Terezko, nakresli domov. Fotka zděšené holčičky ukázala, co válka dělá s dětmi

Seriál
Na černé tabuli bílá čmáranice a pohled zarývající se hluboko pod kůži. Oči dítěte poznamenaného válkou, které zažilo víc, než by unesl leckterý dospělý. Dlouho se nevědělo, kdo vystrašená polská dívka na fotografii je. Skutečný příběh sedmileté Terezky přinášíme v seriálu Slavné fotografie.
Malá Terezka na tabuli nakreslila obrázek „domova“..

Malá Terezka na tabuli nakreslila obrázek „domova“.. | foto: archiv Davida Seymoura

Od porážky Hitlera uběhly už tři roky a fotograf David Seymour ve službách organizace UNICEF putoval po Evropě, aby přinášel svědectví o životě dětí na válkou rozvráceném kontinentě. Navštívil Itálii, Řecko, Rakousko a Maďarsko, jeho poslední zastávkou bylo jeho rodné Polsko.

Ve Varšavě zavítal do školy pro „zaostalé a psychicky narušené děti“ (dnes bychom spíše řekli děti s psychickým traumatem). Právě zde pořídil snímek sedmileté holčičky, který obletěl celý svět.

Slavné fotografie

Dívka stojí před školní tabulí, na niž měla nakreslit svůj domov. Zadání je zřejmé i z papírku připevněného na tabuli: „To jest dom“ – „To je domov“. Místo domu, rodičů, krajiny nebo podobizny oblíbeného plyšáka však holčička dokázala křídou načrtnout jen změť chaotických čar.

Co cítila? O čem přemýšlela, když držela křídu v ruce? Její kresba je křikem. Není v ní žádný tvar, žádný řád, žádné postavy – jen spleť čar, které působí jako výron bolesti, výbuch dětské mysli.

O zažitých hrůzách války svědčí i její pohled – nepřítomný, nervózní, vyplašený, ale zároveň hluboký a jaksi dospělý. Jako by byla donucena čelit věcem, na něž nestačí ani dospělý člověk. Jako by uvízla v pavučině vlastních čar. Válka pro ni nikdy neskončila.

Seymourův mimořádný snímek viděly miliony lidí. Poprvé ho zveřejnil časopis Life, který k němu přidal titulek: „Zranění dětí nejsou vždy viditelná. Ta, jež vznikla v jejich mysli během let smutku, se budou hojit roky.“ Fotografie se také objevila na slavné putovní výstavě The Family of Man, kterou během osmi let vidělo přes devět milionů lidí.

Co se s ní stalo?

Seymourův snímek není sentimentální ani patetický. Je krutě pravdivý. Nezobrazuje fyzické rány – a přesto ukazuje, co dělá válka s lidskou duší. Zejména s dětskou. Oči holčičky jsou pronikavé, jako by byly oknem do její duše. Přesto to nejsou oči nevinného dítěte. Naopak, podobný pohled plný vyčerpání mají vojáci, kteří si prošli peklem válečné vřavy, – takzvaný „pohled jedné míle“.

Fotografie sedmileté dívky byla více než sedmdesát let obestřena tajemstvím. Skutečná identita a příběh Terezky zůstávaly neznámé. Podle některých dřívějších verzí vyrůstala v koncentračním táboře. Jak se však později podle výzkumu polských historiků a novinářů ukázalo, nebyla to pravda.

Při pátrání v archivech zvláštní školy by podle seznamů žáků z roku 1948 přicházely v úvahu tři možné „Terezky“. Jedna z nich však byla na dívenku z fotografie moc stará, bylo jí 12 nebo 13 let. Podobně badatelé vyloučili i druhou holčičku stejného jména.

Až třetí Terezka byla ta pravá. V době pořízení fotografie jí bylo sedm let a po roce školu opustila. Badatelský tým se nakonec dostal k jejímu bratrovi, díky kterému se mu podařilo poskládat alespoň část jejího životního příběhu.

Tělo válku přežilo, duše ne

Tereza Adwentowska se narodila ve Varšavě. Ráda kreslila, především květiny a zvířata. O radostné dětství ji připravila nacistická okupace.

Její otec se zapojil do polského odboje a během Varšavského povstání ho brutálně zbili příslušníci gestapa. Terezka během bombardování přišla o domov i část rodiny, při německém ostřelování ji do hlavy zasáhla střepina a úraz jí trvale poškodil mozek.

Tajemství slz Hitlerjugend. Brečícího vojáčka zvěčnil fotograf celebrit

Po bombardování se čtyřletá Terezka a její čtrnáctiletá sestra Hedvika snažily najít bezpečí ve vesnici vzdálené asi šedesát kilometrů od Varšavy. Tři týdny putovaly pěšky zdevastovanou zemí a hladověly.

Tento zážitek v ní zanechal šrámy na těle i na duši. Její fyzický i psychický stav se postupně zhoršoval, v dospívání se stala závislou na alkoholu a bojovala se záchvaty agrese. Byla umístěna do ústavní péče, kde žila až do své smrti v roce 1978.

Vzpomínky na neukojitelný hlad za války způsobily, že myslela jen na jídlo, cigarety a malování. Zemřela tragicky, v léčebně v Tworkách se udusila kusem klobásy, kterou ukradla jinému pacientovi.

Muž za objektivem, jenž viděl víc než jen zkázu

Hledat duši v troskách světa bylo pro autora snímku Davida Seymoura typické. Narodil se 20. listopadu 1911 ve Varšavě do rodiny polských židovských intelektuálů. Jeho otec vlastnil tiskárnu a vydával hebrejské a jidiš knihy, což malému Davidovi už od útlého věku zajistilo kontakt s kulturou i jazykem.

V roce 1929 odjel studovat do Lipska a později do Paříže, kde se začala formovat jeho fotografická cesta. Brzy si osvojil nejen techniku, ale i specifický pohled – empatický, klidný, často melancholický. V Paříži také přijal pseudonym Chim, odvozený od hebrejského přepisu jeho rodného příjmení Szymin.

Polský fotograf a spoluzakladatel agentury Magnum Photos David Seymour v Paříži v roce 1956.

Jeho kariéra se naplno rozběhla ve 30. letech. Fotografoval například španělskou občanskou válku, kde se poprvé setkal s dalšími legendami fotožurnalistiky – Robertem Capou a Gerdou Taro. Už tehdy se projevoval jako fotograf, který nevyhledává drama za každou cenu. Na rozdíl od Capy nestál v první linii palby, ale zaměřoval se na civilní oběti, běžné lidi, na jejich tváře a ticho kolem nich.

Po vypuknutí druhé světové války odešel do New Yorku a přihlásil se do americké armády. Jako tlumočník a analytik pomáhal s odposlechy nacistických komunikací. Válka ho připravila o velkou část rodiny, jež zahynula během holocaustu.

Po válce se vrátil do Evropy a ve spolupráci s UNICEF dokumentoval osudy dětí, které přežily. Právě tehdy vznikl i snímek Terezky. Série válečných dětí se stala jedním z jeho nejcitlivějších a nejsilnějších děl.

„Používal svůj fotoaparát stejně jako doktor používá stetoskop, aby diagnostikoval stav srdce. Jeho vlastní bylo zranitelné,“ vzpomínal na něj Henri Cartier-Bresson, fotograf považovaný za zakladatele moderní fotožurnalistiky.

Na začátku září 1948 byl David Seymour vyslán organizací UNICEF jako zvláštní...

V roce 1947 stál spolu s Robertem Capou, Henri Cartier-Bressonem a Georgem Rodgerem u zrodu legendární fotografické agentury Magnum Photos. Stal se jejím prvním prezidentem a významně ovlivnil její humanistické zaměření.

V padesátých letech pracoval jako nezávislý fotograf pro časopisy jako Life, Paris Match nebo Newsweek. Fotografoval Pabla Picassa, Sophii Loren, Winstona Churchilla, ale i každodenní život v poválečné Itálii, Izraeli nebo Řecku.

Profesní úspěchy však příliš brzy zpřetrhala tragédie. Čtyřiačtyřicetiletého fotografa v roce 1956 během suezské krize na Sinajském poloostrově zastřelili egyptští vojáci.

Jeho fotografie sedmileté Terezky zůstává aktuální i dnes. V době, kdy se na světě znovu objevují ozbrojené konflikty, v nichž nejvíce trpí právě děti, je tento snímek mementem. Připomíná, že válka neskončí podpisem mírové smlouvy ani vítězným pochodem. Její dozvuky se táhnou desetiletími.

Její pohled uhranul svět. Slavný portrét afghánskou Monu Lisu přivedl do průšvihu

Slavný snímek nazvaný Afghánská dívka pořídil fotograf McCurry v uprchlickém...

VIDEO Seriál Je to jeden z nejuhrančivějších pohledů, jaký svět spatřil. Plný tiché krásy, dětské naivity i...

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Henri Cartier-Bresson: Moskva 1954

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Nouze naučila imigranta fotit, americké smetánce odhalil ghetta New Yorku

Fotografie Úkryt banditů, 59 1/2 Mulberry Street od Jacoba Riise.

Seriál Dánský fotograf a novinář Jacob Riis byl jedním z prvních, kdo dal nahlédnout do nuzného života v...

Říšský prezident ukázal povolené břicho, fotka v plavkách šokovala Němce

Slavná fotka říšského prezidenta s odhaleným břichem.

VIDEO Seriál V červenci 1919 vznikla na severoněmeckém pobřeží fotografie, která rozpoutala politickou bouři. Na...

Objala Stalina, on jí nechal zabít rodiče. Holčičce z fotky nakonec ukradli i jméno

Sedmiletá dívka z Burjatska Engelsina „Gelja“ Markizovová předává květiny...

Seriál Byla to fotka, která měla Josifa Stalina ukázat jako skutečného otce sovětských dětí a vůdce...

Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři

Příslušníci nacistických formací Einsatzgruppen vraždí židovské obyvatele u...

Seriál Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za...

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Abraham Lincoln, kandidát na prezidenta USA před projevem v Cooper Union v New...

Seriál Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka...

Ukrajina vyvíjí rakety dlouhého doletu. Chce zasáhnout Moskvu, říká Visingr

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Přísaha občanské hnutí

Hnutí Přísaha vzniklo ve snaze bojovat s korupcí a nespravedlností. V jeho čele stojí už od počátku bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Navázat chce na dosavadní volební úspěchy, aktuální průzkumy však...

16. června 2025  15:25

Po nehodě šesti aut je vážně zraněný jeden z řidičů, náraz posunul náklad munice

Nehoda dvou kamionů a čtyř osobních aut uzavřela v obou směrech silnici I/11 na 29,5. kilometru u Mostů u Jablunkova. Jeden člověk je vážně zraněný. Policie odklání dopravu v obou směrech přes...

16. června 2025  13:16,  aktualizováno  15:11

Život prostě není fér. Hra na oliheň se blíží k epickému finále, třetí řada láká trailerem

Netflix zveřejnil poslední trailer ke třetí řadě fenomenálně úspěšného seriálu Hra na oliheň. Finále bude mít premiéru 27. června, přičemž tvůrce seriálu přislíbil, že příběh dovede ke konci.

16. června 2025  15:09

Letectvo USA přesouvá přes Atlantik obry určené k doplňování paliva ve vzduchu

Americké letectvo hromadně přesouvá přes Atlantik letadla KC-135 a KC-46, určená pro doplňování paliva dalších letounů ve vzduchu. V pondělí to uvedl portál Times of Israel, podle kterého by krok...

16. června 2025  15:05

Odbory chtějí růst platů ve veřejné sféře o 10 procent, hrozí vládě eskalací

Místo jednání o platech ve státní sféře řeší vláda jen vlastní kauzy, nad nimiž zůstává rozum stát, podivují se odboráři. „Odbory už třikrát vyzvaly premiéra Petra Fialu a jeho kabinet k jednání o...

16. června 2025  11:29,  aktualizováno 

SPOLU chyceni a pověšeni, psala Majerová. O příspěvek se zajímá policie

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, která ve volbách kandiduje za SPD, o víkendu vyvolala pozdvižení svým výrokem na sociální síti. „První půlku příběhu už známe. Jmenuje se ‚SPOLU chyceni‘. Na tu...

16. června 2025  14:54

Němka na fakultě velebila střelce. Muže, který ji doprovázel, pořezala a lízala krev

Více než podivně se chovala Němka, která minulou středu v budově Filozofické fakulty natáčela video oslavující předloňský krvavý masakr. Podle zjištění iDNES.cz na toaletách pořezala muže, který ji...

16. června 2025  13:36,  aktualizováno  14:45

Odpůrce EU a NATO bych nejmenoval do čela obrany a zahraničí, prohlásil Pavel

Prezident Petr Pavel uvedl, že odpůrce Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie (EU) by případně nejmenoval jako šéfy rezortů obrany a zahraničí. Podle Pavla by šlo o ohrožení národní...

16. června 2025  14:37,  aktualizováno  14:45

Německý voják měl sex s manželkou svého kolegy. Soud jej potrestal

Soud v Lipsku přikázal snížit německému vojákovi plat a zamezil jeho povýšení, protože měl mimomanželský poměr s ženou svého kolegy. Podle soudu tím narušil principy kamarádství stanovené v zákonu o...

16. června 2025  14:42

Hnutí Stačilo!

Kandidáti z uskupení středopravicového až silně levicového zaměření budou v letošních sněmovních volbách usilovat o hlasy pro hnutí Stačilo! V jeho čele stojí šéfka komunistů Kateřina Konečná. Hnutí...

16. června 2025  14:11

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Piráti slibují, že vrátí lidem peníze, o něž je připraví nové emisní povolenky

Před příliš vysokým růstem cen kvůli novým emisním povolenkám chtějí lidi ochránit Piráti energetickým kuponem a záchrannou brzdou, dočasným snížením spotřebních daní, pokud ceny emisních povolenek...

16. června 2025  13:22,  aktualizováno  14:10

Strana zelených (Zelení)

Strana zelených si zakládá na ochraně životního prostředí a přírody. Důraz klade také na sociální spravedlnost, demokracii a dodržování lidských práv. Od ledna 2020 si po vzoru německých nebo...

16. června 2025  14:07
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.