Slováci podají žalobu kvůli kvótám. Odmítáme diktát, hřímá Fico

  12:30aktualizováno  13:42
Kvóty na rozdělování žadatelů o azyl zamíří před Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Slovenský premiér Robert Fico ve středu oznámil, že proti nim jeho země podá žalobu. O rozmístění 120 tisíc běženců mezi jednotlivé členské země EU rozhodli v úterý ministři vnitra. Názor Čechů, Slováků a Maďarů přehlasovala unijní většina.

„Jsme suverénní země a odmítáme diktát většiny. Měli jsme se dohodnout na zasedání předsedů vlád a hlav států. Slovensko má právo říct, že s něčím nesouhlasí,“ prohlásil podle zpravodajského serveru HNonline Robert Fico.

„Nepřesvědčili nás argumenty, náš názor přehlasovali většinou,“ doplnil slovenský premiér na středeční tiskové konferenci. „Nebudeme tento závazný akt implementovat. Kvóty považujeme za něco, co v praxi nebude fungovat,“ zdůraznil Fico.

Evropská unie podle Fica nemůže zásadní rozhodnutí přijímat tak, že většina převálcuje menšinu. O kvótách měli jednomyslně rozhodnout šéfové vlád a hlavy států na summitu, který se bude konat ve středu večer.

Slovensku hrozí smršť úředních dopisů i tučná pokuta

Rozhodnutí evropských orgánů mohou členské státy u soudního dvora zpochybnit do dvou měsíců od doby, kdy padlo. Šéf slovenské vlády už v úterý večer oznámil, že jeho země novou povinnost odmítne plnit, i kdyby to mělo znamenat, že Brusel proti Slovensku zahájí takzvané řízení o neplnění povinností - anglicky „infringement“.

Uprchlická krize

Pokud členský stát vědomě porušuje evropskou legislativu, Evropská komise mu pošle formální nótu, na kterou musí vláda do dvou měsíců odpovědět. Když odpověď nedorazí nebo není přesvědčivá, přijde do země z Bruselu další dopis. Tentokrát je v něm podrobně zdůvodněno, v čem konkrétně vidí eurokomisaři porušení pravidel.

Země v takovém případě dostane další dva měsíce na to, aby dala poměry do pořádku a přestala regule porušovat. Pokud by se tak nestalo, začne se případem zabývat Evropský soudní dvůr. Tomu musí vláda dokázat, že na splnění podmínek stanovených evropskými předpisy pracuje. Pokud se tak nestane, mohou eurokomisaři požádat soud o udělení pokuty. Rozhodování soudu jinak trvá v průměru dva roky (více se dočtete zde).

Česká vláda žalobu nepodá

Robert Fico krok slovenské vlády oznámil krátce poté, co podání žaloby z české strany odmítl premiér Bohuslav Sobotka. „I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dal stupňovat napětí. Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne,“ řekl premiér dopoledne reportérovi iDNES.cz (více o postoji české vlády čtěte zde).

„Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali,“ doplnil Sobotka. Podání žaloby nebyl nakloněn ani vicepremiér Andrej Babiš.

Fotogalerie

Ze 120 tisíc běženců je polovina, Maďarsko ulevit nechce

Povinné přerozdělení běženců, kteří v současnosti pobývají v Řecku a Itálii, v úterý kvalifikovanou většinou schválili ministři vnitra členských zemí EU. Původní návrh kvót počítal se 120 tisíci lidí, a to včetně 54 tisíc migrantů nahromaděných v Maďarsku.

Vláda premiéra Viktora Orbána však prohlásila, že s běženci momentálně problém nemá. Maďarsko pak spolu s dalšími dvěma státy visegrádské skupiny - Českem a Slovenskem - hlasovalo proti přijetí povinných kvót. Proti kvótám bylo také Rumunsko. Polský ministr kvóty naopak podpořil, přestože se očekávalo, že státy takzvané V4 budou hlasovat jednotně (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Najdete na iDNES.cz