Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mrtvé děvčátko z něj udělalo fotografické eso. Pronásleduje ho dodnes

Seriál
Je to nejhorší průmyslová katastrofa v dějinách lidstva. Před čtyřiceti lety při výbuchu továrny na pesticidy v Bhópálu unikl koktejl jedovatých látek, které do dnešního dne zabily přes 25 000 lidí. Příběh nikdy nepotrestané havárie si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.

Vypadá jako porcelánová panenka. Její totožnost ani věk neznáme, jisté však je, že holčička zasypaná hlínou se stala jednou z prvních obětí chemické katastrofy v Bhópálu. K jejímu pohřbu se nachomýtli hned dva fotografové, kteří do města smrti dorazili tři dny po havárii.

„Byla vysoká pravděpodobnost, že novináři a fotografové budou fyzicky zasaženi kontaminací. Ale element rizika je u každého focení,“ vzpomínal po letech fotograf Raghu Ráj, jenž nad hrobem dítěte pořídil několik černobílých fotek. Příbuzní holčičce na chvíli odhrabali tvář, fotografové pořídili záběry, a pak její tělo definitivně zakryla hlína a kamení.

Slavné fotografie

„Všude kolem pohřbívali spoustu mrtvých. To dítě jsem vyfotil asi šestkrát nebo osmkrát, pak už ji zalili blátem. Nechtěl jsem, aby ten moment zmizel, protože její výraz byl tak silný, že to pro mě zosobnilo celý příběh té tragédie,“ popsal Ráj scény na muslimském hřbitově.

Barevnou fotku pořídil jeho kolega Pablo Bartholomew a o rok později za ni dostal hlavní cenu v soutěži World Press Photo. Rodinu dívenky se několikrát pokusil dohledat, ale neúspěšně, a tak došel k závěru, že její blízcí si buď přejí zůstat v anonymitě, nebo zemřeli.

Tvář neznámé holčičky se každopádně v následujících letech stala symbolem nejhorší chemické katastrofy v dějinách lidstva i aktivistů usilujících o dekontaminaci uzavřené fabriky a důstojné odškodnění obětí neštěstí.

Bartholomewa fotka z Bhópálu vystřelila mezi fotografická esa. Rodák z Nového Dillí začal dostávat zakázky od The New York Times, National Geographic, německého Spiegelu nebo francouzského Figara, fotil pohřeb Matky Terezy i sektářské krveprolití mezi muslimy a hinduisty po demolici Báburovy mešity.

Nejprestižnější fotografické ocenění mu však postupně zhořklo. „Byl jsem z toho tehdy nadšený, během dvou let jsem dělal pro největší mezinárodní média. Ale jak léta plynula, pochopil jsem, že je to trnová koruna,“ vysvětlil před osmi lety pro magazín Man’s World.

„Fotka bhópálské tragédie nesla v sobě jisté břemeno – nebo jsem ho možná jen nedokázal unést. Tím břemenem je neschopnost médií dosáhnout spravedlnosti pro oběti katastrofy. Je to děsivé. Nikdo nedokáže veřejné mínění vyburcovat tak, aby se něco změnilo. A to je ta skutečná katastrofa,“ dodal Bartholomew.

Mrak smrti

Příběh „indického Černobylu“ se začal psát krátce po půlnoci 3. prosince 1984 v rezavějící chemičce firmy Union Carbide v hlavním městě svazového státu Madhjapradéš. Americká společnost ji postavila jako kopii své fabriky v Západní Virginii na konci šedesátých let, kdy si Indii otipovala jako ideální trh budoucnosti pro odbyt pesticidů.

Při stavbě se šetřilo, na čem se dalo, bezpečnostní standardy nikdo nebral vážně. A tak se stalo, že po patnácti letech provozu se voda při rutinním čištění trubek vyvalila z rezavého potrubí do obří nádrže s methylisokyanátem, ten se začal vařit a nádrž explodovala. Do ovzduší nad hustě zalidněným městem se vyvalilo čtyřicet tun methylisokyanátu, kyanovodíku a dalších jedovatých zplodin.

Pokroucená tvář umírající Bělorusky se stala mementem Černobylu

„Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev. Lidé padali mrtví k zemi,“ vzpomínají obyvatelé Bhópálu na noc, kdy do jejich domů vstoupila tichá smrt v podobě jedovatého bílého mraku. Jen během prvního týdne od exploze ve strašných bolestech zemřelo osm tisíc lidí, během následujících let se počet obětí vyšplhal na 25 000.

Exploze fabriky byla jen začátek nekončící noční můry. Opuštěná továrna nikdy nebyla dekontaminována, takže jedovaté chemikálie dál pronikají do spodní vody. V postižených oblastech dvouapůlmilionového města je úmrtnost o čtvrtinu vyšší než v ostatních koutech Indie, stejně tak výskyt rakoviny, tuberkulózy, selhání štítné žlázy nebo ledvin.

Testy ukázaly, že kojící ženy mají v mateřském mléce abnormální hodnoty trichlorobenzenů, dichlormethanu, chloroformu, rtuti a olova. V Bhópálu se dodnes rodí děti s těžkými vývojovými vadami, v okolí je vysoká míra neplodnosti, potratů a mrtvě narozených dětí.

Havárie v Bhópálu

O Bhópálu se tak mluví jako o městě, kde živí závidí mrtvým. „Ti, kteří zemřeli během první noci, měli štěstí,“ uvedla pro The Guardian Rašida Bi, jež v letech po tragédii přišla o pět členů rodiny. Všechny zabila rakovina.

Společnost Union Carbide se pět let po explozi ze zodpovědnosti vyvázala jednorázovou částkou 470 milionů dolarů vyplacenou indické vládě. Devadesát procent přeživších a pozůstalých dostalo maximálně 500 dolarů, což aktivisté považují za výsměch. Snahu dosáhnout vyšších kompenzací loni v březnu stopl indický nejvyšší soud.

Union Carbide na počátku tisíciletí převzal holding Dow Chemical, za škaredé následky indického byznysu nechce převzít odpovědnost. Potrestán nebyl ani tehdejší ředitel bhópálské fabriky: Warren Anderson po propuštění z indické vazby utekl do USA, před deseti lety zemřel v požehnaném věku 92 let na Floridě.

Tvář mrtvého děvčátka však dodnes křičí do světa: nezapomeňte. Pablo Bartholomew každopádně nezapomněl. Dodnes před sebou vidí ono mrazivé ráno, kdy vkročil do otráveného města.

„Plyn už se rozptýlil. Za sebou nechal zkázu. Po celém městě se nesl puch z nafouklých zvířecích mršin. Všude leželi otrávení lidé se zavázanýma očima,“ vzpomínal před deseti lety pro portál Rediff. Když se ho zeptali, co po těch letech cítí při slově Bhópál, stručně odpověděl: „Smutek. Hrůzu. Vinu. Hanbu.“

Autor:

Tajný agent Elvis. Podivná schůzka s Nixonem fascinuje Ameriku dodnes

Elvis Presley při setkání s Richardem Nixonem v Bílém domě (21. prosince 1970)

Seriál Amerika si připomíná devadesát let od narození Elvise Presleyho. Možná nejznámější fotka „krále...

Deset let po válce se vrátil ze sovětského zajetí. Vlastní dcera se ho bála

Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956)

Seriál Byli to zločinci, nebo oběti? Tyto otázky si deset let po konci druhé světové války v západním...

Jako váleční veteráni. Brutální koulovačka na Princetonu zohyzdila studenty

Vlevo sedící Darwin R. James, téměř z profilu zachycený John P. Poe a mladík s...

Seriál Některé snímky zachycují velké historické události, jiným stačí vyobrazení dnes těžko...

Poprava u záchodů. Ceaušescu vysál Rumunsko, útěk vrtulníkem mu nevyšel

Poprava rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny ve městě...

VIDEO Seriál Železnou rukou vládl Rumunsku téměř čtvrt století a během té doby si ze zbídačené země udělal své...

Když moře vyplavilo mrtvé, padla žalem. Ověnčená fotka ukázala hrůzy tsunami

Žena pláče nad tělem své mrtvé příbuzné nedaleko indického města Kudalore....

VIDEO Seriál Je to dvacet let od chvíle, co se odehrála jedna z nejničivějších přírodních katastrof v dějinách...

Vždyť má AIDS! Objetí hvězd překonalo americký strach ze smrtícího viru

Earvin „Magic“ Johnson a Isiah Thomas se objímají před 42. Utkáním hvězd NBA....

Seriál Dva tvrďáci, basketbalisté, miláčci měst Detroitu a Los Angeles, vzbudili tolik emocí jedním...

Manželka rodila, on vedle ní pájel. Rozpixelované mimino změnilo historii

První fotografie pořízená mobilním telefonem byla vyfocena a odeslána Philippem...

Seriál Miloval technologie a očekávaný příchod dcery ho nadchnul natolik, že její drobnou tvářičku...

Inaugurace Donalda Trumpa

Druhé čtyřleté prezidentské období Donalda Trumpa začne inaugurací a složením přísahy 20. ledna 2025. Donald Trump zvítězil v listopadových volbách proti Kamale Harrisové.

  • Nejčtenější

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě. Vojenský vůz se převrátil. Dva lidé na místě zemřeli, uvedli policisté. Dalších osm lidí je...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České pošty. Ke čtvrtečnímu odpoledni zaujalo video na platformě Instagram více než 170...

„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj Patrušev předpověděl konec existence Ukrajiny jako státu už v tomto roce. Podle něj by o konci války...

Trump omilostnil 1500 útočníků na Kapitol a zrušil desítky Bidenových dekretů

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump jen několik hodin po složení přísahy omilostnil přibližně 1500 obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a udělil 14 zmírnění trestů členům krajně pravicových...

21. ledna 2025  2:10,  aktualizováno  6:10

Pružnější zákoník práce i vyšší televizní poplatky. Začíná schůze Sněmovny

Změny zákoníku práce s delší zkušební dobou i s úpravou podmínek pro výpovědi či novela zvyšující televizní a rozhlasové poplatky patří mezi hlavní body v úterý začínající schůze Sněmovny. Před jejím...

21. ledna 2025  5:10

Srbsko se má zbavit Gazpromu. Ten ovšem ovládá tamní energetickou jedničku

Deset dní před koncem mandátu Joe Bidena ohlásila americká administrativa nejširší balíček sankcí zaměřených na ruské příjmy z ropy a zemního plynu. Podle nových omezení se má ruský kapitál plně...

21. ledna 2025

Po studiu v zahraničí táhnou český byznys. Tady vás škola do praxe nepustí, míní

Premium

Ani jedna z českých univerzit jim po maturitě nedokázala nabídnout to, co pro splnění svých snů hledali. A tak odjeli zkusit štěstí dál do Evropy. Nelitují, ale vrátili se. MF DNES přináší příběhy...

21. ledna 2025

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...