Slovákům zbývají tři bojeschopné stíhačky. Ochrání i Česko, nabídli

  11:38aktualizováno  11:38
Slovenským pilotům zbývají poslední tři bojeschopné stíhačky MiG 29. Přesto Bratislava učinila Praze nabídku: pokud se nedohodnete se Švédy na pronájmu gripenů, mohli by slovenští letci střežit i české nebe.

MiG-29 slovenských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ačkoliv oficiální čísla říkají, že Slovensko disponuje deseti frontovými stíhači MiG 29, realita je skromnější. Létají jen tři.

Přesto nyní Slováci nabídli Česku, že se postarají i o ochranu českého vzdušného prostoru. Praha totiž prováhala čas nutný k jednání a nedávno se časová nouze ukázala. Začátkem roku 2015 vyprší pronájem gripenů a jednání se Švédy o jeho prodloužení se zasekla na ceně. Navíc se znovu objevují zprávy o korupci provázející kontrakt (čtěte více o gripenech).

Fotogalerie

Česko tak řeší, zda si pronajmout gripeny na kratší, překlenovací období, nebo zda požádat o ochranu vzdušného prostoru spojence v NATO. Takový model volí například pobaltské země. Smíšené křídlo Otty Smika, jak zní název slovenské jednotky s "devětadvacítkami", je součástí alianční protivzdušné obrany, která je pro podobné úkony vyčleněna.

Ochrana vzdušného prostoru není zadarmo a také Slovensko počítá, že by si finančně pomohlo. "Za peníze utržené ochranou sousední země bychom dokázali modernizovat další migy," napsal deník SME.sk. O nákupu nových stíhaček Slovensko neuvažuje, migy mají životnost do roku 2030.

Česká strana na slovenskou nabídku nekývla. "Upřednostňujeme i po doběhnutí současného pronájmu ochranu vlastním nadzvukovým letectvem," sdělil slovenskému deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Je to i priorita náčelníka generálního štábu Petra Pavla. "Ochrana vzdušného prostoru je podle mě stejným znakem suverenity státu jako samotná existence ozbrojených sil," řekl po svém jmenování do čela armády generál (rozhovor s Petrem Pavlem čtěte zde).

Slovenské migy sídlí na letecké základně Sliač nedaleko Zvolena. Podle Andora Šándora, bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby, je to pro střežení českého vzdušného prostoru poměrně daleko a celá nabídka tak může pomoci české straně vytvářet tlak na Švédsko, aby pronajalo gripeny levněji.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Konec ramadánu, filmový festival a protesty v Indonésii

Týden obrazem

V Egyptě slavili konec ramadánu, ve Venezuele se lidé shromáždili na podporu prezidenta Madura. V Indonésii se konaly...

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Najdete na iDNES.cz