Spor o ulici Jozefa Tisa ve Varíně trvá už roky a vyvrcholil letos v červnu, kdy správní soud nařídil obecnímu zastupitelstvu změnit název do šesti měsíců. Varín už ustavil komisi, která zastupitelstvu navrhne nový název. Zastupitelstvo se sejde 10. prosince, kdy by mohlo o změně rozhodnout.
Katolický kněz Tiso byl prvním slovenským prezidentem, úřad zastával od října 1939 do května 1945. Po osvobození země se uchýlil do Rakouska a později do Bavorska, kde byl v jednom z klášterů zadržen. Soud v Bratislavě mu v roce 1947 za zločiny proti lidskosti uložil trest smrti a v dubnu téhož roku byl Tiso oběšen.
Slovenské městečko má do půl roku přejmenovat ulici pojmenovanou po Tisovi |
Slovensko bylo za druhé světové války satelitem nacistického Německa, jeho režim odborníci označují za klerofašistickou diktaturu. Za Tisovy vlády bylo během holokaustu deportováno do nacistických táborů a zavražděno asi 70 000 z 90 000 Židů žijících na území Slovenska - včetně všech 25 židovských rodin z Varínu. Slovensko bylo jedinou zemí válečné Evropy, která platila nacistickému Německu za to, aby převzalo židovské občany.
Ve Varíně se ulice po Tisovi jmenuje od roku 1993. O jejím přejmenování obec v roce 2022 uspořádala referendum, ale to bylo nakonec prohlášeno kvůli nízké účasti voličů za neplatné. Výrazná většina hlasujících se přitom vyslovila pro ponechání stávajícího názvu ulice. Krajní pravice a někteří katoličtí duchovní na Slovensku Tisa uctívají jako hrdinu a mučedníka.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz