Sedmatřicetiletý Yousaf slíbil, že bude pokračovat ve snaze své předchůdkyně osamostatnit se od Británie v návaznosti na její odchod z Evropské unie. Skotští voliči v roce 2016 brexit nepodpořili.
„Chceme se vrátit do Evropské unie,“ prohlásil nový vůdce vládnoucí strany. „Potřebujeme nezávislost více než kdy předtím.“
Yousaf získal 24 336 hlasů. Jeho hlavní rivalka, ministryně financí Kate Forbesová, získala 20 559 hlasů.
Agentura Reuters poznamenává, že volba předsedy ukázala na značné rozpory uvnitř SNS, která se navenek doposud pyšnila svou jednotou. Jednotliví kandidáti strávili šestitýdenní kampaň vzájemnými útoky.
Yousaf během kampaně poukazoval na svůj původ jako příklad multietnického, inkluzivního a sociálně liberálního Skotska, který SNS propaguje. Jeho otec je z Pákistánu, matka z Keni.
Nezávislost na Británii? Skotským nacionalistům se rozpadá plán i strana![]() |
Yousaf působí ve skotské vládě už více než deset let a vystřídal v ní několik postů. Jeho nástup do čela kabinetu musí ještě potvrdit regionální parlament, kde SNP pomáhají k většině hlasy Skotských zelených.
„Budu prvním ministrem pro celé Skotsko... mou bezprostřední prioritou bude ochránit každého Skota před krizí životních nákladů,“ řekl po vyhlášení Yousaf, který je jediným muslimem, co kdy sloužil ve skotské vládě.
Podle agentury Reuters odchod charismatické Sturgeonové zpomalí úsilí o vyhlášení nezávislosti. Strana nemá žádné dohodnutou strategii ohledně nového referenda, což byl jeden z důvodů, proč Sturgeonová rezignovala.
Skotskou premiérku dorazil genderový hlavolam, sen o nezávislosti mizí![]() |
Britský nejvyšší soud na podzim rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu vlády v Londýně uspořádat nový plebiscit o nezávislosti, který Sturgeonová plánovala na podzim tohoto roku.
Sturgeonová se stala první ženou ve funkci. Je také nejdéle vládnoucí premiérkou Skotska. Nejvyšší politickou funkci v severní části Spojeného království převzala na konci roku 2014 poté, co SNP otřásl výsledek prvního referenda o osamostatnění Skotska, v němž voliči tento návrh odmítli poměrem 55 procent hlasů ku 45.