Ministr hovořil v souvislosti s tímto případem také o podezřelém občanovi Slovenska, o jeho osudu se nezmínil.
Ministr mluvil o možné přípravě útoku, který měl podle něj spočívat ve zničení nebo vyřazení z provozu důležitého energetického zařízení, konkrétně ropovodu nebo plynovodu. Z toho slovenské bezpečnostní složky podle Šutaje Eštoka podezírají dva cizince a jednoho slovenského občana.
„Tyto osoby pomocí dronů v bezletové zóně monitorovaly konkrétní objekty energetické infrastruktury,“ prohlásil ministr a dodal, že se jednalo například o trafostanici u obce Veľké Kapušany, tamní kompresorovou plynovou stanici Eustream, nádraží, elektrárnu Vojany nebo hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou.
Jedna z podezřelých osob se s vozem pohybovala i v blízkosti železniční stanice Michalovce během nakládání vojenské techniky slovenských ozbrojených sil na vagóny a dokumentovala to, dodal Šutaj Eštok.
Slovensko je příkladem, jak hybridní hrozby ovlivňují stát, varují experti |
Policie podle něj podezřelé zadržela a zajistila také mimo jiné rušičky signálu nebo termokamery. „Jedna osoba byla vyhoštěná do Maďarska a druhá byla neprodleně předána příslušným orgánům na Ukrajinu v rámci vyhoštění,“ uvedl na videu zveřejněném na sociální síti Šutaj Eštok. Slovenské bezpečnostní složky případ dále vyšetřují, dodal ministr.
Šutaj Eštok dal minulý týden najevo obavy z teroristického útoku na ropovod Družba na východě Slovenska a uvedl, že bezpečnostní složky v této souvislosti zachytily organizovanou skupinu. Ministr vnitra dal tehdy podle slovenských médií najevo, že zpravodajské poznatky nestačí na obžalobu členů skupiny.
V pondělním videu Šutaj Eštok zkritizoval slovenskou opozici. Strana Progresivní Slovensko podle serveru Denník N žádá v souvislosti s případem svolání mimořádného výboru slovenské civilní tajné služby SIS, ptát se chce na bezpečnost kritické infrastruktury na Slovensku.