„Každý Slovák může s hrdostí otevřít pasy kdekoliv na Slovensku a odprezentovat se s takovýmto maličkým detailem, že nosí Slovensko u srdce,“ prohlásil Šutaj Eštok, když nový design pasů minulý týden představoval.
Zmíněnou hrdost mají v lidech vyvolávat „symboly naší lidové kultury a národa“, které tvůrci do dokladu přidali. Třeba výrazně vyvedený státní znak hned vedle pasové fotografie dotyčného vlastníka dokladu, lipový květ v barvách trikolory či obrázky osmi slovenských krajských měst a památek UNESCO na dalších stránkách.
Slováci si při cestách po světě mohou číst i verše z básně Petera Belly-Horala:
„Aká si mi krásna, ty rodná zem moja!
Krásne i tie hory, kol teba čo stoja;
krásne je i nebo nad tými horami:
žehnám ťa, vítam ťa vďačnými slzami.“
Coby ochranné vzory jsou do stránek vryty i „folklorní“ ornamenty. Jenže jak brzo upozornila stránka Slovenský folklór bez fejku, vyobrazené „beraní rohy“ a další symboly se slovenskou kulturou jen inspirují. Jejich autorkou je polská grafička Agnieszka Murphy, jak sama potvrdila pro deník Sme s tím, že se její práce objevuje v mnoha světových fotobankách.
„Slovenský kmenový lidový vektorový bezešvý geometrický vzor ptáků inspirovaný tradičními malovanými domky,“ píše se na jedné z nich. Podle Eštokova resortu se přitom mělo jednat o ornamenty z obce Čičmany, jež je známá pro svou dobře zachovalou lidovou architekturou. Na té však podle Sme takové ornamenty a v takovém pořadí nejsou.
Grafička o plánu slovenské vlády využít její práci na dokladech vydávaných občanům netušila. „To je vážně dobré,“ řekla s tím, že doufá, že si „slovenské ministerstvo vnitra koupilo licenci“. Reakce samotných Slováků, které během posledních dní zaplnily sociální sítě, byly mnohem méně smířlivé. Kritizovali falešné národovectví, amatérismus anebo i to, že se vláda místo větších problémů zabývá margináliemi.
„Neskutečná ostuda, slovenská a žádná jiná,“ zní jeden z komentářů, který odkazuje na slova ministryně kultury Martiny Šimkovičové o tom, že „slovenská kultura má být slovenská a žádná jiná“. I tu už ostatně folkloristé v minulosti kritizovali, a to když si na sebe vzala národní kroj, ovšem zvolila k němu nevhodnou obuv a nechala si rozpuštěné vlasy.
Knihy jsou pro bohaté, šokoval Slováky ministr, když oznamoval vysokou daň![]() |
„V Národní radě se bijí do hrudi, jací jsou vlastenci. A nakonec se ukáže, že nepoznají ani národní folklorní znaky,“ psal další rozhořčený Slovák. Jiní si zase všimli, že domek na jedné z dvoustran pasu je v realitě kvůli chybějící původní střeše oblepený asfaltovou lepenkou. Kauzy se chopil i lidový humor, někteří už tak přišli s vlastním designem policejních aut, které chce ministr rovněž přetvořit. „Mně se to zdá málo jen v pasech. Dopravní značky jsou málo slovenské,“ navrhuje zase jiný Slovák na Facebooku.
Ministr vnitra a další lidé z jeho resortu však argumentují, že díky využití „interních kapacit“ ušetřili potřebný čas a Slováci teď na pasy nebudou muset čekat, což byl v minulosti problém, kvůli kterému lidé údajně museli v nejzazších případech i rušit dovolenou.
„Byli na to povoláni interní experti z ministerstva, z heraldického registru a ti, co se zaobírají heraldikou na Slovensku, plus kolegové z odboru bezpečnosti si dali záležet na výběru a vyrobení grafiky,“ řekl generální ředitel sekce informatiky na ministerstvu Martin Hrachala. Realizaci pak dostala na starost vysoutěžená společnost Thales DIS France SAS.