Slovenský volič trestá pravicovou gorilu, levicová mu nevadí, míní analytik

  18:59
Bratislava (Od zpravodaje iDNES.cz) - Z výsledku víkendových voleb dobrý pocit nemám, jednobarevná vláda se do tak různorodé země nehodí, Slovensko je totiž nejnejednotnější společností ze všech středoevropských, myslí si přední slovenský volební analytik Grigorij Mesežnikov. Podle něj nyní levicový volič potrestal pravicovou gorilu, nevadila mu však ta levicová.
Přední slovenský volební analytik hodnotí výsledky den po volbách (11. března

Grigorij Mesežnikov | foto: Tomáš Šťástka, iDNES.cz

Zdá se, že na Slovensku často vítězí strana jednoho výrazného lídra - Fico, Mečiar... Čím to je?
Na Slovensku byla tradičně vysoká personifikace politického života. To souvisí i s určitým typem politické kultury. Takovým lídrem byl ostatně i "otec národa" Andrej Hlinka, to byla taková vůdcovská postava. Tento model se začal počátkem devadesátých let znovu prosazovat ve všech stranách. Zejména je pak úspěšný ve stranách, které nemají příliš vymezený ideový profil, tedy takových těch "catch-all parties", které se snaží oslovit celé obyvatelstvo. V minulosti to byla HZDS a v současnosti je takový i Směr.

Slovenské volby

Robert Fico před volbami sliboval, že bude chtít vytvořit koalici. Proč?
Před volbami to sice tvrdil, teď je ale situace jiná. On vycházel ze zkušenosti celého toho dvaadvacetiletého období, kdy všechny vlády byly koaliční. Takže s takovou převahou asi ani nepočítal. Směr teď může převzít politickou moc, ale je trochu překvapený a neví co s tím.

Strana však asi i trochu schválně vytváří dojem takové konsenzuální síly, která je jakoby ochotná se dělit o moc. Anebo skutečně nechce nést spoluzodpovědnost za nepopulární kroky... Směr však nyní může prosadit úplně cokoli a nějaká další strana, která by s ním šla do koalice, by spáchala politickou sebevraždu. Neočekávám to. Navíc volební program Směru je v podstatě formulovaný jako vládní program. Mohou vládnout okamžitě.

Co se dá očekávat od opozice? Bude konstruktivní?
Vzhledem ke koaliční zkušenosti těchto stran nevím. Opozice, která má nějaký dosah na vládní koalici, musí být koherentní a musí mít proti sobě koaliční vládu, kde jsou nějaké rozpory. Tady ale nic takového asi nehrozí, opozice nebude mít žádný vliv.

Co nyní čeká jednu z nich, Dzurindovu SDKÚ?
Právě dochází v podstatě k pohřbení projektu, který Dzurinda založil jako blok nelevicových sil. Dnes je SDKÚ už opravdu jen malou stranou. A jestli chce přežít a stát se součástí nějakého širšího spojenectví, musí projít niterním procesem, nějakou sebereflexí. A to nemyslím jen to, že má vyměnit lídra. Měla by hlavně zreflektovat svůj způsob interakce s partnery.

Osobně si myslím, že tato strana přinesla tolik pozitivních reforem a změn, že se to nedá v dějinách Slovenska s ničím srovnat. Ani množstvím, ani kvalitou. A ještě toho mohla hodně dokázat. I co se týče organizace, byla to nejprofesionálněji fungující strana. Na druhé straně je image této strany už neuvěřitelně pošramocená. Příliš necitlivě prosazovala vlastní zájmy.

Je to vlastně velký rozpor, tato strana dovedla Slovensko do EU i do NATO, to jsou převratné změny. Nezvládla ale základní věci, jako je vztah s koaličními partnery či vztah se svojí nominální předsedkyní vlády. To byla fatální chyba, kvůli které strana ztratila tolik voličů. A potom všechny ty kauzy. A nejen ty kauzy samy o sobě, ale jak se k nim strana postavila... Byl to takový proces sebedestrukce.

V Gorile se vlastně připomíná Ficovo jméno častěji než Dzurindovo. Levice má ale prostě jiné voliče. Volič Směru sice nesnáší pravicovou gorilu, ale už mu nevadí ta levicová gorila.

Fica možná čeká před volbou prezidenta dilema

Odchází Iveta Radičová; jsou tu nějaké další výrazné ženy-političky, pro které by mohla být inspirací?
Zatím je tady Iveta Radičová tou nejsilnější středopravicovou političkou vůbec a to nemyslím jen jako žena. Nejsilnějším politikem vůbec. Ona má potenciál získávat širokou podporu i ve středu spektra. V současnosti nevidím nejen mezi ženami, ale vůbec mezi středopravými politiky člověka, který by se jí přiblížil.

Očekáváte, že znovu ohlásí kandidaturu na prezidentku?
To nemůžu posoudit. Udělala několik kroků, které by tomu mohly nasvědčovat. Ona se například dost distancovala od SDKÚ před volbami. To by mohlo znamenat, že uvažuje o nějaké další politické kariéře. Ale politická paměť je tak krátká... Radičová je ale člověk, který přijímá rozhodnutí po zvážení všech okolností. Ale jak to bude v roce 2014?

Prezident Gašparovič bude jistě končit, a tak vznikne dilema pro Roberta Fica. Odstoupení z postu předsedy vlády kvůli případné kandidatuře před ukončením mandátu by pro něj mohla být komplikace v případě, že by stál v čele vlády, protože jeho nástupce by musel mít stoprocentní podporu. Měl by ale pohodlnější podmínky, protože by byl premiérem jednobarevné vlády. To jsou ale předčasné úvahy.

Co čeká strany, které ze sněmovny vypadly? V ČR to většinou znamená cestu do zapomnění.
S výjimkou SNS, která se rozdělila a znovu se sjednocená vrátila, to je u nás také tak. Ale vidím v tom i rozdíly: například SMK (Strana maďarské koalice) se do parlamentu opět nedostala, ale bude mít šanci i dál, protože má pevně daný okruh voličů. Jinak však opravdu všechny strany, které kdy vypadly, se už do parlamentu nevrátily. Například HZDS, ta už sbírá nyní jen nepatrný zlomek hlasů, co dřív.

Grigorij Mesežnikov

Současný prezident slovenského Inštitútu pre verejné otázky (IVO) pochází z ruského města Oriol. Vystudoval Filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity. V roce 1981 se přistěhoval na Slovensko. Patří mezi nejcitovanější slovenské analytiky vůbec.

(rozhovor na SME.sk)

Zmizela i Slotova SNS, kdo teď vsadí na nacionalistickou notu?
SNS není jedinou stranou s takovým programem. I Směr bez problémů sáhne po téhle kartě. Před volbami roku 2010 byl například SMER ještě radikálnější než SNS. I Igor Matovič má některé názory blízké SNS. Tento uvolněný elektorát se nějak rovnoměrně rozloží. Něco si vezme Směr, něco možná KDH, něco další strany. SNS se však v této staromódní podobě nacionalismu plně vyčerpala.

Po Maďarsku má jednostrannou většinu ve sněmovně tedy nyní i Slovensko. Dá se v tom sledovat nějaký středoevropský trend?
Je třeba se podívat na celkovou konfiguraci politických stran v těch zemích. V Polsku a ČR jsou trochu jiné stranické systémy. Nevím, co by se mělo stát například u vás, aby vznikla vláda jedné strany. Nyní se mluví o jakési "orbanizaci" Směru, ale myslet na nějaké autoritářské trendy je teď předčasné. Ale ten aktuální slovenský příběh o tom, že pravice ztratila moc a předala ji přímo Směru, je dost podobný tomu maďarskému. Tam v podstatě díky svým chybám předala liberální levice moc Fideszu. Je to selhání širší koalice slabších stran.

V ČR však strana, která by tu druhou v pořadí ve volbách několikanásobně předčila, asi neexistuje, v Polsku taky ne. I když nic se nedá vyloučit. I slovenský stranický systém vypadal před volbami 2006 dost odlišně než dnes... Z hlediska síly stran i z hlediska nabídky.

Jste rád, že volby skončily?
Jsem trošku znepokojený tím, jak se situace vyvíjí. Vidím určitý rozpor mezi jednobarevnou vládou a pestrobarevnou společností. Slovensko je nejnejednotnější společností ze všech středoevropských. Z etno-demografického hlediska, sociokulturního, regionálního, konfesionálního... V takové společnosti existuje logicky víc zájmů rozmanitých skupin, a tak není jednobarevná vláda tím nejlepším řešením.

Ale jako člověk, který je zaměstnán volbami už několik týdnů a ještě několik dalších bude, jsem samozřejmě rád, že máme tuhle část za sebou.

Meteorolog Žák: Lidstvo je před bodem zlomu. Moře za 70 let stoupne o půl metru

  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník...

6. října 2024

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

Premium

Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku, říká šéf Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Jak velký reálně trh s...

6. října 2024

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...