Šefčovič by se měl odstřihnout od podpory Ficova Směru, míní politologové

  20:06aktualizováno  20:06
Ve druhém kole slovenských prezidentských voleb budou rozhodovat nejen lidé, kteří k prvnímu kolu nepřišli, ale i voliči poražených kandidátů. Podle průzkumu agentury Focus si tito lidé vyberou spíš Zuzanu Čaputovou. Diplomat z Bruselu a praktický kandidát vládního Směru Maroš Šefčovič totiž pro ně bude problém, říká slovenský politolog Pavol Baboš.

Soupeři slovenských prezidentských voleb, Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič (11. března 2019) | foto: Reuters

„Agentura Focus, kterou považuji za nejpoctivější a nejspolehlivější na Slovensku, měla včera (v sobotu, pozn. red.průzkum pro televizi Markíza. Ptali se lidí, koho by volili v druhém kole. Zohlednili nejen jména kandidátů, ale i to, které politické strany tito voliči podporují a koho volili v prvním kole. A tam to jasně vychází pro Zuzanu Čaputovou, kterou si vybralo 64 procent lidí. Myslím si, že takto to i doopravdy dopadne,“ uvedl pro iDNES.cz slovenský politolog Pavol Baboš.

Incident posunul konec voleb na Slovensku. Muž vysypal urnu na ulici

Dokazuje to i posledními průzkumy, které byly zveřejněny před začátkem moratoria u prvního kola voleb. I přesto, že ještě dále běžela kampaň, se totiž takřka trefily. 

„Za dva týdny kampaně kandidáti nedokázali ukrást velké množství voličů někomu jinému. Zůstávají dva týdny do druhého kola a já si neumím představit, co by se muselo stát, aby lidé výrazně přecházeli k Maroši Šefčovičovi,“ pokračuje s tím, že fungovat podle něj nebude ani špinavá kampaň, která se proti Čaputové nejspíš povede.

„Takovou kampaň jsme zažili už v roce 2014, kdy do druhého kola postoupil současný prezident Andrej Kiska a předseda Směru-SD Robert Fico. Ze strany Fica a Směru to byla velmi špinavá kampaň, kdy na Kisku vytahovali, že nabízí úvěry, že je scientolog a tak dále. A nepomohlo to,“ vzpomíná Baboš.

Z průzkumu Focusu vyplynulo, že k Čaputové mohou možná překvapivě přejít voliči neúspěšných kandidátů Štefana Harabina a Mariana Kotleby. Podle politologa totiž pro ně advokátka bude menší zlo než Šefčovič. 

„Harabin měl kampaň založenou na několika nosných tématech, jedno z nich bylo tažení proti Evropské unii. U lidí, kteří ho volili z těchto důvodů, si neumím představit, že přejdou k Čaputové, ale ani k Šefčovičovi. Dalším jeho tématem však bylo i ‚dělání pořádku ve státě a v politických stranách‘. A voliči, pro které toto téma bylo nejdůležitější, mohli mít Čaputovou na druhém místě hned po Harabinovi, protože i ona má témata spravedlnosti a boje proti korupci v programu. Určitě hraje roli i to, že Šefčoviče podporuje Směr,“ pokračuje.

Fotogalerie

Právě vládní strana je totiž podle soudce Harabina zodpovědná za stav země. „U voličů Kotleby si odpovědi z průzkumu už neumím tak jasně vysvětlit. Ale obecně je pro kotlebovce pořád mnohem větší problém Šefčovič, protože L’SNS je jediná strana, která otevřeně chce vystoupení Slovenska z Evropské unie,“ míní také Baboš s odkazem na Šefčovičovu kariéru v Bruselu.

První kolo prezidentských voleb provázela nízká účast voličů, nepřišla ani polovina z nich. Podle Baboše je to však normální. „Když se podíváme na první kola prezidentských voleb v minulosti, s výjimkou těch prvních v 90. letech byla ještě nižší. Jednoduše to jsou stále jen prezidentské volby a my jsme pořád parlamentní republika. Ať už kandidáti slibují cokoliv, lidé vědí, že kompetence prezidenta mají své limity,“ vysvětluje a před druhým kolem odhaduje, že se oba kandidáti proti sobě budou muset vymezovat víc než dosud. 

„Už tam jsou totiž jen dva. A jedna z prvních otázek všech novinářů na kandidáty bude: V čem jste jiný než váš soupeř? Zatím se tomu mohli vyhýbat, protože bylo třináct kandidátů a mohli si vybrat, proti komu se vymezí. Teď už si vybírat nemohou a budou to muset jasně pojmenovat. Šefčovič má co dohánět, takže očekávám, že k nějaké změně strategie ještě z jeho strany dojde. Čaputová měla dosud velmi nekonfliktní kampaň, ale už jsem zachytil, jak říká, že se začne vymezovat vůči politice Směru, ovšem ne vůči jejím voličům,“ míní.

Úspěch Čaputové je odrazem nálad lidí, reaguje na volby slovenský tisk

„A k Šefčovičovi samotnému řekla, že on se chce pořád bavit o budoucnosti, ale pro ni je důležité bavit se i o přítomnosti a minulosti, protože ty věci spolu souvisí. Podle mě to je jasný důkaz toho, že dřív nebo později začne Šefčoviče spojovat se stranou Směr, a tu vinit ze špatné politiky, která tu byla doteď,“ dodává slovenský politolog.

Jeho český kolega, politolog Pavel Šaradín, se naopak domnívá, že Šefčovič svůj odstup od Čaputové dokáže smazat a druhé kolo bude velmi vyrovnané. „Myslím si, že ani jeden z těch dvou kandidátů není favorit. Je tu ještě jedna proměnná, a to je 49procentní volební účast. Pokud budou oba kandidáti mobilizovat, může být ve druhém kole mnohem vyšší. Rozhodnou to voliči, kteří teď k volbám vůbec nešli.“

Podle Šaradína by se nyní měli oba rivalové zaměřit na svá slabá místa v kampani. „Čaputová by neměla spoléhat jen na středové, moderní Slovensko vyžadující voliče, ale měla by přijít s nabídkou i pro lidi, kteří mají pocit, že prohráli. Musí z ní cítit, že bude i jejich prezidentka a ne jen té úspěšnější poloviny Slovenska. A pokud chce uspět Šefčovič, musí být velmi aktivní a oslovit tábor poražených kandidátů. Určitou výhodu má v tom, že je politicky zkušený a pro mnohé voliče čitelnější. Ale měl by ukázat, že není tak závislý na Směru a že je skutečně nezávislý kandidát a v dalších letech dokáže být nezávislým prezidentem,“ upozorňuje.

To, že se do druhého kola dostali dva proevropsky ladění kandidáti, je podle něj posun a odmítnutí vyvolávaní strachu ze strany Harabina či Kotleby. Říká, že důvěra v EU je na Slovensku obecně vyšší než v Česku, a Šefčovičova zkušenost z Bruselu tak pro něj může být naopak výhoda. Kdo volby vyhraje, si však vůbec netroufá odhadnout. „Bude to velmi vyrovnané,“ říká Šaradín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Kim dorazil do Ruska, ve Vladivostoku museli přestavět vjezd do nádraží

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na uvítací ceremonii s chlebem a solí v ruském...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dorazil svým obrněným vlakem do Ruska, kde se ve čtvrtek setká s prezidentem...

Poláci pálili slaměného Jidáše, nápadně připomínal karikaturu Žida

Velikonoční tradici soudu nad Jidášem obnovili ve východopolském městě...

Židé ostře kritizují velikonoční tradici „soudu nad Jidášem“, kterou letos obnovili ve východopolském městě Pruchnik....

Češi budou se spojenci poprvé cvičit obranu před balistickými střelami

Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu

Připravované červnové vojenské cvičení Tobruq Legacy v Polsku má být dosud největším testem protivzdušné obrany NATO....

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz