Slováci volí parlament. Fico se u uren rozčiloval, k zatopeným připluly

  7:00aktualizováno  15:56
Slováci ve volbách rozhodují o nové vládě. Favoritem je strana premiéra Roberta Fica SMER-SD. Jeho pravděpodobné vítězství ale nemusí být výhrou. Body získávají i nová pravicová uskupení, takže se povolební jednání mohou zkomplikovat. Fico byl aktérem nepříjemnosti přímo ve volební místnosti.

Slováci začali volit v sedm hodin ráno. Volby se rozběhly bez problémů, postupem času se ale komplikace objevují. Na sídlišti Petržalka v Bratislavě se množily stížnosti na agitaci před volebními místnostmi. Podle zákona je ale nelegální jen propagace uvnitř místností.

Volební komise v Prešově a Starej Ľubovni prověřují podezření z údajného kupování hlasů. V zaplavených Petríkovcích v okrese Michalovce připluly volební urny za voliči na člunech, zmínil server SME.sk v on-line reportáži.

Předsedkyně SDKÚ-DS Iveta Radičová volí v parlamentních volbách (12. června 2010)Robert Fico volí při parlamentních volbách na Slovensku (12. června 2010)

Šéfka pravicové SDKÚ-DS Iveta Radičová odvolila po ránu v obci Nová Dedinka poblíž Bratislavy. V půl dvanácté odvolil i premiér Robert Fico na bratislavských Dlhých Dieloch. Ficově manželce v obálce, kterou dostala od volební komise chyběl lístek strany jejího muže. Předseda SMERu se rozčiloval a žádal vysvětlení, ale komise se dušovala že neví, jak se to mohlo stát.

Odvolil také prezident Ivan Gašparovič, který kritizoval strany za volební kampaň. "To nebyla předvolební kampaň, to byly nechutné útoky, obelhávání lidí, znevažování občanů," postěžoval si na bitvu stran o voliče prezident.

Fico jako Paroubek?

Přes čtyři miliony Slováků si až do 22 hodin mohou vybírat z osmnácti politických stran, které se touží dostat do Národní rady. Reálnou šanci na překročení pětiprocentní hranice má celkem osm stran, mezi nimi je hlavním favoritem vládnoucí strana SMER-SD premiéra Roberta Fica.

Předsedkyni SDKÚ-DS Ivetu Radičovou podpořil na poslední chvíli i Petr Nečas (11. června 2010)Robert Fico volí při parlamentních volbách na Slovensku (12. června 2010)

Podle průzkumů za ní druhá nejsilnější strana, opoziční SDKÚ-DS zaostávala o více než polovinu hlasů. Levicový a populistický SMER ale nemusí získat dost mandátů k sestavení vlády - zejména pokud se LS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara vůbec do parlamentu nedostane. Strana má sice své věrné a spolehlivé voliče, ti ale letos nemusí přijít k urnám, třeba kvůli odklízení následků povodní.

Jak se volí v Báči

V obci na jihu Slovenska nevolí lidé jen maďarské strany

Naopak posiluje pravice. Sympatie si získala hlavně nová liberální strana Svoboda a Solidarita (SaS) ekonoma Richarda Sulíka, autora slovenské daňové reformy. Tu zřejmě podpoří většina prvovoličů a mladých lidí.

Volby ovlivní záplavy i skandály politických stran

A co může slovenskými volbami zamíchat? Původní témata předvolební kampaně, jež se týkala hlavně ekonomické krize a komplikovaných slovensko-maďarských vztahů, v minulých několika týdnech byly zastíněny ničivými záplavami. Přívaly vody zpustošily především východ Slovenska a na premiérovu hlavu se snesla kritika za předčasné vyčerpání finančních rezerv. (viz článek o utrácení z finančních rezerv)

Slovenský prezident Ivan Gašparovič s manželkou volí při parlamentních volbách na Slovensku (12. června 2010)Předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík volí při parlamentních volbách na Slovensku (12. června 2010)

V neposlední řadě politickým stranám škodí zprávy o pochybném financování některých z nich. Už v únoru kvůli nařčení z praní špinavých peněz odstoupil z volební kandidátky předseda středopravicové SDKÚ-DS, v níž ho nahradila Iveta Radičová. A jen dva dny před volbami vyplulo podobné podezření na povrch i u vládního Smeru. (viz článek o utajovaných sponzorech Smeru-SD)

STRANY, KTERÉ MAJÍ ŠANCI USPĚT

Předseda KDH Ján Figeľ.KDH (Křesťanskodemokratické hnutí) je konzervativní pravicová strana, kterou vede Ján Figeľ. Vznikla před dvaceti lety a je spojována hlavně se jménem prvního předsedy a zakladatele Jána Čarnogurského.

Předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar.LS-HZDS (Lidová strana- Hnutí za demokratické Slovensko) středová strana, která klade důraz na sociální a křesťanské hodnoty. Předsedou strany je někdejší premiér Vladimir Mečiar, který stál u jejího zrodu v roce 1991, kdy se odštěpila Veřejnosti proti násilí. Je možné, že strana letos poprvé nezíská nutných pět procent hlasů.

Předseda MOST-HÍD Béla Bugár.MOST-HÍD nové pravicové uskupení, které hájí zájmy maďarské menšiny. V čele stojí někdejší dlouholetý lídr ortodoxnější SMK Béla Bugár. Už nyní má strana zastoupení v parlamentu, a to díky přeběhlíkům ze SMK. Potenciální koaliční partner SDKÚ-SD.

Předsedkyně SDKÚ-DS Iveta Radičová.SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a křesťanská unie- Demokratická strana) nejsilnější opoziční strana ve slovenské Národní radě. Po skandálu s nevyjasněným financováním strany z volební kandidátky odstoupil její dlouholetý lídr a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Nahradila ho Iveta Radičová, která loni kandidovala na prezidentku.

Předseda SNS Ján Slota.SNS (Slovenská národní strana) vznikla před dvaceti lety. Silně nacionalisticky orientované uskupení s populistickým lídrem Jánem Slotou sází na vlastenectví a tradiční hodnoty. Před devíti lety se na čas rozštěpila, ale v roce 2003 opět sjednotila.

Předseda SMĚR-SD Robert Fico.SMER-SD (SMER - Sociální demokracie) vládní sociálnědemokratickou stranu založil současný premiér Robert Fico v roce 1999. Trvalo pouhých sedm let, než strana vyhrála parlamentní volby a Fico v křesle premiéra vystřídal Mikuláše Dzurindu z SDKÚ. SMER se prezentuje jako strana blízká britským labouristům nebo německé SPD.

Předseda SMK-MKP Pál Csaky.SMK (Strana maďarské koalice) výrazně promaďarská strana pravého středu, kterou vede Pál Csáky. Uskupení vzniklo v roce 1998 a bylo součástí koalice ve vládě Mikuláše Dzurindy. Loni strana zažila vnitřní rozkol, který skončil odchodem bývalého lídra Bugára. Ten posléze založil méně ortodoxní stranu.

Předseda SaS Richard Sulík.SaS (Svoboda a Solidarita) jedno z nejčerstvějších uskupení, které založil ekonom a autor slovenské daňové reformy Richard Sulík. Jediná neparlamentní strana (založena loni), která má šanci uspět. Tím, že se jedná o nového hráče, a vzhledem prosazování radikálnějších ekonomických reforem může připomínat českou TOP 09.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz