„Muž údajně visel na stromě se svázanýma rukama nedaleko jezera. Kromě vyšetřovatelů prý na místo činu přišel osobně i zvláštní prokurátor Daniel Lipšic, což naznačuje možnost jiné příčiny smrti, než je sebevražda,“ napsal list Pravda.
Prokuratura Lipšicovu přítomnost na místě čině nevysvětlila. Vyšetřování teď vede elitní jednotka NAKA, a to pro podezření na úkladnou vraždu – právě kvůli svázaným rukám oběti. Čeká se na výsledek pitvy.
Generálmajor Bučka na konci devadesátých let velel vojenskému zpravodajství, pak byl poradcem ministra obrany a v době vlády strany Směr-SD vedl služební úřad ministerstva hospodářství.
Svou kariéru v armádě začínal v polovině sedmdesátých let jako velitel tankové čety, později plnil také zpravodajské úkoly pod diplomatickým krytím. Televize Markíza před lety upozornila, že Bučka pak krátce pracoval pro komunistickou vojenskou rozvědku v americkém Washingtonu.
Nová éra ve slovenské justici. Přichází muž, jenž stál proti Kočnerovi |
Současný ministr vnitra Roman Mikulec podle médií bývalého ředitele vojenských „tajných“ znal osobně, ale posledních dvacet let s ním nebyl v žádném kontaktu a případ nechtěl komentovat.
Ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že se Bučka pohyboval ve skupině kolem kontroverzního podnikatele Norberta Bödöra, ale podrobností se zdržel. Generálmajor podle něj skončil ve vojenském zpravodajství v době, kdy ve slovenské zahraniční a bezpečnostní politice zavál nový vítr a převládla prozápadní orientace.
V médiích se objevily spekulace, že policie chtěla generála vyslechnout jako svědka v některé z velkých kauz, dokonce v souvislosti s Böderem, ale Lipšic to popřel, uvedl portál TVnoviny.sk.
„Víte, těch úmrtí lidí, kteří se pohybovali kolem Bödöra, nám nějak přibývá, a toho je si potřeba všímat,“ dodal ministr.