Slováci v pátek uctí Havlovu památku státním smutkem

  15:52aktualizováno  19:01
Slovensko v pátek uctí památku posledního československého prezidenta Václava Havla státním smutkem. O jeho vyhlášení rozhodla na svém jednání vláda premiérky Ivety Radičové. Slováci budou truchlit od osmi do osmnácti hodin.

Slovenská premiérka Iveta Radičová se na úřadu vlády podepisuje do kondolenční knihy k úmrtí Václava Havla. (19. prosince 2011) | foto: ČTK

Vyhlášení historicky sedmého státního smutku schválila slovenská vláda a ministři se při jednání zároveň podepsali do kondolenční listiny. Návrh kabinetu předložil ministr vnitra a Václav Havel je v něm charakterizovaný jako "symbol sametové revoluce a zásadních politických změn v Evropě na konci 20. století".

Slzy pro Havla

V usnesení se podle SME.sk zároveň píše, že by státní smutek měl být pietní vzpomínkou na osobnost Václava Havla, posledního prezidenta společného státu Čechů a Slováků, který měl mimořádný vliv na veřejný život.

"Myslím, že bychom měli mít tradici vyhlašovat státní smutek ve vztahu k bývalým prezidentům a Václav Havel byl i náš demokraticky zvolený bývalý prezident. Takže je dobré, že byla tato tradice potvrzená i dnes," řekl ministr vnitra Daniel Lipšic.

Slovenští politici po zprávě o úmrtí Havla nešetřili kondolencemi a vyzdvihovali jeho zásluhy na pádu komunistického režimu v Československu po sametové revoluci v listopadu 1989.

Slováci drželi státní smutek naposledy loni

"Velmi si ho vážím, protože šel se svou kůží na trh v těžkých chvílích listopadu 1989," řekl někdejší slovenský ministr průmyslu Ján Holčík, jenž přišel vzdát úctu Havlovi. Pietních akcí na Slovensku se v porovnání s Českem zúčastnil ale jen zlomek lidí. Několik desítek lidí se shromáždilo v centru slovenské metropole.

Lidé zapalovali svíčky u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Svíčky se rozhořely i u budovy české ambasády v Bratislavě, kde Havlovi sympatizanti umístili také jeho fotografie. Desítky Slováků zamířily na úřad slovenské vlády, který vystavil kondolenční knihu.

Slovensko podobně jako Česká republika zvláštní zákon upravující státní smutek nemá. Podmínky vyhlášení celostátní piety, během níž jsou státní vlajky staženy na půl žerdi, upravuje zákon o státních symbolech.

Země pod Tatrami naposledy držela státní smutek loni v září za oběti masakru v bratislavské části Devínska Nová Ves, při němž útočník údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě. Při oficiální pietě jsou na Slovensku zakázané hazardní hry a média obvykle upravují své vysílání.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, čtyři zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz