Na seznamu ukrajinského Centra proti dezinformacím Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny se nachází 75 akademiků, vojenských činitelů či politiků, kteří hlásili, že Ukrajina a NATO Rusko vyprovokovaly, a šířili další ruské narativy. Jedním nich je právě i jedna ze stálic slovenského politického života.
„Ukrajinský úřad pro dezinformace mě označil za dezinformátora, protože mám jiný názor na válku na Ukrajině než slovenská vláda. Přesněji řečeno, každý, kdo má jiný názor než ukrajinský prezident, je zločinec,“ napsal expremiér na svém facebookovém profilu. „Taková je liberální demokracie i na Slovensku. Když máte jiný názor, nejprve se vás snaží mediálně umlčet a kompromitovat, když to nefunguje, tak vás zavřou.“
Fico čelí obvinění ze založení zločinecké skupiny, zneužití pravomocí a ohrožení daňového tajemství. Předseda nejsilnější slovenské opoziční strany opakovaně podezření odmítá s tím, že se jedná o snahu jej politicky zlikvidovat za jeho názory.
Expremiér ve své facebookové reakci znovu zopakoval, že na Ukrajině se ve skutečnosti odehrává válka mezi USA a Ruskem a „Ukrajina je pod naprostou kontrolou USA“. Tvrzení, že Ukrajina je loutkou v rukách Washingtonu, opakovaně uvádí ruští činitelé. „Nejsem na straně USA ani Ukrajiny, jsem na straně Slovenska, zdravého rozumu a pravdy,“ dodává expremiér.
Fico se od začátku ruské invaze staví proti tomu, aby Slovensko pomáhalo Ukrajině s tím, že je to pro něj ekonomicky nevýhodné. Tvrdil též, že Rusko válkou reagovalo na rozšiřování NATO, obvyklý argument citovaný Kremlem pro spuštění „speciální vojenské operace“.
Svého šéfa se zastal místopředseda Smeru Ľuboš Blaha, jenž je považovaný za jednoho z nejhlasitějších podporovatelů Ruska na Slovensku. Podle něj Fico jen obhajuje zájmy Slovenska a chce zajistit, aby kvůli „nesmyslným sankcím“ slovenští občané nečelili plynové krizi a rekordnímu zdražování.
Fico rozděluje Slováky stejně jako Ukrajina nebo covid, říká šéfredaktorka |
„Pokud je toto podle Zelenského režimu ruská propaganda, jen to potvrzuje, jak arogantně a agresivně se chová vůči Slovensku. Nerespektuje naši suverenitu a svobodu hodnotit geopolitické spory v souladu s národními zájmy Slovenska,“ napsal deníku Pravda. Ukrajinu osočil, že „urazila značnou část slovenského národa, která vnímá spor USA a Ruska na ukrajinském území přesně jako Robert Fico.“
Zatímco v průzkumech veřejného mínění Češi vyjadřují Ukrajině v zásadě jednoznačnou podporu, u Slováků je mínění mnohem rozpolcenější. Podle průzkumu slovenské nevládní organizace Globsec mezi státy střední a východní Evropy Slováci spolu s Bulhary a Maďary nejméně kladně hodnotili Zelenského a jen 51 procent jich si myslí, že za válku na Ukrajině je odpovědné Rusko (v Česku si toto myslí 78 procent respondentů).
4. května 2022 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvČeská stopa
Z dalších aktivních či bývalých politiků se na seznamu nachází i italská europoslankyně Francesca Donatová, americký senátor Rand Paul či francouzští prezidentští kandidáti Marine Le Penová a Éric Zemmour, kteří jsou dlouhodobě obviňováni z proruských vazeb.
Na seznamu se částečně nachází i česká stopa. Ukrajina do seznamu zařadila i amerického novináře působícího Praze Bradleyho Blankeshipa, jehož názorové články publikují čínská státní média Global Times a CGNT přebírající ruský narativ. V jednom svém článku například uváděl, že válka na Ukrajině je v Česku „pohodlná výmluva pro rusofobii“.