Britové zveřejnili jména útočníků na Skripala, vydali na ně zatykač

  12:21aktualizováno  20:58
Britská policie zveřejnila jména a fotografie dvou Rusů podezřelých z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery. Stopy novičoku našla v hotelu, kde bydleli. Na Alexandra Petrova a Ruslana Boširova vydala evropský zatykač, protože má údajně dost důkazů k jejich obvinění.

Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov), dvojice Rusů podezřelá z útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru | foto: AP

Podle šéfa britské protiteroristické policie podezřelá dvojice dorazila do Londýna z Moskvy 2. března a do ruské metropole se vrátila 4. března. Kontaminaci novičokem zaznamenali vyšetřovatelé v hotelovém pokoji City Stay na východě Londýna, kde se Rusové ubytovali.

Policie věří, že Alexandr Petrov a Ruslan Boširov jsou jen falešná jména. Oběma mužům je asi čtyřicet let. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili v lahvičce na voňavku, z níž také postříkali dveře Skripalova domu v Salisbury.

Fotogalerie

Prokurátoři podezírají dvojici ze spiknutí s cílem zavraždit bývalého dvojího agenta Skripala, z pokusu o vraždu 66letého Rusa a jeho 33leté dcery Julije Skripalové a také z porušení zákona o chemických zbraních. Policie zveřejnila fotografie z bezpečnostních kamer, na kterých jsou oba podezřelí zachyceni na letišti Gatwick a o dva dny později v Salisbury. 

Sue Hemmingová z vrchního státního zastupitelství řekla, že vyšetřování shromáždilo dostatek důkazů pro „reálnou šanci na odsouzení“. Vznést obvinění proti Petrovovi a Baširovovi je podle ní „jasně ve veřejném zájmu“. 

S ohledem na ruskou praxi nepředávat ruské občany k trestnímu stíhání do zahraničí ale prokuratura nebude Moskvu žádat o vydání podezřelých mužů, ačkoli se v srpnu objevily zprávy, že příslušná žádost je připravená.

„Avšak podařilo se nám získat evropský zatykač, což znamená, že pokud kterýkoli ze dvou mužů vycestuje do země, ve které zatykač platí, bude zatčen a může být vydán na základě těchto obvinění, u nichž není promlčecí lhůta,“ uvedla Hemmingová.

Mayová: Jsou to členové ruské vojenské rozvědky

Premiérka Theresa Mayová v parlamentu uvedla, že oba podezřelí pracují pro ruskou vojenskou rozvědku GRU. Podle Mayové plán březnového útoku v jihoanglickém Salisbury musel být schválen nejen uvnitř GRU, ale také vysoce postavenými představiteli státu. Mayová řekla, že působení GRU je „hrozbou pro všechny naše spojence a naše občany“.

Tři dny v Anglii. Britové zmapovali kroky ruských agentů s novičokem

Reakce Moskvy na sebe nenechala dlouho čekat. Ministerstvo zahraničních věcí dalo najevo, že zveřejnění jmen a fotografie podezřelých pro Moskvu „nic neznamená“. Londýn by podle ruské diplomacie měl upustit od „obvinění a informačních manipulací a přejít ke vzájemné spolupráci mezi bezpečnostními orgány“.

Ministerstvo v pozdějším prohlášení podle agentury TASS dalo najevo rozhořčení nad „naprosto nepřijatelným tónem“ dnešního vystoupení britské premiérky v parlamentu. „Obsahovalo řadu kategorických obvinění proti Ruské federaci a dvěma údajným našim občanům. Tato nařčení rozhodně odmítáme,“ uvedla ruská diplomacie. Dodala, že hodlá brzy v Haagu a New Yorku „znovu seznámit mezinárodní společenství s historií této záležitosti“.

Skripala a jeho dceru letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. 

Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, které podíl na incidentu odmítá. Kauza vyvolala diplomatickou krizi mezi Kremlem a Británií i dalšími zeměmi, provázenou recipročním vypovídáním diplomatů.

Policie věří, že nález odhozené lahvičky od parfému s novičokem se čtyři měsíce po útoku na Skripala stal osudným dalším dvěma lidem. Pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová z Amesbury se toxickou látkou otrávili koncem června, Sturgessová otravě podlehla. 

Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová, která zemřela, a její o rok starší...

Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová, která zemřela, a její o rok starší partner Charlie Rowley přišli s toxickou látkou do styku na počátku července.

Julija Skripalová během rozhovoru pro britská média. Léčbu po útoku nervovým...

Julija Skripalová během rozhovoru pro britská média. Léčbu po útoku nervovým jedem novičok popsala jako bolestivou a deprimující. (23. května 2018)

Sergej Skripal po zadržení agenty ruské FSB

Sergej Skripal po zadržení agenty FSB

Laboratorní testy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) nyní potvrdily závěry britských vyšetřovatelů, že pár z Amesbury byl otráven novičokem. OPCW také uvedla, že je to „stejná toxická látka, která byla nalezena v biologických vzorcích a ve vzorcích z okolního prostředí vztahujících se k otravě Sergeje Skripala“.

Otazníky zůstávají

Britská policie ovšem upozorňuje, že její představa o průběhu útoku chemickou látkou a jeho následcích není kompletní. „Ještě nevíme, kde se podezřelí zbavili novičoku, který použili na dveře, ani kde Dawn a Charlie našli lahvičku, z které se otrávili,“ uvedl podle BBC šéf protiteroristického oddělení Neil Basu.

„Způsob, kterým byla lahvička a obal upraveny, z nich udělaly perfektní úkryt pro propašování této zbraně do země a perfektní nástroj pro útok na Skripalovy dveře,“ dodal Basu.

Léčba byla deprimující, řekla Skripalová po propuštění z nemocnice:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Najdete na iDNES.cz