Ministryně Šimkovičová za dva dny odvolala ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličku a šéfku Slovenské národní galerie Alexandru Kusou, což vyvolalo bouři kritiky v kulturní obci, ale nejen tam. Právě k tomu se Machala vyjádřil. Generální tajemník resortního služebního úřadu prohlásil, že odpůrci těchto změn nemají věcné argumenty. „Zatím dostáváme jen vlnu bezbřehé, ničím nepodložené kritiky, která je tupá, vulgární a hloupá,“ řekl.
Některé části jeho vyjádření však opět vyvolaly rozruch. „Jsme zástupci slovenského státu. Státu, který patří všem občanům, který má zabezpečit kulturu pro všechny, kteří ve slovenské kultuře působí. Nejen pro úzké vybrané skupinky, které si tu za deset dvacet roků, hlavně v Bratislavě a přilehlých kavárnách, vybudovaly mocenské a zájmové struktury a systémem ‚já na bráchu, brácha na mě‘ si tu rozhazují těžké miliony z daní nás všech,“ pokračoval nominant nejmenší vládní partaje, Slovenské národní strany (SNS).
Šimkovičová pokračuje v čistkách. Po řediteli divadla odvolala i šéfku galerie |
Vystudovaný právník, který se přes různé advokátské komory a právní komise propracoval až na poradcovské pozice v parlamentu, svými nedávnými výroky „prorazil“ i v Česku. A to když se v rozhovoru s redaktorem veřejnoprávní televizi ptal po důkazech, že je Země kulatá. „Já se vážně ptám – je to podložené? Byl jste ve vesmíru? Nebyl, já také ne, nevím,“ řekl tehdy Machala.
30. dubna 2024 |
Slovenský astronaut Ivan Bella mu pak vzkázal, že on ve vesmíru byl a Země skutečně je kulatá. O Machalovi se spekulovalo i jako o možném novém řediteli veřejnoprávní RTVS – tedy poté, co ji vláda Roberta Fica zákonem přebudovala na současnou STVR a podle kritiků jí tak sebrala nezávislost.
Machala údajně také naznačil, že mohou přijít ještě další vyhazovy. Třeba pro ty, kteří plánují vytvořit „lidovou progresivní frontu proti nám“. „Tímto oslovuji hlavně naše spoluobčany, kteří každý den chodí tvrdě ve čtyři, v pět, v šest do práce na montážní linky a makají tam jako takoví otroci. Chci jim říct, že jejich peníze, jejich těžko vydřené daně budeme vždy střežit. Nás nikdy nezastraší ani nebude zajímat pláč, nářek a štěkot těch, kteří žijí bezbřehým způsobem z vašich daní. A co je nejhorší, bratislavská kavárna se těmto lidem ještě cynicky vysmívá,“ pokračoval Machala na tiskovce.
Sama ministryně Šimkovičová si pak na svém účtu na Telegramu postěžovala, že ji představitelé slovenských kulturních institucí kritizují. Ke svému postu přidala snímky několika facebookových postů, které se objevily na oficiálních stránkách Slovenského centra dizajnu, Slovenského literárního centra či Slovenského národního muzea. Příspěvky se stavějí za odvolané ředitele, kritizují způsob, jakým byli odvoláni, a vyzdvihují profesní počiny obou vyhozených.
V několika případech pak posty kritizují přímo Šimkovičovou a nezdráhají se použít ani vulgarity. Tyto příspěvky ovšem napsal na svém soukromém profilu český dirigent a šéfdirigent filharmonie v Košicích Robert Jindra. Mluví o nekompetenci ministryně či o tom, že podle jeho názoru předvádí bezprecedentní zneužívání moci a totalitní praktiky. „Chraň Bůh, aby se někdy po nějakém koncertě objevila přede mnou,“ napsal. Vyzval ji také k rezignaci.
Doložte, že je Země kulatá, šokoval slovenský vysoký státní úředník |
„Považuji za absolutně nepřijatelné vyjádření, které Alexandra Kusá, Branislav Panis (šéf Slovenského národního muzea) a Maroš Schmidt (ředitel Slovenského centra dizajnu) vydali na oficiálních stránkách institucí, v souvislosti s personálními změnami, které realizuje resort kultury. Politické komentování rozhodnutí svého zřizovatele a zneužívání oficiálních stránek instituce na své soukromé politické názory může být důvodem k odvolání z funkce. Oficiální stránky institucí a jejich sociální sítě nemohou sloužit jako nástroj propagandy,“ píše Šimkovičová.
Odmítá i Jindrova prohlášení. „Politické, aktivistické či dokonce vulgární výroky vůči mé osobě, ministerstvu kultury nebo mým zaměstnancům považují za, ve slušné společnosti, nepřijatelné a primitivní,“ dodala.
Také opozice v čele se stranou Progresivní Slovensko (PS) změny v kultuře kritizuje a na základě posledních událostí se ministryni znovu pokusí odvolat v parlamentu. Momentálně sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze s tímto programem. Na úterý 13. srpna rovněž chystá protestní shromáždění, které se bude konat na bratislavském náměstí SNP od osmnácti hodin.
Slovenský exprokurátor seděl za přijetí úplatku. Ministr ho pustil na svobodu |
Demonstrace se hodlá vymezit nejen proti dění v kultuře, ale i proti kroku ministra spravedlnosti Borise Suska, který rozhodl o dočasném propuštění bývalého speciálního prokurátora Dušana Kováčika z vězení. Na svobodě má být do doby, než soudy rozhodnou o jeho dovolání.
Už v pondělí se bude konat protest občanské platformy Otvorená kultúra, která tam chce Šimkovičovou vyzvat k odchodu z funkce. Setkání se budou konat také před jednotlivými kulturními institucemi.
V rakouském Kittsee, kde ministryně donedávna žila, se ve čtvrtek konal cykloprotest skupiny lidí, kteří do obce přijeli v županech. Symbolicky se tak vrátili k formě Drličkova vyhazovu. Ředitel prý odvolávací dekret převzal v županu mezi dveřmi svého bytu. Podle Šimkovičové tito lidé „dělali Slovensku v zahraničí ostudu“. Prý tam deset minut „skákali“, dokud je nerozehnala policie. Nominantka SNS ovšem už předem upozornila, že se z Rakouska přestěhovala zpět na Slovensko. Adresu odmítla zveřejnit.