Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mrtvé děvčátko z něj udělalo fotografické eso. Pronásleduje ho dodnes

Seriál
Je to nejhorší průmyslová katastrofa v dějinách lidstva. Před čtyřiceti lety při výbuchu továrny na pesticidy v Bhópálu unikl koktejl jedovatých látek, které do dnešního dne zabily přes 25 000 lidí. Příběh nikdy nepotrestané havárie si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.

Vypadá jako porcelánová panenka. Její totožnost ani věk neznáme, jisté však je, že holčička zasypaná hlínou se stala jednou z prvních obětí chemické katastrofy v Bhópálu. K jejímu pohřbu se nachomýtli hned dva fotografové, kteří do města smrti dorazili tři dny po havárii.

„Byla vysoká pravděpodobnost, že novináři a fotografové budou fyzicky zasaženi kontaminací. Ale element rizika je u každého focení,“ vzpomínal po letech fotograf Raghu Ráj, jenž nad hrobem dítěte pořídil několik černobílých fotek. Příbuzní holčičce na chvíli odhrabali tvář, fotografové pořídili záběry, a pak její tělo definitivně zakryla hlína a kamení.

Slavné fotografie

„Všude kolem pohřbívali spoustu mrtvých. To dítě jsem vyfotil asi šestkrát nebo osmkrát, pak už ji zalili blátem. Nechtěl jsem, aby ten moment zmizel, protože její výraz byl tak silný, že to pro mě zosobnilo celý příběh té tragédie,“ popsal Ráj scény na muslimském hřbitově.

Barevnou fotku pořídil jeho kolega Pablo Bartholomew a o rok později za ni dostal hlavní cenu v soutěži World Press Photo. Rodinu dívenky se několikrát pokusil dohledat, ale neúspěšně, a tak došel k závěru, že její blízcí si buď přejí zůstat v anonymitě, nebo zemřeli.

Tvář neznámé holčičky se každopádně v následujících letech stala symbolem nejhorší chemické katastrofy v dějinách lidstva i aktivistů usilujících o dekontaminaci uzavřené fabriky a důstojné odškodnění obětí neštěstí.

Bartholomewa fotka z Bhópálu vystřelila mezi fotografická esa. Rodák z Nového Dillí začal dostávat zakázky od The New York Times, National Geographic, německého Spiegelu nebo francouzského Figara, fotil pohřeb Matky Terezy i sektářské krveprolití mezi muslimy a hinduisty po demolici Báburovy mešity.

Nejprestižnější fotografické ocenění mu však postupně zhořklo. „Byl jsem z toho tehdy nadšený, během dvou let jsem dělal pro největší mezinárodní média. Ale jak léta plynula, pochopil jsem, že je to trnová koruna,“ vysvětlil před osmi lety pro magazín Man’s World.

„Fotka bhópálské tragédie nesla v sobě jisté břemeno – nebo jsem ho možná jen nedokázal unést. Tím břemenem je neschopnost médií dosáhnout spravedlnosti pro oběti katastrofy. Je to děsivé. Nikdo nedokáže veřejné mínění vyburcovat tak, aby se něco změnilo. A to je ta skutečná katastrofa,“ dodal Bartholomew.

Mrak smrti

Příběh „indického Černobylu“ se začal psát krátce po půlnoci 3. prosince 1984 v rezavějící chemičce firmy Union Carbide v hlavním městě svazového státu Madhjapradéš. Americká společnost ji postavila jako kopii své fabriky v Západní Virginii na konci šedesátých let, kdy si Indii otipovala jako ideální trh budoucnosti pro odbyt pesticidů.

Při stavbě se šetřilo, na čem se dalo, bezpečnostní standardy nikdo nebral vážně. A tak se stalo, že po patnácti letech provozu se voda při rutinním čištění trubek vyvalila z rezavého potrubí do obří nádrže s methylisokyanátem, ten se začal vařit a nádrž explodovala. Do ovzduší nad hustě zalidněným městem se vyvalilo čtyřicet tun methylisokyanátu, kyanovodíku a dalších jedovatých zplodin.

Pokroucená tvář umírající Bělorusky se stala mementem Černobylu

„Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev. Lidé padali mrtví k zemi,“ vzpomínají obyvatelé Bhópálu na noc, kdy do jejich domů vstoupila tichá smrt v podobě jedovatého bílého mraku. Jen během prvního týdne od exploze ve strašných bolestech zemřelo osm tisíc lidí, během následujících let se počet obětí vyšplhal na 25 000.

Exploze fabriky byla jen začátek nekončící noční můry. Opuštěná továrna nikdy nebyla dekontaminována, takže jedovaté chemikálie dál pronikají do spodní vody. V postižených oblastech dvouapůlmilionového města je úmrtnost o čtvrtinu vyšší než v ostatních koutech Indie, stejně tak výskyt rakoviny, tuberkulózy, selhání štítné žlázy nebo ledvin.

Testy ukázaly, že kojící ženy mají v mateřském mléce abnormální hodnoty trichlorobenzenů, dichlormethanu, chloroformu, rtuti a olova. V Bhópálu se dodnes rodí děti s těžkými vývojovými vadami, v okolí je vysoká míra neplodnosti, potratů a mrtvě narozených dětí.

Havárie v Bhópálu

O Bhópálu se tak mluví jako o městě, kde živí závidí mrtvým. „Ti, kteří zemřeli během první noci, měli štěstí,“ uvedla pro The Guardian Rašida Bi, jež v letech po tragédii přišla o pět členů rodiny. Všechny zabila rakovina.

Společnost Union Carbide se pět let po explozi ze zodpovědnosti vyvázala jednorázovou částkou 470 milionů dolarů vyplacenou indické vládě. Devadesát procent přeživších a pozůstalých dostalo maximálně 500 dolarů, což aktivisté považují za výsměch. Snahu dosáhnout vyšších kompenzací loni v březnu stopl indický nejvyšší soud.

Union Carbide na počátku tisíciletí převzal holding Dow Chemical, za škaredé následky indického byznysu nechce převzít odpovědnost. Potrestán nebyl ani tehdejší ředitel bhópálské fabriky: Warren Anderson po propuštění z indické vazby utekl do USA, před deseti lety zemřel v požehnaném věku 92 let na Floridě.

Tvář mrtvého děvčátka však dodnes křičí do světa: nezapomeňte. Pablo Bartholomew každopádně nezapomněl. Dodnes před sebou vidí ono mrazivé ráno, kdy vkročil do otráveného města.

„Plyn už se rozptýlil. Za sebou nechal zkázu. Po celém městě se nesl puch z nafouklých zvířecích mršin. Všude leželi otrávení lidé se zavázanýma očima,“ vzpomínal před deseti lety pro portál Rediff. Když se ho zeptali, co po těch letech cítí při slově Bhópál, stručně odpověděl: „Smutek. Hrůzu. Vinu. Hanbu.“

Autor:

Koronavirová modelka. Jak vznikla fotka, kterou začala epidemie v Česku

Příjezd pětice evakuovaných Čechů z  Wu-chanu do Nemocnice Na Bulovce (3. února...

VIDEO Seriál Svět si připomíná pět let od prvního případu nemoci covid-19. Do Česka pandemie dorazila o tři...

Objal umírajícího syna, ona fotila. Kristus s AIDS zatřásl světem reklamy

Therese Frareová: David Kirby umírá na AIDS (1990)

Seriál Nepřítomný pohled umírajícího směřuje vzhůru, kolem pláčou jeho nejbližší. Začínající fotografka...

Zapózovali u hory lebek, ponurý portrét završil masakry bizonů

Hromada bizoních lebek v Rougeville (1892)

Seriál Ta morbidní fotka dodnes dává nejlepší představu o nezměrných stádech bizonů, která kdysi křižovala...

Mrtvé děvčátko z něj udělalo fotografické eso. Pronásleduje ho dodnes

Pohřeb holčičky otrávené jedovatými chemikáliemi při explozi továrny Union...

VIDEO Seriál Je to nejhorší průmyslová katastrofa v dějinách lidstva. Před čtyřiceti lety při výbuchu továrny na...

Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu

Andres Serrano: Immersion (Piss Christ)

Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...

Zaniklá civilizace v barvě. Fotografický poklad Ruska koupili za babku Američané

Alim Chán, poslední bucharský emír (1911)

Seriál Na svých cestách po Rusku pořídil tisíce fotek, které dodnes překvapují nečekaně sytými barvami....

Lidský satelit. Prošel se vesmírem, fotka zachránila prokletou misi NASA

Bruce McCandless během výstupu do volného vesmíru bez jištění (7. února 1984)

VIDEO Seriál Je jen málo památnějších záběrů z vesmíru. Američan Bruce McCandless se v únoru 1984 během mise...

  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které umožňují řidičům vyhnout se placení nebo pokutám za překročení doby parkování. Alespoň tak je inzerenti...

4. prosince 2024  10:46

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Úspěch odstartovaly Zlaté stránky. Z českých obchodních center firma dobyla svět

Začátky této firmy nebyly jednoduché. Šikovným řemeslníkům z české dílny se ale podařilo prosadit se i v zahraničí, kromě jiného například pracovali na filmu Letopisy Narnie. Rozjezdu jejich...

7. prosince 2024

Penzistům hrozí, že nebudou dostávat důchod. Pošta prodělává na roznášení

Premium

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministr sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řeší spor, jenž se může dotknout stovek tisíc českých seniorů, kteří si nechávají nosit důchod domů.

7. prosince 2024

TIPY NA DÁRKY: Nechte zpívat Mišíka. A taky Billie Eilish nebo Lionela Richieho

Premium

Mladším ročníkům se to možná bude zdát neuvěřitelné, ale i hudbu lze nadělit pod stromeček. Nešetří-li umělec, respektive vydavatelská firma na grafickém zpracování CD či LP. A pokud ještě fyzický...

7. prosince 2024

Rozhodnuto. Česko vymění nový přístav v Hamburku

Po sedmi letech má Česko jasno. Získá přístav Kuhwerder Hafen od Německa výměnou za dosavadní přístavní území v Hamburku. K rozhodnutí přispěla potřeba zajistit říční dopravu pro budovanou...

7. prosince 2024

Pronájem bytu 2+1 56 m2
Pronájem bytu 2+1 56 m2

Jaroslava Staňka, Uherské Hradiště - Mařatice
13 000 Kč/měsíc

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...