„Igor Matovič je psychiatrický pacient. On patří do ústavu a potřebuje odbornou pomoc. Kromě toho je to pomstychtivý a podlý lhář a manipulátor,“ řekl novinářům Sulík v reakci na dřívější tiskovou konferenci expremiéra Matoviče, který zveřejnil přepis Sulíkovy údajné komunikace s Haščákem.
Šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Matovič tvrdil, že podnikatel Haščák na podzim roku 2020 instruoval tehdejšího vicepremiéra a ministra hospodářství Sulíka ohledně postupu státu při financování slovenského zdravotnictví, které dlouhodobě trpí nedostatkem peněz. Údajně mu za to slíbil propagaci v mediální divizi Penty.
OLaNO tehdy navrhovalo, aby stát nezvýšil platbu za své pojištěnce na zdravotní pojištění, ale pouze navýšil kapitál státní zdravotní pojišťovny. To by znamenalo, že peníze by nedostaly dvě soukromé zdravotní pojišťovny včetně pojišťovny Dôvera, která patří do skupiny Penta. SaS tento návrh nejprve zablokovala, OLaNO ho však nakonec prosadilo, byť státní pojišťovna v prvním kroku dostala od vlády méně peněz, než byl původní návrh.
Podle Matoviče postupoval Sulík v celé záležitosti „ve prospěch mafie“. Sulík svůj postup nyní obhajoval a řekl, že také soukromé pojišťovny mají klienty, za které platí zdravotní pojištění stát. Jde například o děti, žáky, studenty a důchodce. K pravosti přepisů komunikace s Haščákem se Sulík nevyjádřil. „Já se do bahna spolu s Igorem Matovičem koupat nepůjdu. Nebudu se vyjadřovat k domnělým obsahům, o kterých nic nevím,“ řekl Sulík.
„Hochštapler a diletant“
Matovič však ve výpadech vůči Sulíkovi neskončil. V pondělí prohlásil, že je „hochštapler a diletant“, a označil ho také za samozvaného odborníka a psychopata. „Povyšoval své názory nad veřejný zájem a jednal vždy tak, jak to vyhovovalo jemu a nikoliv Slovensku,“ řekl Matovič.
Tvrdil, že ministerstvo hospodářství pod Sulíkovým vedením například nepředložilo nabídku na získání obří investice čínské firmy Contemporary Amperex Technology (CATL) do výstavby závodu na výrobu baterií pro elektromobily, kterou nakonec získalo Maďarsko. Ke kritice Sulíka využil také informace z uzavřených jednání politiků. Podle něj například SaS odmítla předběžnou dohodu s americkými ocelárnami U.S Steel, aby Slovensko koupilo většinový podíl ve slovenské divizi tohoto koncernu. SaS nejnovější výroky Matoviče zatím nekomentovala.
Expremiér se před novináři netajil tím, že jeho cílem je, aby SaS už neměla zastoupení v parlamentu. Sulíka už dřív veřejně nazval idiotem a během pandemie mu neustále kladl za vinu špatnou covidovou situaci. Prý na tom byli Slováci špatně, protože „Sulík nenakoupil testy“.
Matovič během svého působení v politice získal pověst sólového hráče, který neváhá využít jakékoliv prostředky při kritice těch, kdo nesouhlasí s jeho nápady a názory. Ve stávající kampani už nešetřil kritikou ani neparlamentní hnutí Progresivní Slovensko (PS), které je druhou nejpopulárnější stranou.
KVÍZ: Fiátky, Fico, multiotec i Kapitán. Orientujete se ve slovenské politice? |
Naopak SaS ani OLaNO s ohledem na nízké preference nemají jistotu, že nadále budou parlamentními stranami. OLaNO se nyní uchází o přízeň voličů v koalici s dalšími dvěma stranami, musí tak dostat alespoň 7 procent hlasů, aby získala křesla v Národní radě. Pro samostatně kandidující SaS platí pětiprocentní limit. OLaNO předchozí volby v roce 2020 vyhrálo se ziskem 25 procent hlasů.
Do potyčky se Matovič také nedávno dostal s představiteli momentálně nejpopulárnější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Tu vede expremiér Robert Fico, který Matoviče už loni označil za psychiatrického pacienta. Také v nynější kampani zástupci Směru-SD nešetřili slovními útoky na své politické rivaly a také na prezidentku Zuzanu Čaputovou. Hlava státu byla před vítězstvím v přímé prezidentské volbě místopředsedkyní PS.
Dřívější jiné spory mezi Matovičem a Sulíkem nejprve vedly v roce 2021 k rezignaci Matoviče na funkci premiéra a následně loni na podzim k odchodu SaS ze čtyřčlenné vládní koalice. Pro kabinet tehdejšího Matovičova kolegy z OLaNO Eduarda Hegera to znamenalo ztrátu většiny ve sněmovně, která pak v prosinci vládě vyslovila nedůvěru. Heger, který letos v březnu z OLaNO odešel, nakonec spolu s vládou zůstal v úřadu jen do poloviny května, kdy hlava státu jmenovala úřednickou vládu Ľudovíta Ódora.
„Matovič se těší, jak se pomstil Sulíkovi. My ostatní můžeme říct, že se výrazně zmenšila naděje na vládu bez Fica. Matovič a Sulík to dokázali,“ napsal v komentáři list Denník N. Podle něj je už dávno známé, že Matovič je pomstychtivý, zákeřný a destruktivní. Deník kritizoval také Sulíka, a to kromě jiného v souvislosti s jeho možnou komunikací s Haščákem, kterou Sulík nepopřel.