Slet astronomů zve laiky na web a pár přednášek

  13:30aktualizováno  13:30
V Praze probíhá 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Konference plná přednášek a diskuzí je ale určena výhradně odborníkům. S tím souvisí i výše účastnického poplatku, který se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Ani veřejnost ale nakonec nepřijde zkrátka.

Astronomové navrhli, aby sluneční soustava měla 12 planet. | foto: Profimedia.cz

Vrcholné astronomické fórum se do hlavního města vrátilo po 39 letech. Praha se tak po Římu a Sydney stala teprve třetím místem na světě, kde se valné shromáždění koná podruhé. K hlavním bodům kongresu bude patřit například diskuse o tom, zda je Pluto planetou.

Praha by se navíc mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Odborná komise Mezinárodní astronomické unie totiž doporučila, aby sluneční soustava měla 12 planet namísto stávajících 9. - více zde

Na valné shromáždění se přihlásilo dva a půl tisíce účastníků ze 75 zemí světa. Pár dalších se ještě zaregistrovalo přímo na místě. Všichni museli zaplatit nemalý účastnický poplatek. Při včasné registraci to bylo 16,5 tisíce korun. Normální registrace představovala 20,5 tisíce.

Proč je účastnický poplatek tak vysoký, vysvětlil iDNES.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR: "Praha je pro pořádání takového kongresu poměrně drahé město. Stejně jako Kongersové centrum Praha, ve kterém se shromáždění koná. Je to ale jediné místo s vyhovující kapacitou."

Astronomická konference navíc není přístupná komukoliv. A netýká se to pouze veřejnosti. "Valné shromáždění je určeno pouze členům Mezinárodní astronomické unie. Těch je na celém světě asi devět tisíc. Členem Unie se může stát jen profesionální astronom, kterého doporučí Národní astronomický komitét," objasnil Suchan.

Konference se mohou zúčastnit i někteří nečlenové Unie, ti ale pouze na doporučení Mezinárodního astronomického komitétu. Účast na shromáždění je tedy plně regulována. S tím souvisí i velmi odborný program konference.

Ani veřejnost nepřijde zkrátka
Protože se ale česká veřejnost o astronomii živě zajímá, připravil Národní organizační výbor doprovodný program. Jedná se zejména o popularizační přednášky významných zahraničních astronomů.

Ve středu v 17 hodin cyklus zahájí přednáška domácího odborníka Zdeňka Sekaniny, který se věnuje výzkumu komet. Za svoji práci při té příležitosti obdrží nejvyšší astronomické ocenění - Cenu Františka Nušla.

Ve čtvrtek bude od 19 hodin přednášet Jill Tarterová ze Spojených států na téma: Inteligentní život ve vesmíru: jsme sami?

V pátek v 19 hodin se pak zájemci mohou těšit na přednášku o zrození a životě galaxií Francoise Combese z Francie.

V pondělí cyklus ve stejném čase zakončí Reinhard Genzel z Německa s tématem: Černé díry v galaxiích.

Všechny přednášky pro veřejnost se uskuteční na půdě Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě, která nabízí kapacitu až 150 posluchačů. Všechny budou překládány do češtiny a na všechny bude vstup volný.

Hvězdárna v Ondřejově se pro milovníky astronomie otevře sice za mírný poplatek, ale zato nezvykle ve všední dny. Tento i příští týden nabídne od pondělí do pátku odborné prohlídky observatoře - a to vždy v 10 a v 15 hodin. O víkendu 19. a 20. srpna bude hvězdárna uzavřena, protože tu budou probíhat exkurze účastníků kongresu.

V muzeu na zámku v Benátkách nad Jizerou bude pak otevřena výstava nazvaná Mapy a hvězdář, která představuje geografické i hvězdářské mapy Tychona Brahe. 

Více informací najdete na internetové adrese www.astro.cz.

Konference na internetu
Zájemci z řad veřejnosti mají také možnost najít na webových stránkách kongresové noviny, včetně vybraných článků v češtině. Mimo to jsou na webu k dispozici přímé přenosy z jednotlivých přednášek a jednání.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nechcete mi prodat Grónsko, nepřijedu, vzkázal Trump dánské premiérce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu...

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Merkelová v Německu přivítala Johnsona, oba chtějí brexit s dohodou

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala v Berlíně s vojenskými poctami...

Velká Británie a Německo upřednostňují brexit s dohodou, shodla se německá kancléřka Angela Merkelová s britským...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz