Skauting má v Afghánistánu tradici. Taliban si však skauty plete s vojáky

  16:17aktualizováno  16:17
Afghánští skauti to ve své zemi nemají jednoduché. Po letech zákazů a útlaku si je místní pletou s ozbrojenými složkami, které jsou častým cílem útoků Talibanu. Skauting má přitom ve středoasijské zemi dlouhou tradici. Jako mladý tu působil i jeho zakladatel Baden-Powell.

Afghánští skauti stojí před plakátem, který bojuje proti pěstování opia (26. června 2002) | foto: Profimedia.cz

"Minulý rok jsme seděli okolo táborového ohně a zpívali písně. Měli jsme z toho pak problémy, protože místní mullové si mysleli, že provádíme nějaké křesťanské rituály," popisuje Mohammad Tamim Hamkar, skautský vedoucí z Kábulu.

Skautské hnutí bylo v Afghánistánu zakázáno po komunistickém puči roku 1978. Dosavadní paštúnský název organizace Zarandoi se tehdy začal používat pro označení policie, což na mnoha místech zůstalo dodnes. Výsledkem je, že mnoho lidí považuje skauting za jakousi větev ozbrojených složek země. A to v zemi, kde je policie korumpována a stává se často cílem teroristických útoků, není úplně nejlepší vyhlídka.

"Na mladé to působí trochu nesrozumitelně, myslí si, že skauti jsou policisté nebo vojáci," popisuje Hamkar. A aby to nebylo málo, mnoho lidí si díky šátkům plete členy organizace s komsomolci a pionýry, kterými tu začátkem osmdesátých let zkoušeli Sověti skauting nahradit. "Lidé tu o nás mají dost podivné mínění," uzavírá Hamkar.

Kořeny ve třicátých letech

Afghánistán přitom sehrál určitou roli při formování celé organizace. Její zakladatel, Angličan Robert Baden-Powell, zde sloužil v roce 1880 jako mladý nadporučík. Skauting byl v zemi nicméně založen až roku 1931. Už o dva roky později zde mělo hnutí 310 skautů a 36 vlčat (skauti ve věku 6-11 let) a podle tehdejších zpráv se mu ve středoasijské zemi předpovídala velká budoucnost.

Da Afghanistan Sarandoy

Skautské organizaci v Afghánistánu se říká zkráceně Zarandoi. Byla založena v roce 1931, členem celosvětového hnutí se stala o dva roky později. Poprvé byla zakázána v roce 1947. Skauting byl v zemi opět obnoven v letech 1964-1978, kdy jeho rozvoj utnula až prosovětská vláda. Další pokus o obnovu proběhl v roce 1990, ale úspěšný byl až ten po svržení Talibanu v roce 2002, odkdy se hnutí v zemi pomalu rozvíjí. V současnosti má okolo 31 tisíc členů.

Zdroj: wikipedia.org

Členem se v začátcích afghánského skautingu stal i nyní sedmdesátiletý Mohammad Morad Moradí. Dodnes se chlubí svazkem zažloutlých vůdcovských certifikátů z kurzů, které absolvoval v sedmdesátých letech. Zkušenosti z nich prý stále využívá.

"V poušti, v té nejhlubší džungli i uprostřed noci... Vždycky dokážu najít cestu," popisuje nadšeně reportérovi britského deníku The Telegraph a tiskne mu levici skautským pozdravem.

Žádné výlety do přírody

Organizace však své předchozí slávy v zemi po pádu Talibanu nabývá jen těžko. Oddílům se dobře daří v provinciích Bamján a Ghór, kde mezinárodní charitativní organizace Parsa začala s výcvikem skautů. Zde vychovaných 121 vedoucích má nyní na starosti střediska i s více než tisícovkou členů.

Stejně jako jinde na světě hrají i afghánští skauti různé hry, učí se první pomoci, lásce k vlasti a přežití v terénu. Pro nedostatek bezpečnosti však z jejich programu vypadly výlety do přírody, chození po horách a stanování.

"Baví mě vázání uzlů a budování provizorních staveb," popisuje patnáctiletý Džafar Mirzáí. "Jsou to dovednosti, které mohu prakticky využít," dodává.

Zda se celosvětově nejúspěšnější dětská organizace v Afghánistánu opravdu uchytí, však ukáže až nejistá budoucnost těžce zkoušené země.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Žaloby na obzoru. V Británii upřeli eurovolby lidem z ostatních zemí EU

Volby do Evropského parlamentu ve skotském Edinburghu. Cedule obyvatele...

Na britskou vládu se mohou začít sypat žaloby od naštvaných Evropanů. Stovky z nich se totiž ve čtvrtek dozvěděly, že...

V Botswaně znovu povolili lov slonů. Vláda volá i po prodeji slonoviny

Sloni z botswanské rezervace Mashatu si užívají jaro. (22. února 2019)

Botswanská vláda znovu povolila lov slonů. Argumentuje čím dál větším počtem konfliktů mezi chráněnými zvířaty a...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz