Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Seriál
Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu dočkal titulu Pionýr hrdina, v Rusku jsou po něm dodnes pojmenovány ulice a parky a zpívají se o něm písně. Jeho legendami zahalenou smrt mapuje další díl seriálu Slavné fotografie.
Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941) | foto: Max AlpertProfimedia.cz

Bylo to jedno z prvních vítězství Rudé armády od chvíle, kdy dal Hitler povel k zahájení operace Barbarossa. A Stalin ho nutně potřeboval. Železná mašinerie wehrmachtu v září 1941 u Kyjeva obklíčila šest set tisíc sovětských vojáků, vzápětí vstoupila na Krym, probojovala se ke břehům Azovského moře a v listopadu neočekávaně vstoupila do Rostova na Donu.

Slavné fotografie

Klíčové průmyslové město v ústí páté nejdelší evropské řeky ale Němci udrželi jen osm dní. Pro Stalina bylo příliš důležité, a tak vydal rozkaz dobýt ho zpět za každou cenu. Polní maršál Ewald von Kleist dobře věděl, že muži jeho 1. tankové armády jsou vyčerpaní a zásobovací trasy se po bleskovém pochodu na východ příliš protáhly, a tak nařídil ústup.

Zatímco zuřící Hitler nařídil výměnu na nejvyšším postu skupiny armád Jih, váleční reportéři doprovázející sovětské jednotky v Rostově dokumentovali následky krvavého týdne pod nacistickou okupací. Byl mezi nimi i Max Alpert, fotograf agentur TASS a Sovinformbjuro, který o rok později pořídí legendární snímek Kombat.

Svoji nejsilnější fotku z Rostova pořídil ve Frunzeho parku v centru města, kde nacisté popravovali zajaté partajní činitele, příslušníky NKVD a domnělé či skutečné odbojáře. U jedné zdi objevil mrtvolu chlapce v roztrhané bundě. Obličej měl zamazaný od krve a v ruce svíral mrtvého holuba.

Jmenoval se Viktor Ivanovič Čerevičkin, bylo mu šestnáct let a jeho život a smrt jsou dodnes opředené mnoha legendami. A protože pořádné historické zdroje nejsou k dispozici, budeme se muset držet jeho oficiální hagiografie, kterou putinovský režim v rámci budování velkoruského kultu vítězství aktivně přiživuje.

Co tedy praví ruské mediální archivy? Viťa Čerevičkin byl vzorný žák rostovského učiliště, kde se učil na zámečníka. Jeho otec a starší bratr odešli na frontu, on zůstal ve skromném rostovském domku s matkou a dvěma mladšími sestrami a snil o kariéře pilota. Co je pro náš příběh nejdůležitější, byl to vášnivý chovatel holubů. Stále měl po kapsách zrní a zkoušel, jak ptákům nití k noze přivázat pouzdro s dopisem.

„Máma o tom věděla. Pamatuji si, jak ke mně jednou Vitěnka přišel a potichoučku mě poprosil, abych mu dala nitě. Že mu máma nedá. Řekla jsem mu, že mu knoflík přišiji sama. A on se zasmál, že nepotřebuje knoflík, ale nitě,“ cituje rostovský portál Don24.ru Čerevičkinovu sestru Annu, která zemřela před třemi lety.

Když Rostov bleskově obsadili Němci, vydali rozkaz obyvatelům města, aby všechny domácí holuby vybili. Báli se, aby s jejich pomocí nepředávali vzkazy Rudé armádě na druhém břehu Donu. Viťa ale neposlechl, ptactvo dál krmil a vypouštěl z holubníku.

Zavelel do útoku a padl. Nejslavnějšího rudoarmějce vyfotil rodák z Krymu

Dál se verze příběhu liší. Podle té první se dozvěděl, že si Němci zhotovili velitelství ve strojírenském závodě Krasnyj Aksaj, kde se před válkou vyráběly kombajny. Rozhodl se, že sovětským letcům ukáže, kde se nachází hlavní štáb wehrmachtu, a vypustil nad továrnu holuby. Jenže očekávaný nálet nepřišel, a tak Čerevičkin strategickou informaci svěřil papíru a poslal ji s holubem přes Don.

Podle jiné verze žádné informace na druhou stranu fronty neposílal. Měl jen tu smůlu, že ho Němci načapali s holuby. Neposlušného pubescenta chytili, zbili, odvedli do parku a zastřelili. Občas se objevuje i tvrzení, že Viťu před smrtí nutili, aby své holuby zabil. On ale odmítl a holuby vypustil na svobodu.

„Toho dne odešel z domu jako obvykle. Neuteklo ani půl hodiny a najednou oknem vidím, jak Němec s puškou vede Vitěnku do dvora. Vedl ho rovnou ke stodole. Mysleli jsme, že ho zastřelí u holubníku. A za chvíli odtamtud vyletěli k nebi holubi,“ vzpomínala po mnoha letech Anna.

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Když následující den město osvobodila Rudá armáda, vydaly se Anna s matkou do parku hledat Viťovo tělo. Pohřbily ho do hromadného hrobu spolu s padlými rudoarmějci, o půl roku později ale Rostov opět dobyli Němci a informace o přesném místě jeho posledního odpočinku se ztratila. Matka ze žalu přišla o rozum a obživu zdecimované rodiny musela obstarávat dvanáctiletá Anna.

I ruské zdroje se shodují, že o odbojářské činnosti Viťky Čerevičkina neexistují žádné důkazy. To ovšem sovětské propagandě nebránilo, aby z něj vytvořila hrdinu. Podle historika Vladimira Afanasenka tomu nahrála skutečnost, že Němci v Rostově zastřelili nejméně další tři chlapce s holuby, dva z nich se shodou okolností jmenovali Viťka a jeden z nich skutečně spolupracoval s partyzánským hnutím.

Stačilo všechny příběhy spojit s klukem z Alpertovy fotky, mrtvý holub v jeho náručí odkazoval na starověký symbol míru. Moskva se ho po válce chytře chopila a Picassova holubice (bez olivové ratolesti v zobáčku) se stala emblémem světového mírového hnutí, na které měl zásadní vliv Sovětský svaz a které kritizovalo americké intervence ve Vietnamu nebo Latinské Americe.

Alpertův snímek byl během norimberského procesu předložen jako součást důkazů o fašistických zločinech na východní frontě a Viťa se dočkal druhého života. Komunistické úřady ho ověnčily titulem Pionýr hrdina, v Rostově po něm pojmenovali park, ulici i stanici dětské železnice. Legenda nijak neochabuje, před patnácti lety byla v Rusku nahrána vlastenecká píseň „Žil v Rostově Viťa Čerevičkin“.

Mamutí zásluhu na Viťově svatořečení má rostovský spisovatel Arkadij Agafonov, který ho ve své padesát let staré povídce líčí jako odvážného člena partyzánského hnutí. Spolu s kamarády potají roznáší sovětské letáky, sabotuje německou vojenskou techniku a holubí poštou informuje rudoarmějce na druhém břehu Donu. Dokud ho jednoho den fašisté nechytnou a za zvuků sílící sovětské dělostřelby neodvedou do parku...

Němci se zastavili. Tlustý máchl zohavenými holuby a hodil je pod borovici. Dlouhý mu přeřezal provazy na rukou. Viťa se vrhl na zem ke svým mrtvým miláčkům a objal je. V tu chvíli krátce zaštěkal automat. „Tak takhle vy? Do zad, bídáci?...“ Pak se odmlčel. Z nízkých borovicových větví spadly na zem velké čepice sněhu.

Autor:

Cože, on běží bos? Není podvodník? Triumf i tragédie císařského gardisty

Vedoucí Abebe Bikila v závěru trasy olympijského maratonu v Římě.

Seriál Svit loučí doprovází maratonce v závěru jejich večerního závodu na olympijských hrách v Římě 1960....

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Jako mravenci. Hrůza na mostě korunovala americký úprk z Pchjongjangu

Útěk přes řeku Tedong. Max Desfor za svůj nejslavnější snímek z Korejské války...

Seriál Korejskou válku dnes vnímáme především jako pozadí pro vtípky vypečených doktorů ze seriálu...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945)

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

Jelena Gerinasová na snímku svého otce z roku 1961. Tvář osmiměsíční holčičky...

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Na Trumpově mítinku se ozvaly výstřely, exprezident utrpěl zásah do ucha

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Policie podezírala střelce na Trumpa hodinu předem, ale ztratila ho z dohledu

Policie si budoucího střelce na exprezidenta Donalda Trumpa všimla už asi hodinu před začátkem politikova vystoupení na mítinku v pensylvánském Butleru. Mladík se prý totiž choval podezřele,...

18. července 2024  22:25

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou. Reagovali tím na bombardování dětské nemocnice v Kyjevě. Případů, kdy někdo zaútočí na ambasádu cizího...

18. července 2024  20:58

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje kapacitu exportního plynovodu právě v době, kdy se region potýká s problémem nahrazení dodávek z Ruska. S...

18. července 2024  20:35

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...