V Botswaně umírají sloni po stovkách. Padají jako podťatí a příčina je neznámá

  • 86
Více než 350 slonů zemřelo od května na severu africké Botswany. Jen do konce května v deltě řeky Okavango zemřelo 169 slonů a do půlky června se tento počet téměř zdvojnásobil. Vědci zatím neznají příčinu masového úhynu, který označují jako katastrofu. Situaci zhoršuje i přístup místní vlády, která odmítá říct, kam poslala vzorky zdechlin a proč jejich rozbor trvá už několik týdnů.

Sloni umírají v různém věku i různého pohlaví a většinu těl našli místní poblíž zdrojů vody. „Masový úhyn v takovém množství jsme již hodně dlouho nezaznamenali,“ uvedl doktor Niall McCann z Organizace na záchranu národních parků.

Doktor Cyril Taolo z botswanského odboru pro přírodu a národní parky pro portál The Guardian uvedl, že si vláda „je vědoma, že sloni umírají“. Zatím podle něj potvrdila 280 mrtvých slonů z oznámených 350 a dále se pokračuje v potvrzování úhynu těch ostatních.

Taolo také prohlásil, že vzorky na testování již zamířily a výsledky přijdou do několika týdnů. „Restrikce kvůli nemoci covid-19 ale zpomalily transport,“ vysvětlil. Odmítl však říct, do jakých laboratoří vláda vzorky zaslala. Úřady zároveň odmítají pomoc soukromých laboratoří.

Zatím tak nejsou známy žádné bližší podrobnosti o tom, co by mohlo být příčinou úhynu, případně zda existuje riziko i pro lidské zdraví. Vědci však spekulují o otravě neznámým patogenem.

„Je zvláštní, že vláda nenechala testovat vzorky dřív. Obzvlášť v době, kdy se lidé bojí, že by mohlo jít o nemoc, která se přenáší ze zvířete na člověka,“ uvedl McCann.

„Když se podíváte na mršiny, můžete si všimnout, že někteří sloni spadli přímo na obličej. To znamená, že zemřeli velmi rychle,“ dodal vědec. Někteří z místních zase vypověděli, že viděli slony, jak se točí v kruhu. To by ukazovat na neurologickou příčinu. To potvrdil i McCann: „Někteří sloni zemřeli pomaleji, takže je velmi těžké určit toxin, který to mohl způsobit.“

Další žijící sloni vypadají nemocně a slabě a to značí, že v dalších týdnech úhyny budou pokračovat. Celkové číslo také už nyní může být vyšší, protože je těžké najít všechny mršiny.

Jednou z teorií vědců je otrava kyanidem. Tuto metodu totiž často používají pytláci v Zimbabwe. V tomto případě by ale umírala také zvířata, která se na sloní mršině pohostí, což se v současnosti neděje. Navíc sloním mršinám zůstávají kly, o které mají zločinci běžně největší zájem. 

Další možnou příčinou by mohl být koronavirus, ale to vědci označili za velmi nepravděpodobné.

„Není tady žádný precedent, takže nemůžeme předpokládat, že jde o přírodní původ. Bez důkladného testování se ale nikdy nedozvíme pravdu,“ dodal McCann.

Okolní státy podobný úhyn nezaznamenaly

V dělte řeky Okavangy žije zhruba 15 tisíc slonů, což je 10 procent z celkového počtu těchto zvířat v Botswaně. Ekologický turismus pak tvoří 10 až 12 procent botswanského HDP a je druhým největším příjmem po byznysu s diamanty. Botswana tak podle odborníků selhává v ochraně svého nejcennějšího zdroje příjmů.

„Opravdovým problémem vlády je nedostatek vůle začít situaci řešit a poslat vzorky na řádné testování,“ řekla Mary Riceová z Organizace pro vyšetřování environmentálních zločinů v Londýně. „A rostoucí čísla mrtvých slonů jsou stále víc šokující,“ dodala Riceová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Botswana, slon, Okavango

Video