Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset let po válce se vrátil ze sovětského zajetí. Vlastní dcera se ho bála

Seriál
Byli to zločinci, nebo oběti? Tyto otázky si deset let po konci druhé světové války v západním Německu nikdo nekladl, návrat posledních zajatců ze SSSR provázela národní euforie. Jejich příběh připomíná seriál Slavné fotografie.
Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956)

Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956) | foto: World Press Photo / Helmuth Pirath

Měla by se radovat, ale z její tváře čiší zděšení. Proč se na ni sápe ten cizí chlap ve vaťáku? Proč ji máma drží, aby nemohla utéct? A proč na ni všichni zírají, proč kolem cvakají fotoaparáty?

Slavné fotografie

Snímek ze slavného návratu posledních válečných zajatců za Sovětského svazu do tranzitního tábora Friedland v říjnu 1955 pořídil Helmuth Pirath a o rok později za něj získal cenu World Press Photo. „Pozdní návrat. Německý válečný zajatec se shledává se svou dcerou. Naposledy ho viděla, když jí byl jeden rok,“ stojí v popisce fotky na stránkách prestižní soutěže.

Emocemi nabitý snímek na první pohled nese jasné poselství: vojáci wehrmachtu se ze sovětského zajetí vraceli k nepoznání. Do války napochodovali jako mladí kluci, z komunistické říše na východě přijížděli jako staří muži. Víc než deset let v lágrech za Uralem, není divu, že je ani jejich starší děti nepoznaly...

Další dvě fotografie z Pirathovy série naznačují trochu jiný příběh. Na jedné z nich rozrušená dívka pláče, ale lidé kolem ní se smějí. Na další se dokonce od svého otce nechává obejmout, zatímco její matka tiše odvrací zrak. Skoro to vypadá, že západní Německo se symbolicky dočkalo happy endu. Jenže realita byla o hodně složitější.

Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956)
Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956)

„Země deset let po konci války toužila udělat tlustou čáru za minulostí a ujistit se v tom, že navrátilci z gulagu jasně ukazují, jak špatně se s Němci jednalo,“ píše magazín Der Spiegel. „Hrdinné zajatce oslavovali politici, média i veřejnost. Ale potlesk přehlušil veškeré kritické otázky ohledně viny navrátilců. Byly to oběti, nebo zločinci? Nebo obojí?“

Adenauer v Moskvě

Tranzitní tábor v dolnosaském Friedlandu vznikl v září 1945 jako první zastávka pro uprchlíky, odsunuté a navrátivší se vojáky. Městečko v samém srdci Německa se k tomu kvalifikovalo svojí polohou, leželo totiž přesně na trojmezí sovětské, americké a britské okupační zóny. Jen během prvních čtyř poválečných let tamním táborem prošlo 1,7 milionu lidí.

Největší pozornost se k němu upřela v polovině padesátých let, kdy kancléř Konrad Adenauer během návštěvy Moskvy vyjednal, že Sověti propustí do vlasti poslední německé zajatce. V západním Německu to bylo politické téma číslo jedna, vždyť na východní frontě za války zmizelo okolo 1,4 milionu vojáků.

Většina z nich padla, ale statisíce německých žen stále doufaly, že jejich synové a manželé přežívají v sovětských lágrech a jednou se možná vrátí. Politici jim naděje nebrali, naopak. Adenauer pět let po válce ustanovil Den památky německých válečných zajatců a podporoval demonstrace a veřejné kampaně za jejich návrat.

Adenauer v Moskvě. Německý kancléř při vypjatém setkání s Chručšovem (uprostřed) a Bulganinem (vlevo) vyjednal návrat posledních válčených zajatců ze SSSR. (září 1955)

Návrat válečných zajatců byl proto jedním z hlavních cílů, se kterým vyrazil na svou první poválečnou cestu do SSSR. Nejel sem už jako pokorný zástupce pokořeného a rozděleného Německa, ale jako lídr sebevědomé země prožívající hospodářský zázrak a novopečeného člena NATO. Trauma války však ještě bylo na obou stranách příliš čerstvé a pro Bonn byla otázka zajatců naprostá priorita.

Předpokládalo se, že v sovětských lágrech by jich stále mohlo být až 100 tisíc. „Je nesnesitelné, že lidské bytosti jsou ještě deset let po konci války drženy daleko od domova. Dokud tento problém nebude vyřešen, je navázání normálních vztahů nemyslitelné,“ hřímal devětasedmdesátiletý Adenauer během napjatého jednání v moskevském neoklasicistním paláci Spiridonovka.

Jenže pak svá čísla předestřelo sovětské vedení a německá delegace oněměla. „Ohledně lidí vězněných v Rusku panuje naprosté nedorozumění. Žádní němečtí váleční zajatci tu nejsou... pouze váleční zločinci z Hitlerovy armády. Je jich dohromady 9 626,“ odvětil předseda rady ministrů Nikolaj Bulganin.

Následovala litanie o německých zvěrstvech na východní frontě, Adenauer zase Chruščovovi a spol. předhazoval řádění rudoarmějců na německé půdě. Přelomová návštěva by dopadla krachem, pokud by Adenauer nezachoval chladnou hlavu a aparátčíky neuchlácholil pozváním na svou propůjčenou daču za Moskvou. Chruščov ho na oplátku vzal na balet a Adenauer si zpátky do Německa odvezl slib propuštění posledních vojáků.

První z nich dorazili do Friedlandu o měsíc později. Z Uralu na německé hranice dojeli vlakem, pak přesedli do autobusu. Doma se dočkali vítězoslavného přivítání: nadšení lidé jim podél cesty mávali, podávali jim cigarety a čokoládu, na přivítanou zpívaly dětské sbory. Byla to celonárodní událost, která do kolektivní paměti vstoupila jako „Návrat deseti tisíců“.

Friedland 1955. Matka pohřešovaného německého vojáka shání informace o svém synovi.

Friedland byl médii přejmenován na „bránu svobody“ a na autobusy se zajatci tu čekaly filmové a rozhlasové štáby. Všeobecnou euforii narušovaly jen nešťastné ženy, které se pokoušely sehnat informace o svých synech a mužích. „Vypili jste si pohár německého neštěstí až do dna. Trpěli jste za nás, za nás všechny,“ vítal kulhající a prošedivělé muže ministr pro vysídlené osoby a uprchlíky Theodor Oberländer.

Slova politika, který za války působil v abwehru a specializoval se na boj s partyzány na východní frontě, jsou příznačná. Německá společnost si po válce nedokázala přiznat svůj podíl na zločinech nacismu, veškerou odpovědnost přehazovala na bedra Adolfa Hitlera, který prý Německo svedl na scestí. Z válečných zajatců se v očích většiny stali ideální mučedníci.

„A ženy čekají.“ Fotka návratu zajatců ze SSSR mu zajistila skvělou kariéru

„Lidé na slavnostním přivítání ve Friedlandu pohlíželi na navrátilce jako na mučené hrdiny a oběti Sovětského svazu, čímž se opět ujišťovali o své vlastní nevině,“ vysvětlila pro Der Spiegel historička a ředitelka friedlandského muzea Anna Hautová.

Jenže mezi posledními navrátilci nebyli jen řadoví příslušníci wehrmachtu, ale i řada představitelů NSDAP, generálové zapojení do vyhlazovacího tažení ve východní Evropě, vysoce postavení esesáci, příslušníci nacistické policie a vojenské rozvědky. „Stačí překročit hranici a z devíti tisíc zločinců se stane devět tisíc hrdinů,“ ušklíbal se britský filmový týdeník.

Rozjitřené Německo ovšem na takové zpytování svědomí ještě nebylo připraveno. „Nebudeme se dnes přít, kdo se zachoval špatně či kdo se zachoval dobře. Německo vítá všechny své bývalé vojáky s otevřenou náručí,“ podotkl bavorský konzervativní deník Münchner Merkur.

Rudé právo informuje o návratu posledních německých zajatců ze SSSR. (16. října 1955)

Autor:

Batole padalo z pátého patra, pohotového fotografa za snímek vyplísnili

Stanley Forman: Kolaps požárního schodiště (1975)

Seriál Málokterý fotograf získal za jeden snímek Pulitzerovu cenu i World Press Photo, Stanleymu Formanovi...

Před objektivy spáchal seppuku, sebevraždou završil své literární dílo

Jukio Mišima krátce před spácháním rituální sebevraždy seppuku (25. listopadu...

Seriál Ten výjev šokoval celé Japonsko. Slavný spisovatel Jukio Mišima si po neúspěšném pokusu o puč před...

Tajný agent Elvis. Podivná schůzka s Nixonem fascinuje Ameriku dodnes

Elvis Presley při setkání s Richardem Nixonem v Bílém domě (21. prosince 1970)

Seriál Amerika si připomíná devadesát let od narození Elvise Presleyho. Možná nejznámější fotka „krále...

Poprava u záchodů. Ceaušescu vysál Rumunsko, útěk vrtulníkem mu nevyšel

Poprava rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny ve městě...

VIDEO Seriál Železnou rukou vládl Rumunsku téměř čtvrt století a během té doby si ze zbídačené země udělal své...

Deset let po válce se vrátil ze sovětského zajetí. Vlastní dcera se ho bála

Helmuth Pirath: Pozdní návrat (1956)

Seriál Byli to zločinci, nebo oběti? Tyto otázky si deset let po konci druhé světové války v západním...

Jako váleční veteráni. Brutální koulovačka na Princetonu zohyzdila studenty

Vlevo sedící Darwin R. James, téměř z profilu zachycený John P. Poe a mladík s...

Seriál Některé snímky zachycují velké historické události, jiným stačí vyobrazení dnes těžko...

Když moře vyplavilo mrtvé, padla žalem. Ověnčená fotka ukázala hrůzy tsunami

Žena pláče nad tělem své mrtvé příbuzné nedaleko indického města Kudalore....

VIDEO Seriál Je to dvacet let od chvíle, co se odehrála jedna z nejničivějších přírodních katastrof v dějinách...

Inaugurace Donalda Trumpa

Druhé čtyřleté prezidentské období Donalda Trumpa začne inaugurací a složením přísahy 20. ledna 2025. Donald Trump zvítězil v listopadových volbách proti Kamale Harrisové.

Česko na euru vydělá, pokud dobře zafixuje kurz, míní ekonom

  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

Přímý přenos

Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest lidí a další byli těžce zraněni. Výbuch způsobila propanbutanová lahev. Podle informací hasičů došlo k...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

Premium

Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete platit. Stavební úřad má podle loni novelizovaného stavebního zákona pravomoc vám uložit pokutu až...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se tak stalo po neodborné nitrožilní aplikaci léku na navození krátkodobé anestézie....

Ječící lidé si strhávali oblečení. Svědkyně líčí ohnivý horor v Mostě

Premium

Inferno. Křičící lidé z hořící hospody vybíhali ven a strhávali ze sebe oblečení. Tak popisuje noční okamžiky hrůzy na mosteckém sídlišti jeho obyvatelka Kateřina Schejbalová. Požár restaurace U...

Trump omezí vedle ilegální migrace i pracovní víza do USA, míní expert

Nastupující administrativa zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se nechystá omezit pouze nelegální migraci do USA, ale i tu legální. V praxi to bude znamenat pokles vydávání pracovních víz...

17. ledna 2025  21:50

Zatím jen 13 procent voličů. V Brně se volí senátor prvně s občankou v mobilu

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám vybrat nástupce zesnulého Romana Krause a jako první v Česku vyzkoušeli ověření identity pomocí...

17. ledna 2025  10:19,  aktualizováno  21:32

Jak odstřihnout Rusko od 190 miliard eur? Pomocí výnosu ze 2. světové války

Kvůli válce na Ukrajině Evropská unie zmrazila Rusku spoustu peněz. V belgickém centrálním depozitáři Euroclear leží cenné papíry za 190 miliard eur, které by se Moskvě mohly brzy vrátit, pokud...

17. ledna 2025

Ázerbájdžán účtuje s bývalým vedením v Karabachu. Obvinil ho z terorismu

V Baku začaly soudní procesy s někdejšími představiteli Náhorního Karabachu, který Ázerbájdžán ovládl po bleskové vojenské ofenzívě v roce 2023. V pátek před soudem stanulo v jednom procesu 15...

17. ledna 2025  20:51

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...