Vražda Kuciaka nemusela být jediná, slovenská policie otevírá další případy

  15:59aktualizováno  15:59
Údajnou objednavatelku vraždy slovenského novináře Alenu Zsuzsovou spojují policisté s dalšími zločiny. Znovu otevřeli případy nájemných vražd městského zastupitele a právníka Marka Rakovského a bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz / iDNES.cz

V létě před pěti lety nasedl městský zastupitel a právník Marek Rakovský do svého auta a ujel pár desítek metrů slovenským městem Žiar nad Hronom. Když přeřadil, ozvala se detonace. Pod jeho sedačkou vybuchla bomba. Rakovský v autě uhořel.

Fotogalerie

Policie pět let tápala, ale pár dnů po zatčení a obvinění vrahů novináře Jána Kuciaka zatklo policejní komando dva podezřelé z této vraždy ve Velkém Krtíši. Podle informací MF DNES policie znovu otevřela staré případy nájemných vražd a zjišťuje, zda mají spojitost skrze jméno objednavatelky Kuciakovy vraždy Aleny Zsuzsové.

Podle policejních dokumentů se advokát Rakovský zapletl do podvodu s penězi z fondů Evropské unie, které přerozdělovala Sociální implementační agentura.

Právě před vraždou devětadvacetiletého advokáta spustila EU audit projektů a začala zjišťovat první chyby. Například fakt, že v projektech se objevují stejní lektoři, mnohdy vzájemně rodinně propojeni, a osvědčení jim vydávala jedna společnost. Policie poté začala vyšetřovat na čtyřicet projektů. 

Výstraha spolupachatelům?

Rakovský měl v podvodech figurovat jako fiktivní lektor. Obviněn byl i jeho bratr Matúš, a to za poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Policie je přesvědčena, že vražda Rakovského měla být výstrahou pro další, kteří byli do podvodů zapleteni. Měli je vystrašit dva vrazi. „Protizločinecká jednotka teď zatkla dva podezřelé,“ uvedl ředitel Národní kriminální agentury NAKA Branislav Zurian. 

Spojitost se ženou, obviněnou z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, se zdá jednoduchá. Spolu s Matúšem Rakovským byl z podvodů obžalován i podnikatel Marián Orságh. Ten v květnu pořídil do své firmy na leasing luxusní bílý Mercedes GLE Coupé v ceně kolem dvou milionů korun a dal jej k užívání právě Zsuzsové. 

Kuciakovu vraždu objednala žena bez příjmů a v dluzích, ale s drahým autem

Ženě, která je podle policie „dobrovolně nezaměstnaná a nemá žádný trvalý příjem. Auto má mít půjčené. Je zřejmé, že její majetkové poměry jednoznačně neodpovídají legálně přiznanému příjmu“, konstatují policisté ve vyšetřovacím spisu. 

Při jejím zatčení stálo auto před domem v Komárně, v dalších dnech však zmizelo. Orságh kvůli tomu podal trestní oznámení. Tvrdí, že nemá tušení, kde auto je. „Mám obavu, že s ním bude páchána trestná činnost,“ tvrdí.

Naposledy auto pronajal svému známému Jozefovi Dučákovi. Ten je jedním z obviněných v kauze firmy Technopol, kde se kontroverzní podnikatel Marián Kočner – hlavní podezřelý v Kuciakově kauze – pokusil ovládnout majetek za dvacet milionů eur.

Policie ovšem Zsuzsovou vyslýchala i v souvislosti s další vraždou, a to bývalého primátora Lászlóa Basternaka z Hurbanova. Zastřelil ho přímo před jeho domem vrah, kterého soudy už potrestaly pětadvaceti lety vězení. Nicméně objednavatele dosud policie nezjistila.

Vražda jako z filmu o mafii

Basternak zemřel, když se před osmi lety vracel s manželkou z procházky se psem. Přijelo auto a z něj vystřelil vrah Štefan Kaluz. Basternak začal utíkat, ale zakopl a vrah ho dohnal a z bezprostřední blízkosti jej střelil z brokovnice do hlavy. 

Vražda se stala v době, kdy vrcholil politický předvolební boj o post primátora. Pozornost se tak upřela na jeho hlavního politického soupeře – kandidáta strany Most-Híd Romana Ostružlíka, místního podnikatele a majitele autoservisu. Toho v kampani podporovala právě Zsuzsová spolu s podnikatelem Zoltánem Andruskóem, dalším obviněným z Kuciakovy vraždy. 

Zsuzsová vypovídala u soudu jako svědkyně, vrah byl odsouzen, ale objednavatel zůstal neznámý. Nyní generální prokuratura také tento případ otevřela. „Vyšetřování ve věci objednání úkladné vraždy Lászlóa Basternáka pokračuje,“ potvrdila televizi JOJ mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová.

Role Zsuzsové už tehdy byla zvláštní. U soudu vypověděla, že pro Basternákova konkurenta sháněla sponzory a půjčila mu peníze na předvolební kampaň. „Dohodli se, že mu pomůže s kampaní, a pokud uspěje v parlamentních volbách, zaměstná ji jako asistentku, pokud v primátorských, jako sekretářku,“ napsal soudce do rozsudku. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Najdete na iDNES.cz