 podezřelých z trestných činů krádeže, výtržnictví a útoku na veřejného činitele," popsal situaci Palko. Podle ministra muži zákona nyní vazebně stíhají 55 lidí. Toto číslo se ale prý ještě změní, protože vyšetřovatelé budou žádat uvalení vazby na další desítky lidí.

"Rozhodl jsem o přesunutí značného počtu policistů na území Prešovského, Košického a části Banskobystrického kraje. Všichni policisté mají zrušené dovolené. Jde o největší policejní přesuny od roku 1989. Jak jste si všimli, bylo vlastně poprvé od roku 1989 použito vodní dělo," poznamenal ministr. Na území krajů, kde se rabuje se tedy celkově přemístí zhruba 1200 policistů.

Romové se podruhé střetli s policií
Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. Při předchozím zásahu použila vodní dělo a dělbuchy.

K novému střetu došlo ve chvíli, kdy policie začala opouštět romskou osadu v Trebišově, jejíž několik set obyvatel předtím vyrabovalo jeden obchod.

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy na tváři.

Podle serveru Pravda.sk na policejní auta zaútočily kameny jako první děti, po chvíli se přidali i dospělí.

Policejní auta, včetně cisterny s vodním dělem, se hned vrátila do osady. Provinilce policisté pronásledovali po blízkém poli, spoutali je, naložili do aut a odvezli na policejní stanici.

"Bili každého, hlava nehlava. I nevinné," tvrdil jeden z obyvatel Milan Tancoš, který události sledoval z chodníku naproti ústí ulice vedoucí do osady. "Rabování neschvaluji, ale co jim zbývá," dodal Tancoš.

Ženy se pobily o kojence
Na zajímavý způsob, jak se vyhnout zatčení přišly podle listu SME tamní ženy. Od cely předběžného zadržení je měly zachránit děti. Po příjezdu policejních hlídek se proto v osadě strhl boj o kojence.

Romky si děti mezi sebou přehazovaly a nechyběla při tom ani ostrá slova. Podle policie obyvatelky osady pravděpodobně zjistily, že kojící matky mohou být sice předvedeny, ale nemohou být umístěny do cely.

Policisté se tak podle SME stali svědky takovýchto slovních výměn: "Dej sem to dítě, tebe už vyslechli", nebo "vrať mi ho, to není tvoje dítě".

Některé obyvatele osady už policisté obvinili z výtržnictví, krádeže, ale i útoku veřejného činitele.

Romové zaútočili podle televize TA3 na prodejnu potravin i v Čaklově u Prešova. Policie zabránila krádežím i v obci Zemplín.

Máme situaci v rukou, tvrdí policie
"Označil bych to za malý střet příslušníků pořádkových sil s několika Romy," uvedl mluvčí ministra vnitra Boris Ažaltovič. Policie má podle něj situaci plně pod kontrolou a zásah proběhl plně v souladu se zákonem.

Po předchozí bitce s několika stovkami Romů tak na klid v romské osadě v Trebišově dál dohlíží 250 policistů. Místní obyvatelé mají obavy z další eskalace napětí.

RABOVÁNÍ V SAČUROVĚ

K pokusu vyrabovat obchod Jednota došlo v pondělí večer ve dvoutisícovém Sačurově v okrese Vranov. Vykrádači z řad místních Romů stihli rozbít výlohu a část zámků. Pak je zastavily mříže a příjezd hlídek. V obci žije přes 500 Romů. Starosta Ján Onuško nepředpokládá jejich další masivní protesty či shromáždění. Z poškozené prodejny nic nezmizelo a po nočních opravách ráno opět otevřela.

Prezident žádá zákrok vlády
Nepokoje na východě Slovenska přiměly prezidenta Rudolfa Schustera k mimořádnému prohlášení, v němž vyzval kabinet Mikuláše Dzurindy k urychlenému řešení sociální situace chudých.

Schuster kritizoval slovenskou politickou scénu, vládu, kupčení s hlasy voličů a rozklad demokracie. Protestující zároveň vyzval, aby se zdrželi násilností.

"Reformy se stávají prostředkem na ospravedlnění nesprávných politických kroků. Výsledkem není ozdravení ekonomiky, ale zvýšení sociálního napětí," citoval Schustera server Pravda.sk.

Romové tvrdí, že se bouří kvůli tíživé situaci, která se ještě zhorší po zavedení nového sociálního systému. Zákon omezuje dávky a nutí dlouhodobě nezaměstnané najít si práci. - o dopadech nepokojů více zde

Trebišov zažil bitku
Doposud největší nepokoje na Slovensku zažil v pondělí večer Trebišov. Poprvé došlo ke střetu mezi stovkami rabujících Romů a policií.

Podle ministerstva vnitra policisté v Trebišově zasahovali kvůli nepovolené demonstraci. "Byly způsobeny hmotné škody na několika objektech a byla poškozena i dvě policejní auta," potvrdil mluvčí resortu Boris Ažaltovič.

V trebišovské nemocnici ošetřili dva policisty - jeden měl zraněnou hlavu, druhý koleno. "Zranění nebyla vážná," uvedl zdroj agentury ČTK, který si nepřál být jmenován.

Z řad Romů podle něj nemocnice neměla žádné pacienty. "Situace venku je ale vážná," poznamenal zdroj. Podle prvních zpráv nebyl při střetech ve městě 50 kilometrů od Košic údajně nikdo zraněn.

DVĚ OBCE, 50 ZADRŽENÝCH

Kvůli násilnému střetu stovek Romů s policií v Trebišově a rabování v Trhovišti zadržela slovenská policie přes 50 Romů.
Trebišov: zadrženo přes 20 lidí, dalších 15 předvedeno, čtyři byli obviněni z krádeže a hrozí jim až tři roky vězení, dalších 11 je podezřelých z výtržnictví a útoku na veřejného činitele
Trhoviště: pro krádež a poškozování cizí věci bylo zadrženo 12 mužů a stejný počet žen

Neprotestovali, rabovali
Jeden z očitých svědků události Koloman Demeter řekl, že nešlo o demonstraci, ale o pokus o rabování ze strany několika set mladých Romů.  "Vydali se do města rabovat, jak to viděli v uplynulých dnech v televizi," uvedl Demeter.

Romové se však do centra nedostali, protože se jim do cesty postavili policisté a hasiči. "Přijeli snad ve dvaceti vozech. Tolik policistů jsem v životě neviděl," líčil Demeter.

Policie zasáhla poté, co se v centru Trebišova shromáždilo zhruba 300 až 400 Romů. "Do akce byly nasazeny všechny dostupné policejní síly čítající několik set lidí," uvedl mluvčí Ažaltovič.

Podle serveru Romea.cz se policie snažila demonstranty, kteří mezitím vyrabovali potraviny Joko, vytlačit k blízké osadě, kde žije několik tisíc Romů. Osadu pak obklíčil policejní kordón.

Hlídkám při zásahu pomáhala speciální jednotka v kuklách. Policie použila k rozehnání davu vodní dělo. Místo zásahu osvětlovala světlicemi a odpálila i několik výstražných dělbuchů.

Romští předáci se distancují
Policie zadržela několik lidí včetně organizátorů akce. O jejich totožnosti nic bližšího neprozradila. Podle Ažaltoviče probíhají výslechy a je pravděpodobné, že několik lidí vyšetřovatelé obviní a zůstanou ve vazbě.

"Naše organizace se od těchto akcí distancuje. Jsme rozhodně proti stupňování násilí a rabování v obchodech," řekl trebišovský zástupce Rady Romů Slovenska (RRS) Pavol Karička.

Předseda RRS František Guľáš připsal střet v Trebišově na vrub předsedy romského parlamentu Ladislava Fízika, který vyzval příslušníky romské menšiny k otevřeným projevům nespokojenosti.

Rabování a nepokoje na východě Slovenska vypukly na počátku února. Naposledy Romové o víkendu vyrabovali obchody v Kameňanech a Rimavské Sobotě. - o předchozích rabováních více zde

Mapa nepokojů na Slovensku

Slovenský prezident Rudolf Schuster v mimořádném prohlášení v Bratislavě představuje své stanovisko k sociální situaci Romů, kteří rabováním projevují nespokojenost s omezením sociálních dávek. (24. února 2004)

Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. (24. února 2004)

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy. (24. února 2004)

Při jednom ze zásahů použila policie vodní dělo a dělbuchy. (24. února 2004)

Bili každého, hlava nehlava. I nevinné, tvrdí obyvatelé Trebišova o policejním zásahu. (24. února 2004)

Policisté zatýkají v Trebišově jednoho z Romů. (24. února 2004)

V Trebišově se Romové střetli s policií. Policisté odvádějí jednoho ze zadržených. (24. února 2004)

Policisté některé Romy zatkli, spoutali, naložili do aut a odvezli na policejní stanici. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

V Británii odsoudili vraha koček, za smrt devíti zvířat dostal pět let

Bývalý pracovník ostrahy, který během série nočních útoků v jihoanglickém Brightonu před pár lety ubodal devět koček,...

Hlava XXII: jak americký daňový poplatník nepřímo vyzbrojuje afghánský Tálibán

Premium Která armáda má nejlepší výzbroj na světě? Američané? Tudíž i Tálibán. Protože v Afghánistánu právě přebírá tu...

Brazilce překvapila sněhová nadílka. Výjimečné mrazy ohrožují úrodu kávy

Jih Brazílie postihly tento týden nebývalé mrazy nebývalé, teploty místy klesly pod minus osm stupňů. Překvapení...

Německá firma představila novou hračku. Nudistu, který honil divočáka

Fotografie německého nudisty, který honil divočáka, protože mu sebral tašku s laptopem, loni v létě bavily internet....

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...