Rakousko se zařadí k menšině členských států EU, které se rozhodly nevyhostit žádné ruské diplomaty v reakci na chemický útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, z něhož Británie viní Moskvu.
Kneisslová v pondělí postoj Vídně obhajovala. V rozhovoru s APA řekla, že požaduje „plné objasnění okolností“. Dokonce i v případě, že by se ukázalo, že je Rusko za útok ze Salisbury odpovědné, postoj Rakouska se pravděpodobně nezmění, potvrdila Kneisslová.
Lavrov: Je to výsledek amerického vydíráníVyhošťování ruských diplomatů je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova výsledkem vydírání ze strany Spojených států. Během cesty do Uzbekistánu řekl, že USA použily "kolosální tlak, kolosální vydírání, které se staly hlavním nástrojem Washingtonu na mezinárodní scéně". Podle ruských agentur Lavrov také řekl, že Rusko bude muset odpovědět odvetnými opatřeními, protože "takovou neurvalost nelze tolerovat". |
Za současných okolností je podle ní každopádně „zásadní udržení všech komunikačních kanálů“. Právě v obtížných časech musí být Rakousko „zprostředkovatelem“ a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu.
A smířlivě se zatím k Rusku staví i Slováci. Žádné diplomaty nevyhostilo, za což si ministerstvo zahraničí vysloužilo v úterý kritiku prezidenta Andreje Kisky. Postup označil za nedostatečný a vybídl nového premiéra Petera Pellegriniho k zásadnímu postoji Bratislavy ohledně projevu solidarity s Británii. Situací by se ve středu měla zabývat bezpečnostní rada státu.
Pellegrini ještě v pondělí řekl, že Slovensko se bude chovat odpovědně, ale nehodlá podlehnout nátlaku či dělat zbytečná teatrální gesta.
Bývalý slovenský premiér Robert Fico na Kiskovu adresu poznamenal, že je třeba mít zdravý rozum, pokud jde o vztah k Ruské federaci. „Buďme v této věci suverénní. Pokud nám budou předloženy jasné důkazy (o vině Ruska), tak se k tomu můžeme postavit. Odmítáme rozbíjet přátelské vztahy s Ruskou federací jen proto, že si to přeje někdo jiný. Nejsme sluhové,“ řekl novinářům Fico, který případné vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska označil za krajní řešení.
Kdo vyhostil ruské diplomatyUSA 60 |
Také předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který se netají blízkým vztahem k Rusku, dosavadní postup slovenské diplomacie v kauze Skripal obhajoval. „Hurá systém, který zvolily některé státy, aniž měly doloženo, co se vlastně v Británii stalo, není šťastný. Rusko potřebujeme. Nejsme žádná gubernie, jsme samostatný stát.“
Připojila se Austrálie, chystá se Irsko
Naopak připojit se k řadě zemí EU, Spojeným státům, Kanadě, Ukrajině a dalším se rozhodla Austrálie. „Společně se Spojeným královstvím a dalšími spojenci a partnery přistoupila Austrálie k odpovědi na nedávný útok nervovou látkou v Salisbury v Británii,“ uvedl australský premiér Malcolm Turnbull. Australská vláda se rozhodla vypovědět dvojici ruských diplomatů, u nichž bylo zjištěno, že pracují pro tajné služby.
Pozadu už nezůstává ani Irsko. Vyhostí jednoho ruského diplomata a je tak už 18. zemí EU, která se ke společnému postupu přidala.
V pondělí většina zemí Evropské unie včetně Česka, Spojené státy, Kanada, Ukrajina, Norsko, Albánie a Makedonie oznámily, že vypoví více než stovku diplomatů a dalších pracovníků ruských zastupitelských úřadů. Mluvčí Kremlu označil společný postup zemí za chybu a oznámil, že Moskva bude reagovat recipročně.