Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Slovenským policistům pomohou vojáci

  19:45aktualizováno  19:45
Situace na Slovensku se přiostřuje. Vláda na mimořádném zasedání povolala na pomoc proti rabujícím Romům armádu. Tisícovka vojáků bude dohlížet na pořádek společně s policisty. Policie zvýšila ostrahu romských osad a monitoruje pohyb skupin Romů, napsal server Bleskovky.sk.

Nasazení armády vládě navrhli ministr vnitra a obrany. "Jde o společný výkon hlídkové služby, jiné úkoly vojáci plnit nebudou," vysvětlil ministr vnitra Vladimír Palko.

Podle něj by měla být policie posílena o 1000 profesionálů i vojáků základní služby.

Pomoc armády při hlídkové službě policie umožňuje slovenský zákon o policejním sboru i za běžných situací, jakými jsou například volby nebo ochrana hranic. Potřebný je ale souhlas vlády.

"Jen dnes policie předvedla 126 podezřelých z trestných činů krádeže, výtržnictví a útoku na veřejného činitele," popsal situaci Palko. Podle ministra muži zákona nyní vazebně stíhají 55 lidí. Toto číslo se ale prý ještě změní, protože vyšetřovatelé budou žádat uvalení vazby na další desítky lidí.

"Rozhodl jsem o přesunutí značného počtu policistů na území Prešovského, Košického a části Banskobystrického kraje. Všichni policisté mají zrušené dovolené. Jde o největší policejní přesuny od roku 1989. Jak jste si všimli, bylo vlastně poprvé od roku 1989 použito vodní dělo," poznamenal ministr. Na území krajů, kde se rabuje se tedy celkově přemístí zhruba 1200 policistů.

Romové se podruhé střetli s policií
Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. Při předchozím zásahu použila vodní dělo a dělbuchy.

K novému střetu došlo ve chvíli, kdy policie začala opouštět romskou osadu v Trebišově, jejíž několik set obyvatel předtím vyrabovalo jeden obchod.

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy na tváři.

Podle serveru Pravda.sk na policejní auta zaútočily kameny jako první děti, po chvíli se přidali i dospělí.

Policejní auta, včetně cisterny s vodním dělem, se hned vrátila do osady. Provinilce policisté pronásledovali po blízkém poli, spoutali je, naložili do aut a odvezli na policejní stanici.

"Bili každého, hlava nehlava. I nevinné," tvrdil jeden z obyvatel Milan Tancoš, který události sledoval z chodníku naproti ústí ulice vedoucí do osady. "Rabování neschvaluji, ale co jim zbývá," dodal Tancoš.

Ženy se pobily o kojence
Na zajímavý způsob, jak se vyhnout zatčení přišly podle listu SME tamní ženy. Od cely předběžného zadržení je měly zachránit děti. Po příjezdu policejních hlídek se proto v osadě strhl boj o kojence.

Romky si děti mezi sebou přehazovaly a nechyběla při tom ani ostrá slova. Podle policie obyvatelky osady pravděpodobně zjistily, že kojící matky mohou být sice předvedeny, ale nemohou být umístěny do cely.

Policisté se tak podle SME stali svědky takovýchto slovních výměn: "Dej sem to dítě, tebe už vyslechli", nebo "vrať mi ho, to není tvoje dítě".

Některé obyvatele osady už policisté obvinili z výtržnictví, krádeže, ale i útoku veřejného činitele.

Romové zaútočili podle televize TA3 na prodejnu potravin i v Čaklově u Prešova. Policie zabránila krádežím i v obci Zemplín.

Máme situaci v rukou, tvrdí policie
"Označil bych to za malý střet příslušníků pořádkových sil s několika Romy," uvedl mluvčí ministra vnitra Boris Ažaltovič. Policie má podle něj situaci plně pod kontrolou a zásah proběhl plně v souladu se zákonem.

Po předchozí bitce s několika stovkami Romů tak na klid v romské osadě v Trebišově dál dohlíží 250 policistů. Místní obyvatelé mají obavy z další eskalace napětí.

RABOVÁNÍ V SAČUROVĚ

K pokusu vyrabovat obchod Jednota došlo v pondělí večer ve dvoutisícovém Sačurově v okrese Vranov. Vykrádači z řad místních Romů stihli rozbít výlohu a část zámků. Pak je zastavily mříže a příjezd hlídek. V obci žije přes 500 Romů. Starosta Ján Onuško nepředpokládá jejich další masivní protesty či shromáždění. Z poškozené prodejny nic nezmizelo a po nočních opravách ráno opět otevřela.

Prezident žádá zákrok vlády
Nepokoje na východě Slovenska přiměly prezidenta Rudolfa Schustera k mimořádnému prohlášení, v němž vyzval kabinet Mikuláše Dzurindy k urychlenému řešení sociální situace chudých.

Schuster kritizoval slovenskou politickou scénu, vládu, kupčení s hlasy voličů a rozklad demokracie. Protestující zároveň vyzval, aby se zdrželi násilností.

"Reformy se stávají prostředkem na ospravedlnění nesprávných politických kroků. Výsledkem není ozdravení ekonomiky, ale zvýšení sociálního napětí," citoval Schustera server Pravda.sk.

Romové tvrdí, že se bouří kvůli tíživé situaci, která se ještě zhorší po zavedení nového sociálního systému. Zákon omezuje dávky a nutí dlouhodobě nezaměstnané najít si práci. - o dopadech nepokojů více zde

Trebišov zažil bitku
Doposud největší nepokoje na Slovensku zažil v pondělí večer Trebišov. Poprvé došlo ke střetu mezi stovkami rabujících Romů a policií.

Podle ministerstva vnitra policisté v Trebišově zasahovali kvůli nepovolené demonstraci. "Byly způsobeny hmotné škody na několika objektech a byla poškozena i dvě policejní auta," potvrdil mluvčí resortu Boris Ažaltovič.

V trebišovské nemocnici ošetřili dva policisty - jeden měl zraněnou hlavu, druhý koleno. "Zranění nebyla vážná," uvedl zdroj agentury ČTK, který si nepřál být jmenován.

Z řad Romů podle něj nemocnice neměla žádné pacienty. "Situace venku je ale vážná," poznamenal zdroj. Podle prvních zpráv nebyl při střetech ve městě 50 kilometrů od Košic údajně nikdo zraněn.

DVĚ OBCE, 50 ZADRŽENÝCH

Kvůli násilnému střetu stovek Romů s policií v Trebišově a rabování v Trhovišti zadržela slovenská policie přes 50 Romů.
Trebišov: zadrženo přes 20 lidí, dalších 15 předvedeno, čtyři byli obviněni z krádeže a hrozí jim až tři roky vězení, dalších 11 je podezřelých z výtržnictví a útoku na veřejného činitele
Trhoviště: pro krádež a poškozování cizí věci bylo zadrženo 12 mužů a stejný počet žen

Neprotestovali, rabovali
Jeden z očitých svědků události Koloman Demeter řekl, že nešlo o demonstraci, ale o pokus o rabování ze strany několika set mladých Romů.  "Vydali se do města rabovat, jak to viděli v uplynulých dnech v televizi," uvedl Demeter.

Romové se však do centra nedostali, protože se jim do cesty postavili policisté a hasiči. "Přijeli snad ve dvaceti vozech. Tolik policistů jsem v životě neviděl," líčil Demeter.

Policie zasáhla poté, co se v centru Trebišova shromáždilo zhruba 300 až 400 Romů. "Do akce byly nasazeny všechny dostupné policejní síly čítající několik set lidí," uvedl mluvčí Ažaltovič.

Podle serveru Romea.cz se policie snažila demonstranty, kteří mezitím vyrabovali potraviny Joko, vytlačit k blízké osadě, kde žije několik tisíc Romů. Osadu pak obklíčil policejní kordón.

Hlídkám při zásahu pomáhala speciální jednotka v kuklách. Policie použila k rozehnání davu vodní dělo. Místo zásahu osvětlovala světlicemi a odpálila i několik výstražných dělbuchů.

Romští předáci se distancují
Policie zadržela několik lidí včetně organizátorů akce. O jejich totožnosti nic bližšího neprozradila. Podle Ažaltoviče probíhají výslechy a je pravděpodobné, že několik lidí vyšetřovatelé obviní a zůstanou ve vazbě.

"Naše organizace se od těchto akcí distancuje. Jsme rozhodně proti stupňování násilí a rabování v obchodech," řekl trebišovský zástupce Rady Romů Slovenska (RRS) Pavol Karička.

Předseda RRS František Guľáš připsal střet v Trebišově na vrub předsedy romského parlamentu Ladislava Fízika, který vyzval příslušníky romské menšiny k otevřeným projevům nespokojenosti.

Rabování a nepokoje na východě Slovenska vypukly na počátku února. Naposledy Romové o víkendu vyrabovali obchody v Kameňanech a Rimavské Sobotě. - o předchozích rabováních více zde

Mapa nepokojů na Slovensku

Slovenský prezident Rudolf Schuster v mimořádném prohlášení v Bratislavě představuje své stanovisko k sociální situaci Romů, kteří rabováním projevují nespokojenost s omezením sociálních dávek. (24. února 2004)

Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. (24. února 2004)

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy. (24. února 2004)

Při jednom ze zásahů použila policie vodní dělo a dělbuchy. (24. února 2004)

Bili každého, hlava nehlava. I nevinné, tvrdí obyvatelé Trebišova o policejním zásahu. (24. února 2004)

Policisté zatýkají v Trebišově jednoho z Romů. (24. února 2004)

V Trebišově se Romové střetli s policií. Policisté odvádějí jednoho ze zadržených. (24. února 2004)

Policisté některé Romy zatkli, spoutali, naložili do aut a odvezli na policejní stanici. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Bejrút předtím a potom. Satelity odhalily, co lze zničit za pár sekund

Jen kráter široký skoro 140 metrů zůstal na místě, kde před mohutnou explozí stálo v bejrútském přístavu skladiště s...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

Mohutná exploze v Bejrútu: zemřely desítky lidí, zraněných jsou tisíce

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které nepřežilo nejméně 78 lidí. Zraněno je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před explozí jsem slyšela bombardér, líčí Libanonka žijící v Bejrútu

Exkluzivně Mladá Libanonka Diala Sleyman žije v Bejrútu sedm kilometrů od místa, kde došlo k obřímu výbuchu. Ve městě je zmatek,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Část Libanonců žádá správu Francie, k výbuchu se vyjádřil vůdce Hizballáhu

Výbuch v bejrútském přístavu zasáhl celou libanonskou společnost a oběťmi jsou vyznavači všech náboženských směrů. V...

Na letišti v Indii sjelo letadlo z přistávací dráhy, rozlomilo se napůl

Letadlo společnosti Air India v pátek sklouzlo při přistání na letišti v indickém městě Kalikut z dráhy a rozlomilo se...

Deset pater od pomoci. Pár v bejrútském mrakodrapu blízko výbuchu přežil

Úterní exploze v Bejrútu způsobila v libanonské metropoli zkázu na vzdálenost několika kilometrů. Ovšem i v blízkosti...

Radikální levice v Berlíně bránila hospodu, zasahovalo 700 policistů

Při protestech proti nucenému vyklizení oblíbené berlínské hospody Syndikat, jejíž majitelé se odmítli vystěhovat, byly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...