I američtí skauti uvažují o změně přístupu k homosexuálům

I američtí skauti uvažují o změně přístupu k homosexuálům | foto: Profimedia.cz

Američtí skauti povolí gaye ve svých řadách. Po 103 letech

  • 64
Tlak největších sponzorů i společenská atmosféra ve Spojených státech donutily největší organizaci amerických skautů Boy Scouts of America změnit přístup k homosexuálům ve svých řadách a umožnit jim, aby se otevřeně přihlásili ke své orientaci.

Ještě loni v létě jedna z největších skautských organizací světa Boy Scouts of America, která má ve svých řadách v současnosti 2,7 milionu chlapců ve věku od 7 do 18 let, oficiálně prohlásila, že v jejích řadách není pro mladíky, kteří se veřejně přihlásí ke své homosexuální orientaci, místo.

Až dosud se i v této skautské organizaci, kterou prošlo 110 milionů Američanů, držela hesla dříve uplatňovaného v americké armádě: "Don't ask, don't tell", neboli "My se neptáme, ty nic neříkej". Což znamenalo, že pokud o sobě skaut veřejně neprohlásil, že má homosexuální sklony, mohl ve skautu zůstat.

Právo nepřijímat do svých řad otevřené homosexuály potvrdil Boy Scouts of America i Nejvyšší soud USA, který tento postoj odsouhlasil jako ústavní s tím, že jde o soukromou organizaci a ta si může svobodně vybírat své členy.

Jenže společenská atmosféra ve Spojených státech se v posledních letech v tomto směru výrazně liberalizuje a již citované pravidlo "Don't ask, don't tell" zrušil v americké armádě prezident Barack Obama už před dvěma lety.

Jak uvedla americká televizní stanice CBS, teď se má podobným způsobem změnit i situace v největší americké skautské organizaci a otevřené přihlášení se k homosexualitě nemá být důvodem k ukončení členství v organizaci postavené na křesťanských principech chování.

Sponzoři zatlačili

Důvodem, proč skautská organizace rozhodla změnit stanovisko, není tlak politiků, ostatně loni se výzvě prezidenta Baracka Obamy na zrovnoprávnění homosexuálů ve svých řadách vysmála. To, co Boy Scouts of America donutilo změnit přístup ke gayům, byly peníze, respektive ukončení sponzorování ze strany některých velkých firem - mimo jiné Intelu nebo UPS. Představitelé dalších velkých sponzorů jako AT&T a Ernst & Young, kteří zasedají ve vedení organizace, nedávno uvedli, že budou tlačit na změnu přístupu ke gayům.

Jak uvedl mluvčí Boy Scouts of America Deron Smith, jednotlivé místní organizace dostanou přes doporučení vedení možnost se rozhodnout, jak chtějí postupovat.

V Česku skauti nikoho nediskriminují

V českém skautském hnutí však tento problém není. "My žádné podobné restrikce nemáme a jsme otevřeni členům bez ohledu na jejich náboženské vyznání či sexuální orientaci," uvedla pro iDNES.cz mluvčí Junáku Anna Lukešová. "S postojem, který dosud zastávali Boy Scouts of America, jsme nesouhlasili a vítáme, že se nyní pod společenských tlakem má změnit," dodala mluvčí Junáku - svazu skautů a skautek České republiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video