Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaniklá civilizace v barvě. Fotografický poklad Ruska koupili za babku Američané

Seriál
Na svých cestách po Rusku pořídil tisíce fotek, které dodnes překvapují nečekaně sytými barvami. Pionýr barevné fotografie Sergej Prokudin-Gorskij zemřel před osmdesáti lety v pařížském exilu. Jeho příběh přináší další díl seriálu Slavné fotografie.
Alim Chán, poslední bucharský emír (1911)

Alim Chán, poslední bucharský emír (1911) | foto: Sergej Prokudin-Gorskij/Library of CongressCreative Commons

Alim Chán se neusmívá, do objektivu hledí s veškerou váhou a důstojností své funkce. Bucharským emírem se stal jen před několika měsíci, a i když je jeho pouštní říše už téměř padesát let protektorátem ruského impéria, jednatřicetiletý valibuk v zářivě modrém chalátu je v starodávném islámském městě absolutním pánem.

Jsou to právě překvapivě živé barvy, co člověka na portrétu z roku 1911 překvapí nejvíc. Kde se vzaly v době, kdy báječní muži a ženy s fotoaparátem v Evropě a Americe pracovali výhradně s černobílou škálou? Jak je možné, že nejslavnějším pionýrem barevné fotografie se stal dvorní fotograf ruského cara?

Slavné fotografie

Sergej Prokudin-Gorskij se zapsal do dějin jako inovátor metody trojbarevné fotografie, který díky přízni cara Mikuláše II. dostal šanci zdokumentovat všechny kouty ruské říše. Jeho fotografie pravoslavných chrámů, gruzínských lázní, uralských fabrik ale i obyčejných ruských venkovanů a kavkazských horalů se staly pomníkem impéria, které za pár let rozmetala revoluce.

Smetla i Alima Chána. Bucharu devět let po pořízení jeho portrétu dobyli rudoarmějci a poslední vládce mangitské dynastie dožil v afghánském exilu. Zářivé fotografie Prokudina-Gorského jsou dnes pro mnoho Rusů pohlednicí z minulosti, která po sto letech od bolševického převratu působí strašně vzdáleně – a přitom tak blízce.

„Je to jako se starověkými Řeky nebo Egypťany. Dnešní Řekové a Egypťané s nimi nemají nic společného. A stejné je to s námi Rusy: stačilo sto let a naše stará civilizace zcela zanikla,“ medituje v dokumentárním filmu Barva národa nad hrobem slavného fotografa novinář Leonid Parfjonov.

Prokudin-Gorskij je někdy nazýván „geniálním diletantem“. Rodák z Vladimirské gubernie totiž nikdy nezakončil univerzitní vzdělání: v Petrohradě předčasně opustil studia matematicko-fyzikální fakulty, akademii vojenské medicíny i Imperátorskou uměleckou akademii, chemii studoval u samotného Mendělejeva.

Jako potomek venkovské šlechty si o peníze starosti dělat nemusel, v roce 1890 si navíc vzal za ženu dceru významného petrohradského průmyslníka. Ve stejné době konečně našel smysl života: uchvátila ho fotografie. Nic jiného ho nezajímalo, navždy odložil milované housle a v hlavním městě si otevřel fotografický ateliér.

Na začátku dvacátého století odjel do Německa na šestitýdenní stáž k Adolfovi Miethemu. O dva roky starší Němec byl jeho vzor: vynalezl magnéziový blesk, sestrojil první teleobjektiv a podařilo se mu zdokonalit metodu tříbarevné fotografie. S tou už o čtyřicet let dříve přišel skotský fyzik James Clerk Maxwell na základě myšlenky, že každý odstín duhy lze složit z kombinace červeného, zeleného a modrého světla.

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

Maxwell to v praxi dokázal během revolučního experimentu, při kterém třikrát vyfotografoval stuhu tartanu – jednou s červeným filtrem, podruhé se zeleným a potřetí s modrým. Fotky exponoval na sklo a poté promítl třemi různými projektory, z nichž každý byl vybaven stejným barevným filtrem jako při fotografování. Když se obrazy překryly, vytvořily plnobarevný obraz.

Byl to ale jen první krůček, metoda v praxi narážela na malou citlivost tehdejších materiálů na červené světlo. Miethemu se tento problém podařilo vyřešit, když si nechal patentovat postup zcitlivění halogenidů stříbra na červenou a oranžovou část spektra. Otevřel tak cestu pro výrobu prvních panchromaticky citlivých fotografických emulzí.

Jeho ruskému učedníkovi se následně chemické složení fotoemulzí podařilo vyladit natolik, že fotocitlivost bromostříbrné desky zvýšil na celé barevné spektrum a čas potřebný k její expozici dokázal stlačit na jednu sekundu. Zpátky do Ruska si odvezl Mietheho speciální fotoaparát Dreifarben-Camera, který scénu před objektivem zachytil na vertikálně založenou desku o rozměrech 8 krát 24 centimetrů.

Schéma fotoaparátu, který používal Sergej Prokudin -Gorskij

Ta byla rozdělená na tři čtverce 8 krát 8 centimetrů. Po každém snímku se vlastní vahou posunula o čtverec níž, takže Prokudin-Gorskij v rychlém sledu pořídil tři černobílé negativy: jeden se zeleným filtrem, jeden s modrým a jeden s červeným. Z těch pak vytvořil diapozitivy na skleněných deskách, které pak podobně jako Maxwell při promítání přes odpovídající barevné filtry složil v celobarevný obraz.

Po návratu do Ruska se s novým přístrojem ihned vydal na cesty: nejprve zamířil do Finského velkoknížectví, za zatměním Slunce do Turkestánu nebo na Krym, v barvě zachytil uctívaného spisovatele Lva Tolstého i operního pěvce Šaljapina v kostýmu Mefista.

O jeho projekcích a barevných pohlednicích brzy mluvil celý Petrohrad a Prokudin-Gorskij se nakonec s požehnáním cara vydal na svoji životní misi: rozhodl se zachytit v barvě život ve všech koutech ruského impéria: pronikání železnice za Ural, bělostné kupole pravoslavných chrámů, nomády středoasijských stepí či bojiště napoleonských válek.

Portrét posledního bucharského emíra Alim Chána. Vpravo tři skleněné pozitivy, z nichž se při promítání složil barevný obraz.

Car ho vybavil speciální propustkou a navíc mu zdarma poskytl dopravní prostředky: vlak s fotolaboratoří, malý parník pro plavbu po nekonečných ruských řekách a fordku. Prokudin-Gorskij pracoval neúnavně: ve dne fotil, v noci snímky vyvolával. Během deseti let pořídil více než deset tisíc snímků.

Poslední fotografická expedice ho zavedla na Solovecké ostrovy. Ještě po bolševickém převratu v roce 1917 se podílel na založení Institutu fotografie a fototechniky, ale v době jeho otevření už byl v emigraci. V Leninově socialistické utopii pro něj nebylo místo. Po několika letech bloudění se podobně jako tisíce dalších ruských uprchlíků usadil ve Francii, kde si otevřel fotografické studio.

Zemřel na konci září 1944, jen měsíc po osvobození Paříže. Čtyři roky po jeho smrti jeho pozůstalost odkoupila Knihovna Kongresu, tedy národní knihovna Spojených států amerických. Dědicům za přibližně 1 900 skleněných negativů vyplatila 3 500 dolarů. Zbytek skleněných desek zůstal v Rusku. Zmizely beze stopy podobně jako mnohé chrámy a lidé, kteří na nich byli zachyceni.

Potomci obchodu s Američany nelitovali. Věděli, že tak pro budoucí generace zachovali mimořádné svědectví o zmizelém světě carského Ruska. Svět se s pozapomenutým dílem Prokudina-Gorského seznámil v devadesátých letech, kdy Američané jeho sbírku začali digitalizovat. „V Knihovně Kongresu jsem pracoval šestatřicet let. A toto byla nejzajímavější práce, kterou jsem tam dělal,“ říká v dokumentu Barva národa bývalý šéf oddělení digitalizace Lynn E. Brooks.

Autor:

Poslední triumf Anglie. Ze slavné fotky udělali sochu, trofej vyčmuchal pes

Fotbalisté Anglie slaví vítězství na mistrovství světa. Spoluhráči nesou...

Seriál Zachycený je zde skoro celý tým. Anglická zlatá generace. Jedni z nejlepších fotbalistů své doby....

Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu

Andres Serrano: Immersion (Piss Christ)

Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...

Vždyť má AIDS! Objetí hvězd překonalo americký strach ze smrtícího viru

Earvin „Magic“ Johnson a Isiah Thomas se objímají před 42. Utkáním hvězd NBA....

Seriál Dva tvrďáci, basketbalisté, miláčci měst Detroitu a Los Angeles, vzbudili tolik emocí jedním...

Prodali ledvinu svého syna. Portrét zjizveného kluka ukázal afghánský zmar

Cena míru v Afghánistánu. Za fotku patnáctiletého chlapce s odebranou ledvinou...

Seriál V kapse má tři ceny World Press Photo, což na pětačtyřicetiletého fotografa není špatný výkon....

Přežiju? Uvidím ještě svou dceru? Když Zedník hrál při milovaném hokeji o život

Slovenský hokejista Richard Zedník schytal zásah bruslí do krku, z otevřené...

Seriál Ty otázky zní děsivě. Vystrašený Richard Zedník se ale v únoru 2008 ptal naprosto pochopitelně....

Manželka rodila, on vedle ní pájel. Rozpixelované mimino změnilo historii

První fotografie pořízená mobilním telefonem byla vyfocena a odeslána Philippem...

Seriál Miloval technologie a očekávaný příchod dcery ho nadchnul natolik, že její drobnou tvářičku...

Mlátící komando na Václaváku. Hledá se mladičký esenbák ze slavné fotky

1989. Na podzim roku 1989 už mnozí věřili, že se komunistický režim bortí....

Seriál Klidně by spolu mohli chodit, ale každý se postavil na opačnou stranu barikády. Slavný snímek...

Nebuďme hloupí, Green Deal využijme. Ministr Vlček o autoprůmyslu i Dukovanech

  • Nejčtenější

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Zatímco někteří umělci volili přímočará zvolání, jiní...

6. listopadu 2024  14:46

Mám rakovinu, oznámil ministr Válek. Objevil ji screening, čeká jej operace

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že má rakovinu. Prohlásil to na tiskové konferenci k prevenci mužského zdraví, hlavně v souvislosti právě s rakovinou varlat a prostaty. „V nejbližších...

8. listopadu 2024,  aktualizováno  9:48

Feriho převezli do vězeňské nemocnice. Hrozila nákaza HIV, uvádí média

Bývalý poslanec Dominik Feri, který si odpykává trest za znásilnění dvou dívek a další pokus o znásilnění, musel vyhledat lékařskou pomoc. Před týdnem jej převezli do nemocnice ve věznici na pražském...

11. listopadu 2024  8:04,  aktualizováno  9:35

14 milionů za 14 prasat. Myslivci se posmívají policii za odstřel divočáků

Premium

Policejní vrtulníky, noční vidění, tlumiče, termovize a v součtu 70 elitních snajprů v akci za 14 milionů korun. Výsledek: od pondělka 14 ulovených prasat. Takové je zatím skóre akce, kdy stát poslal...

8. listopadu 2024  10:51

Pokuty za rychlost jako stroj na peníze, už za 51 km/h. Radarů v obcích přibývá

Premium

Z Česka se stává radarová velmoc. Počet silničních radarů podle statistik Českého metrologického institutu stále roste. V roce 2018 jich bylo 120, letos jich je už skoro 400. Aplikace mapy.cz dokonce...

11. listopadu 2024

Vracíme se zpět a máme blíž k 50. letům než k roku 1989, řekl na VŠE Klaus

Komunismus v roce 1989 podle bývalého prezidenta Václava Klause padl, nebyl poražen, už nebyl schopen fungovat. „Komunismus se rozpustil. Ti, kteří se považují za vítěze nad komunismem, to nechtějí...

14. listopadu 2024  12:41,  aktualizováno  13:28

Průlom v záchraně orla opičího. Zoo Liberec pomohla úspěšnému umělému oplodnění

Zoo Liberec se výrazně zapsala pod záchranu ohroženého orla opičího žijícího na Filipínách. Cestou umělé inseminace a inkubace se totiž na ostrově Mindanao podařilo úspěšně odchovat mládě tohoto...

14. listopadu 2024  13:27

Linkin Park vystoupí na Rock for People, už s novou zpěvačku. Přijede i Slipknot

Jedním z taháků festivalu Rock for People bude v červnu 2025 kapela Linkin Park. Půjde o jeden z pouhých čtyř festivalů v Evropě, na které skupina zamíří již s novou zpěvačkou Emily Armstongovou....

14. listopadu 2024  13:22

Řidič sdíleným autem naboural na Strahově dalších osm vozů. Od nehody utekl

Řidič se sdíleným vozem dnes v dopoledních hodinách naboural na parkovišti na pražském Strahově osm zaparkovaných osobních automobilů. Viník nehody z místa následně utekl, policie zadržela...

14. listopadu 2024  13:12

Filé s bylinkovým máslem za pár minut
Filé s bylinkovým máslem za pár minut

Filé s bylinkovým máslem od Nowaca je skvělá volba, pokud hledáte rychlé a chutné jídlo z kvalitních surovin. Filé rozdáme 36 z vás!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nechtěl jsem přihlížet zabíjení palestinských dětí, prohlásil u soudu Klus

Soudkyně Okresního soudu Praha-západ ve středu vyslechla zpěváka Tomáše Kluse, který žaluje bezpečnostního experta...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Nechala jsem si odstranit prsa i vaječníky, překvapila zpěvačka Marta Jandová

Marta Jandová (50) si nechala stejně jako herečka Angelina Jolie (49) z preventivních důvodů odstranit prsa a...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...