S návrhem přišel Richard Sulík jako podmínkou, že jeho strana na oplátku bude hlasovat pro schválení státního rozpočtu na příští rok.
„Šlo o nečekané rozhodnutí, které zaskočilo i vedení RTVS,“ napsal DenníkN. „To, že celé financování bude ze státního rozpočtu, budí obavy, že do obsahu a nezávislosti televize a rozhlasu mohou zasahovat politici,“ varoval.
Sulík argumentoval, že v zákoně bude napsáno, jakou část hrubého domácího produktu (HDP) dostane televize, a tak to politici a ministři nebudou moci ovlivnit. RTVS by podle něj mohla dostat ze zákona každý rok 0,15 procenta HDP.
Koncesionářské poplatky tvoří jen část příjmů RTVS. Společnost počítala s tím, že příští rok vybere 74,4 milionu eur (asi 1,8 miliardy Kč). Právě tuto sumu by po novém návrhu měla dostat rovnou ze státního rozpočtu. Příjmy z reklam by RTVS měly zůstat stejné jako dosud, poznamenal DenníkN.
Slováci od roku 2003 platí koncesionářský poplatek přibližně 56 eur za rok (asi 1 356 Kč). Poloviční částku platí znevýhodněné skupiny, například zdravotně postižení. Od roku 2020 jsou od placení osvobozeni penzisté.
V Česku poplatek z přijímače (koncesionářský poplatek) slouží k financování vysílání veřejnoprávního média. Účelem TV poplatku je oddělit financování ze státního rozpočtu, aby Česká televize jako veřejnoprávní služba zůstala naprosto nezávislá.
Televizní poplatek je vybírán za celou domácnost, která vlastní televizní přijímač. Výše TV poplatku je 135 Kč měsíčně. Výši TV poplatku neovlivňuje počet členů domácnosti ani počet televizních přijímačů. Rozhlasový poplatek je potom 45 korun.