Pavlovi na Slovensku podle Ipsosu důvěřuje více než 36 procent voličů. Na druhém místě v tomto žebříčku skončil francouzský prezident Emmanuel Macron s podporou přes 31 procent a za ním se umístil maďarský premiér Viktor Orbán, kterému věří zhruba 29 procent slovenských voličů.
Těsně za Orbánem je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s podporou 28,4 procenta respondentů. Zelenskyj, jehož země se od února 2022 brání ruské vojenské invazi, tak má na Slovensku vyšší podporu než například americký prezident Donald Trump či Putin.
V názorech na světové politiky u Slováků shodně převažuje nedůvěra nad důvěrou, to se týká i postojů k Pavlovi. Českému prezidentovi důvěřuje jen desetina sympatizantů Ficovy strany a až pro tři čtvrtiny z nich je Pavel nedůvěryhodný. Naopak dvě třetiny voličů Směru důvěřují Putinovi. Denník N napsal, že Fico kritizoval Pavla už po jeho zvolení hlavou českého státu.
Češi více důvěřují Zelenskému než Putinovi, Slováci naopak, zjistil průzkum![]() |
Sympatizanti slovenské opozice podle listu výrazněji podporují ty světové politiky, které lze označit za spojence Ukrajiny, a také samotného Zelenského. Část nynějších opozičních stran měla v době začátku ruské invaze do sousední země zastoupení v tehdejší slovenské vládě, která značně vojensky pomáhala Kyjevu.
Nynější Ficův kabinet po předloňském nástupu do úřadu dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu ze státních zásob zastavil a umožnil pokračování jen komerčních kontraktů.
Ipsos v modelu ohledně důvěryhodnosti zahraničních osobností oslovil od 10. do 14. března on-line formou 1 032 lidí.