Šefčovič by se měl odstřihnout od podpory Ficova Směru, míní politologové

  20:06aktualizováno  20:06
Ve druhém kole slovenských prezidentských voleb budou rozhodovat nejen lidé, kteří k prvnímu kolu nepřišli, ale i voliči poražených kandidátů. Podle průzkumu agentury Focus si tito lidé vyberou spíš Zuzanu Čaputovou. Diplomat z Bruselu a praktický kandidát vládního Směru Maroš Šefčovič totiž pro ně bude problém, říká slovenský politolog Pavol Baboš.

Soupeři slovenských prezidentských voleb, Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič (11. března 2019) | foto: Reuters

„Agentura Focus, kterou považuji za nejpoctivější a nejspolehlivější na Slovensku, měla včera (v sobotu, pozn. red.průzkum pro televizi Markíza. Ptali se lidí, koho by volili v druhém kole. Zohlednili nejen jména kandidátů, ale i to, které politické strany tito voliči podporují a koho volili v prvním kole. A tam to jasně vychází pro Zuzanu Čaputovou, kterou si vybralo 64 procent lidí. Myslím si, že takto to i doopravdy dopadne,“ uvedl pro iDNES.cz slovenský politolog Pavol Baboš.

Incident posunul konec voleb na Slovensku. Muž vysypal urnu na ulici

Dokazuje to i posledními průzkumy, které byly zveřejněny před začátkem moratoria u prvního kola voleb. I přesto, že ještě dále běžela kampaň, se totiž takřka trefily. 

„Za dva týdny kampaně kandidáti nedokázali ukrást velké množství voličů někomu jinému. Zůstávají dva týdny do druhého kola a já si neumím představit, co by se muselo stát, aby lidé výrazně přecházeli k Maroši Šefčovičovi,“ pokračuje s tím, že fungovat podle něj nebude ani špinavá kampaň, která se proti Čaputové nejspíš povede.

„Takovou kampaň jsme zažili už v roce 2014, kdy do druhého kola postoupil současný prezident Andrej Kiska a předseda Směru-SD Robert Fico. Ze strany Fica a Směru to byla velmi špinavá kampaň, kdy na Kisku vytahovali, že nabízí úvěry, že je scientolog a tak dále. A nepomohlo to,“ vzpomíná Baboš.

Z průzkumu Focusu vyplynulo, že k Čaputové mohou možná překvapivě přejít voliči neúspěšných kandidátů Štefana Harabina a Mariana Kotleby. Podle politologa totiž pro ně advokátka bude menší zlo než Šefčovič. 

„Harabin měl kampaň založenou na několika nosných tématech, jedno z nich bylo tažení proti Evropské unii. U lidí, kteří ho volili z těchto důvodů, si neumím představit, že přejdou k Čaputové, ale ani k Šefčovičovi. Dalším jeho tématem však bylo i ‚dělání pořádku ve státě a v politických stranách‘. A voliči, pro které toto téma bylo nejdůležitější, mohli mít Čaputovou na druhém místě hned po Harabinovi, protože i ona má témata spravedlnosti a boje proti korupci v programu. Určitě hraje roli i to, že Šefčoviče podporuje Směr,“ pokračuje.

Fotogalerie

Právě vládní strana je totiž podle soudce Harabina zodpovědná za stav země. „U voličů Kotleby si odpovědi z průzkumu už neumím tak jasně vysvětlit. Ale obecně je pro kotlebovce pořád mnohem větší problém Šefčovič, protože L’SNS je jediná strana, která otevřeně chce vystoupení Slovenska z Evropské unie,“ míní také Baboš s odkazem na Šefčovičovu kariéru v Bruselu.

První kolo prezidentských voleb provázela nízká účast voličů, nepřišla ani polovina z nich. Podle Baboše je to však normální. „Když se podíváme na první kola prezidentských voleb v minulosti, s výjimkou těch prvních v 90. letech byla ještě nižší. Jednoduše to jsou stále jen prezidentské volby a my jsme pořád parlamentní republika. Ať už kandidáti slibují cokoliv, lidé vědí, že kompetence prezidenta mají své limity,“ vysvětluje a před druhým kolem odhaduje, že se oba kandidáti proti sobě budou muset vymezovat víc než dosud. 

„Už tam jsou totiž jen dva. A jedna z prvních otázek všech novinářů na kandidáty bude: V čem jste jiný než váš soupeř? Zatím se tomu mohli vyhýbat, protože bylo třináct kandidátů a mohli si vybrat, proti komu se vymezí. Teď už si vybírat nemohou a budou to muset jasně pojmenovat. Šefčovič má co dohánět, takže očekávám, že k nějaké změně strategie ještě z jeho strany dojde. Čaputová měla dosud velmi nekonfliktní kampaň, ale už jsem zachytil, jak říká, že se začne vymezovat vůči politice Směru, ovšem ne vůči jejím voličům,“ míní.

Úspěch Čaputové je odrazem nálad lidí, reaguje na volby slovenský tisk

„A k Šefčovičovi samotnému řekla, že on se chce pořád bavit o budoucnosti, ale pro ni je důležité bavit se i o přítomnosti a minulosti, protože ty věci spolu souvisí. Podle mě to je jasný důkaz toho, že dřív nebo později začne Šefčoviče spojovat se stranou Směr, a tu vinit ze špatné politiky, která tu byla doteď,“ dodává slovenský politolog.

Jeho český kolega, politolog Pavel Šaradín, se naopak domnívá, že Šefčovič svůj odstup od Čaputové dokáže smazat a druhé kolo bude velmi vyrovnané. „Myslím si, že ani jeden z těch dvou kandidátů není favorit. Je tu ještě jedna proměnná, a to je 49procentní volební účast. Pokud budou oba kandidáti mobilizovat, může být ve druhém kole mnohem vyšší. Rozhodnou to voliči, kteří teď k volbám vůbec nešli.“

Podle Šaradína by se nyní měli oba rivalové zaměřit na svá slabá místa v kampani. „Čaputová by neměla spoléhat jen na středové, moderní Slovensko vyžadující voliče, ale měla by přijít s nabídkou i pro lidi, kteří mají pocit, že prohráli. Musí z ní cítit, že bude i jejich prezidentka a ne jen té úspěšnější poloviny Slovenska. A pokud chce uspět Šefčovič, musí být velmi aktivní a oslovit tábor poražených kandidátů. Určitou výhodu má v tom, že je politicky zkušený a pro mnohé voliče čitelnější. Ale měl by ukázat, že není tak závislý na Směru a že je skutečně nezávislý kandidát a v dalších letech dokáže být nezávislým prezidentem,“ upozorňuje.

To, že se do druhého kola dostali dva proevropsky ladění kandidáti, je podle něj posun a odmítnutí vyvolávaní strachu ze strany Harabina či Kotleby. Říká, že důvěra v EU je na Slovensku obecně vyšší než v Česku, a Šefčovičova zkušenost z Bruselu tak pro něj může být naopak výhoda. Kdo volby vyhraje, si však vůbec netroufá odhadnout. „Bude to velmi vyrovnané,“ říká Šaradín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Přežil skandály a je ještě úspěšnější. V Polsku vyhrál Kaczyński, píší média

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski...

Evropské volby v Polsku mají jediného vítěze, a tím je Jaroslaw Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost...

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení Marine Le Penové podle konečných výsledků vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

Eurovolby v Nizozemsku nečekaně vyhráli socialisté místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, favorizovaní...

Najdete na iDNES.cz