Slovenský kosmonaut obhajuje stanici Mir

  15:52aktualizováno  15:52
- První slovenský kosmonaut Ivan Bella, který se v neděli ráno vrátil ze své vesmírné cesty, tvrdí, že ruská orbitální stanice Mir je ve výborném stavu. Mir by přitom měl být letos zlikvidován.
Největším zážitkem pro Bellu byl start rakety a přistání a loučení s kolegy.

Oba kosmonauti shodně prohlásili, že třináctiletá ruská kosmická stanice Mir je nyní v dobrém stavu. Slovenský kosmonaut dokonce řekl, že technický stav Miru je vynikající. Upozornil, že všechny základní životně důležité systémy byly v průběhu uplynulých let vyměněny.
Také Gennadij Padalka, který ve vesmíru strávil 201 dní, ale vrátil se s Bellou, tvrdil, že Mir je ve výtečném stavu a je vysoce spolehlivý. Upozornil, že v době svého působení v kosmu se věnoval vědeckým výzkumům, nikoli opravám, jako tomu bylo při minulých misích. Už to prý svědčí o výborném stavu Miru. Podle jeho slov stav Miru podstatně nepoškodila ani havárie v červenci 1997, při níž byl modul Spektr protržen. Ačkoli jeho hermetičnost se nepodařilo obnovit, nemá to prý vliv na celkový stav komplexu. Podle názoru ruského kosmonauta budou kosmické mise na orbitální stanici Mir pokračovat.
Podle dosavadních tvrzení by stanice Mir měla být letos zlikvidována a nynější rusko-francouzská mise, s níž do kosmu startoval Ivan Bella, se patrně stane poslední. Někteří představitelé ruského kosmického průmyslu nicméně tvrdí, že by Mir mohl sloužit ještě několik let, pokud se podaří získat finanční prostředky na jeho provoz.

Pokus s křepelkami
Ivan Bella přivezl na Zemi tři živé křepelky, které se vylíhly v kosmu. Ve speciální centrifuze, kterou vyvinuli slovenští vědci, se Bellovi na Miru vylíhlo celkem patnáct křepelek. Zařízení se ale následně porouchalo a ptáci od minulého čtvrtku žili ve stavu beztíže, což Bellovi komplikovalo jejich krmení a museli mu při něm pomáhat i další kosmonauti.
Těsně před návratem na Zem Bella naložil do speciálního inkubátoru deset křepelek. Po přistání pak říkal, že neví, zda přežily, protože v kabině přistávacího modulu bylo jen 10 stupňů Celsia. Nakonec přežily tři.
Vědci z Ústavu endokrinologie Slovenské akademie věd jsou ale hrdí především na to, že Bella se v kosmu podle jejich instrukcí jako vůbec první člověk v historii úspěšně podrobil třem endokrinologickým testům, jejichž součástí byl odběr krve. Kosmonauti až dodnes odmítali tyto testy, u kterých dochází ke stresové reakci kosmonauta, podstupovat. Nyní podle Belly uvažují o připojení se k tomuto výzkumu Francouzi, jejichž kosmonaut letěl spolu s Bellou na Mir. Na rozdíl od slovenského kosmonauta ale Francouz zůstává na orbitální stanici až do srpna.
Pokus s křepelkami je již třetím podobným experimentem v ruské orbitální stanici Mir za uplynulých devět let. Dosud se však nikdy nepodařilo dopravit na Zemi křepelky vylíhnuté ve stavu beztíže živé. Ruští odborníci proto považují výsledky Bellova experimentu za jedinečné.
Ivan Bella řekl, že celkem se v kosmu vylíhlo 36 křepelek. Část jich však nepřežila mimořádnou zátěž ihned po narození. Jisté problémy vznikly také kvůli zastavení centrifugy, kam byla umístěna další část křepelek. Zastavení centrifugy však podle Belly křepelkám spíše prospělo, než ublížilo. Po návratu z vesmíru byly křepelky předány ruským odborníkům, kteří o ně pečují v laboratoři.

Bella by rád zůstal ve vesmíru déle
Ivan Bella (35), který ve vesmíru pobyl šest dnů, prohlásil, že by rád zůstal v kosmu déle, kdyby měl tu možnost. Cítil se prý během pobytu ve stavu beztíže i po návratu normálně.
K největším zážitkům Ivana Belly ve vesmíru patří start kosmické lodi, přistání i loučení s kolegy. Uvedl, že strach za celou dobu letu neměl. Prožíval jen určitý stres kvůli stavu křepelek, které měl na starosti.
Let slovenského kosmonauta se uskutečnil v rámci deblokace ruského vnějšího dluhu Slovensku. Dohodli se na tom bývalí předsedové vlád obou zemí Viktor Černomyrdin a Vladimír Mečiar. Zástupce ruského Střediska pro řízení letů (CUP) Andrej Majboroda  uvedl, že šlo o vyrovnání mezi vládami a že CUP žádné peníze z této částky neobdržel.

Bellův návrat
První slovenský kosmonaut Ivan Bella se v neděli časně ráno vrátil na planetu Zemi. Přistávací modul s Bellou a Rusem Gennadijem Padalkou ráno bezpečně dosedl v zasněžené kazašské stepi 58 kilometrů severně od odlehlého kazašského města Arkalyk. Mezi záchranáři i navrátilci z vesmíru vládla veselá nálada. Bella na otázku, jak se cítí, odpověděl: "Skvěle. Byl to krátký let."
Přepravní modul se odpojil od orbitální stanice Mir bez problémů ve 23:52 hod.SEČ a po třech hodinách a 20 minutách se dotkl zemského povrchu, jak bylo plánováno.
Kosmonauté byli po přistání příslušníky záchranného týmu vyneseni z modulu.
Po prvním lékařském vyšetření byli Bella a Padalka přepraveni vrtulníkem na letiště v Arkalyku, kde se jim dostalo tradičního přivítání s chlebem a solí. Poté následovala jejich letecká přeprava do Moskvy.

Po návratu do Bratislavy bude kosmonaut povýšen do hodnosti plukovníka. "Pokud bude pokračovat ve vojenské kariéře, tak i povýšení do generálské hodnosti," řekl slovenský ministr obrany Pavol Kanis. Soukromě pozval ministr jediného slovenského kosmonauta na pivo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Blesky zabily v Tatrách pět lidi, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz