Slováci v pátek uctí Havlovu památku státním smutkem

  15:52aktualizováno  19:01
Slovensko v pátek uctí památku posledního československého prezidenta Václava Havla státním smutkem. O jeho vyhlášení rozhodla na svém jednání vláda premiérky Ivety Radičové. Slováci budou truchlit od osmi do osmnácti hodin.

Slovenská premiérka Iveta Radičová se na úřadu vlády podepisuje do kondolenční knihy k úmrtí Václava Havla. (19. prosince 2011) | foto: ČTK

Vyhlášení historicky sedmého státního smutku schválila slovenská vláda a ministři se při jednání zároveň podepsali do kondolenční listiny. Návrh kabinetu předložil ministr vnitra a Václav Havel je v něm charakterizovaný jako "symbol sametové revoluce a zásadních politických změn v Evropě na konci 20. století".

Slzy pro Havla

V usnesení se podle SME.sk zároveň píše, že by státní smutek měl být pietní vzpomínkou na osobnost Václava Havla, posledního prezidenta společného státu Čechů a Slováků, který měl mimořádný vliv na veřejný život.

"Myslím, že bychom měli mít tradici vyhlašovat státní smutek ve vztahu k bývalým prezidentům a Václav Havel byl i náš demokraticky zvolený bývalý prezident. Takže je dobré, že byla tato tradice potvrzená i dnes," řekl ministr vnitra Daniel Lipšic.

Slovenští politici po zprávě o úmrtí Havla nešetřili kondolencemi a vyzdvihovali jeho zásluhy na pádu komunistického režimu v Československu po sametové revoluci v listopadu 1989.

Slováci drželi státní smutek naposledy loni

"Velmi si ho vážím, protože šel se svou kůží na trh v těžkých chvílích listopadu 1989," řekl někdejší slovenský ministr průmyslu Ján Holčík, jenž přišel vzdát úctu Havlovi. Pietních akcí na Slovensku se v porovnání s Českem zúčastnil ale jen zlomek lidí. Několik desítek lidí se shromáždilo v centru slovenské metropole.

Lidé zapalovali svíčky u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Svíčky se rozhořely i u budovy české ambasády v Bratislavě, kde Havlovi sympatizanti umístili také jeho fotografie. Desítky Slováků zamířily na úřad slovenské vlády, který vystavil kondolenční knihu.

Slovensko podobně jako Česká republika zvláštní zákon upravující státní smutek nemá. Podmínky vyhlášení celostátní piety, během níž jsou státní vlajky staženy na půl žerdi, upravuje zákon o státních symbolech.

Země pod Tatrami naposledy držela státní smutek loni v září za oběti masakru v bratislavské části Devínska Nová Ves, při němž útočník údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě. Při oficiální pietě jsou na Slovensku zakázané hazardní hry a média obvykle upravují své vysílání.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Na Srí Lance jsou stovky Čechů, turisté cestovních kanceláří jsou v bezpečí

Srílanská policie po útocích v místních kostelech a hotelích vyklízí silnici...

Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, do míst nedělních útoků obvykle nejezdí. Zájezdy...

Favorit ukrajinských voleb Zelenskyj porušil zákon - ukázal hlasovací lístek

Volodymyr Zelenskyj ukazuje novinářům svůj hlasovací lístek.

Horký favorit druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině, politický nováček a herec Volodymyr Zelenskyj při nedělním...

Macronovi věří jen třetina Francouzů, je to nejméně od jeho zvolení

Francouzský prezident Emmanuel Macron (18. dubna 2019)

Jen 27 procent Francouzů věří politice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Je to nejméně od jeho nástupu do...

Najdete na iDNES.cz