Nezaplatil clo, ale projevil lítost. Slováci otevřou kauzu vlivného Itala

  20:19aktualizováno  20:19
Slovenská policie se bude znovu zabývat případem italského podnikatele Diega Rody, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Stíhání kvůli nezaplacení cla prokurátor dříve zastavil jen proto, že byznysmen projevil lítost. Je to jedna z kauz, které generální prokuratura nařídila otevřít kvůli podezření z nadržování lidem s údajnými vazbami na kalábrijskou mafii.

Ján Kuciak byl se svou partnerkou Martinou Kušnírovou zavražděn ve svém domě. | foto: Reuters

Slovenská generální prokuratura přezkoumala 56 spisů týkajících se Italů spojovaných po vraždě novináře Jána Kuciaka s mafií ´Ndranghetou, o nichž reportér psal. V devíti případech, které řešila zejména prokuratura v Prešově v Košicích, nalezla chyby.

„To je sedmnáct procent, nemáme se čím chlubit. Některé důvody zastavení byly předčasné, jiné protizákonné a některé nechápu ani já. Třeba jeden člověk, který dovážel zboží (Diego Roda, pozn. red.), v jednom případě nezaplatil clo a daň a potom prohlásil, že nevěděl, že to má zaplatit. A to mu stačilo, aby stíhání bylo pro účinnou lítost zastavené,“ řekl generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Útok směřoval výhradně na Kuciaka, řekl generální prokurátor

Policisté znovu otevřou i „skrečované“ případy dalších Italů – jeho zetě Antonina Vadaly, Diegovy dcery Daniely Valenty Rody nebo Sebastiana Vadaly. Ten je kvůli podezření z násilné trestné činnosti ve vazbě.

„Představte si, co se změnilo, když loni v září byl tento násilný čin vyhodnocen jako přestupek a nyní, když jsme se o to začali zajímat, je to trestný čin a ještě stíhaný vazebně. Odpovězte si sami, ale je tam podezření na provázání (prokuratury a policie, pozn. red.) s těmito lidmi, jinak si to neumím vysvětlit,“ uvedl Čižnár.

Policie a státní zastupitelství vyšetřovaly všechny případy na základě šesti anonymních trestních oznámení. Šlo o různé skutky, od vyhrožování až po neoprávněné nárokování vratky DPH ve výši 80 tisíc eur. Pět z osmi pochybných rozhodnutí měli na starost dva okresní prokurátoři. „Jeden vedoucí prokurátor se vzdal funkce sám, druhý sebereflexi nemá, podal jsem proto návrh na jeho odvolání,“ dodal Čižnár.

Fotogalerie

„Daňová a celní trestná činnost byla přezkoumávána v šestnácti věcech, majetková – krádeže, podvody, nevyplácení mezd či poškození věřitele – v třiceti dvou případech, násilné trestné činy jako nebezpečné vyhrožování či vydírání ve čtyřech věcech a zbylé čtyři byly zneužití pravomoci úřední osoby či týrání zvířat,“ vyjmenoval Čižnárův náměstek Peter Šufliarský.

Propojení Italů s policisty a prokurátory už prověřuje i ministerstvo vnitra. „Já nevylučuji, že se konkrétní propojení prokáže při prověřování těchto kauz nebo po otevření nových. Jinými slovy tvrdím, že se ještě najdou další věci, které byly odfláknuté. To říkám na plno. Kdybych to vyloučil, byl bych hlupák,“ sdělil Čižnár. V některých případech, ve kterých prokuratura odhalila chyby, ale hrozí promlčení.

Zmíněný Antonino Vadala je momentálně ve vazbě, kam jej poslal košický soud. Soud v Benátkách na něj totiž vydal evropský zatykač za trestné činy nezákonného obchodování s drogami. Mezi lety 2013 až 2015 podle obvinění údajně dovážel velké množství kokainu z Jižní Ameriky.

Podezření na podvody s agrodotacemi

Generální prokuratura také začala prověřovat podvody s agrodotacemi na východě země. Podle Čižnára jsou chyby ve fungování Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a na ministerstvu zemědělství. Na zneužívání dotací a jejich čerpání i na pozemky, které žadatelům vůbec nepatří či je nemají v pronájmu, upozornili také slovenští novináři. 

„Ať mi nikdo neříká, že nevěděl o těchto praktikách. To se na východě Slovenska neděje týden nebo dva, ale několik roků. Nevěřím tomu, že to na PPA nevěděli,“ uvedl Čižnár. Generální prokuratura v této souvislosti prověřuje osm případů, které řešili policisté a prokurátoři v okresech Michalovce a Trebišov.

Ministerstvo zemědělství chyby odmítá. Tvrdí, že pokud ke zneužívání dotací docházelo, měla to řešit policie, prokuratura a soudy. „Vítáme iniciativu generálního prokurátora a poskytneme mu plnou součinnost,“ uvedl úřad.

Kdo má přístup ke spisu?

Prokuratura už také vyloučila, že by cílem vraždy byla Kuciakova přítelkyně Martina Kušnírová, což byla od počátku jedna z vyšetřovacích verzí. Nyní už policie pracuje jen s tím, že vrah do domu ve Velké Mači v okrese Galanta přišel zabít jen novináře. „Ona byla ve špatnou chvíli na špatném místě,“ řekl Čižnár.

Vyšetřovatelé si to myslí na základě profilu vraha, který pro Slováky vypracovali podle stop na místě činu znalci z FBI. „Ve vyšetřování nastal výrazný posun, nebudu ale konkretizovat jaký. Nebudu sdělovat těm vagabundům, kteří to mají na svědomí, kam jsme dospěli,“ zdůvodnil.

Prokuratura zároveň prověřuje, kdo má přístup k vyšetřovacímu spisu vraždy novináře a jeho snoubenky. Podle Čižnára se k dokumentům mají dostat jen prokurátoři nebo vyšetřovatelé.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Ve Francii vyšetřují vraždu v domově pro seniory, podezřelé je 102 let

ilustrační snímek

Francouzská policie šetří vraždu v domově pro seniory, při níž zemřela 92letá žena. Podezřelou z činu je o deset let...

Banksy v Benátkách narazil. Policie ho vyhnala z náměstí sv. Marka

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, svou tvář schovával...

Výtvarník Banksy, o jehož skutečné identitě se spekuluje, vstoupil do nynějšího benátského bienále a nikdo si toho ani...

Premiérka Mayová v pátek oznámí, kdy rezignuje, sdělila britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

Najdete na iDNES.cz