Andrej Kiska složil slib a převzal úřad slovenského prezidenta (15. června) | foto: SME.sk

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Andrej Kiska budí naděje jako kdysi Václav Havel

  • 206
Nemá za sebou léta strávená ve vězení, nebyl bojovníkem proti totalitě, není světoznámým dramatikem ani velkým filozofem. Přesto je zvolení Andreje Kisky před dvěma měsíci a jeho nástup do prezidentské funkce pro mnoho Slováků podobným zlomem, jako zvolení Václava Havla prezidentem na konci roku 1989.

Michal Kováč se nakonec ukázal lepším prezidentem, než jakým vypadal, když si ho Vladimír Mečiar vybral na Bratislavský Hrad. Rudolf Schuster byl jistě zajímavý svými výlety za anakondami, životopisem Karpatského Němce, ale když se pokusil být zvolen podruhé, tak mu voliči po právu dali 7,42 procent. Ivan Gašparovič byl v úřadě sice deset let, ale končí s podobnou podporou veřejnosti jako Schuster. Ani jeden ze tří bývalých slovenských prezidentů nic zcela zásadního nepokazil. Ale ani na jednoho, s malou výjimkou Kováče, nemohli být Slováci skutečně hrdí. Tím posledním prezidentem Slováků, na kterého být hrdí mohli, tak byl do neděle Václav Havel.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Teď tyto naděje vzbuzuje Andrej Kiska. Nespadl z nebe, už před ním zkoušely na prezidentský post kandidovat osobnosti, na něž Slováci mohli být hrdí. Takovou prezidentkou mohla být Magda Vášáryová, skvělá diplomatka, kterou má moje generace neprávem zapsanou jako nejkrásnější slovenskou herečku své mladosti. Navíc mohlo mít Slovensko spolu s ní nejzábavnějšího "prvního muže" v celé Evropě, moudrého komika Milana Lasicu. Jenže u volebních uren v roce 1999 zlákala tato nabídka jen 6,6 % slovenských voličů. No, čo už.

Skvělou prezidentkou mohla být i Iveta Radičová, socioložka, která své kvality navíc už prokázala jako dobrá ministryně práce a sociálních věcí. Jenže se ukázalo, že když mají Slováci zvolit do nejvyšší funkce ženu, tak to radši hodí Ivanu Gašparovičovi. Škoda, dvakrát škoda. Na premiérku se Iveta Radičová prostě nedohodila a dopadla, tak jak dopadla a dnes je slovenská politika o ni chudší.

Andrej Kiska byl proti Radičové a Vášáryové vlastně takovou sázkou na jistotu. Měl silný příběh podnikatele, který se to před padesátkou rozhodl zabalit a věnovat se charitě. Najděte mi někoho, kdo něco takového udělal.

Kiskova inaugurace

Podívejte se na nabitou neděli nového slovenského prezidenta Andreje Kisky

Andrej Kiska s manželkou pózuje s dnes již bývalým prezidentským párem (15. června)

Kiska nemá ani špičkové západní školy, není ani brilantní myslitel, ani "suprový" řečník, ale je to člověk z masa a kostí, člověk s možná trochu mesiášskými sklony, ale dobrými úmysly. To, co dělá, myslí dobře a myslí více na Slovensko než na sebe. Jeho inaugurace byla nejlepší, jakou Slovensko zažilo. Skvělý projev, oběd s lidmi z domovů pro seniory, dětmi z "děcáků", bezdomovci. A pak také jeden moment, který by neměl zůstat přehlédnut, položení kytice k pomníku obětí komunismu na hranici u Děvína, kde při pokusu odejít za svobodou zahynuly za totality desítky lidí.

I první hodiny Andreje Kisky v úřadě daly naději, že Slovensko může mít prezidenta, na kterého bude moci být hrdé. Naději, kterou pro příští roky zřejmě budeme moci Slovákům jen závidět.

Podívejte se, jak Andrej Kiska složil prezidentský slib:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video