Zmíněné generály zná kdekdo. Prvním z nich je David Petraeus, který se proslavil službou v Iráku i Afghánistánu a díky svým velitelským schopnostem se těšil přezdívce Král David. Jeho poslední kariérní kroky ho pak zavedly na post šéfa CIA. Tam skončil neslavně, rezignoval právě kvůli nemanželské aféře.
Druhým mužem v centru aféry je John Allen, generál amerického námořnictva, jenž nahradil Petraeuse ve funkci vrchního velitele vojsk NATO v Afghánistánu loni v červenci. Ten je nyní vyšetřován kvůli údajně nevhodným e-mailům jedné z žen z Petraeusova skandálu.
Kauza PetraeusDRUHÝ GENERÁL: Do skandálu je vtažen i John Allen DETAILY: Pád šéfa CIA spustily výhružné e-maily milenky REZIGNACE: Petraeuse dohnala nevěra |
Přistoupit k aféře matematicky, zdálo by se vše jasné: dva generálové = dvě ženy. Nicméně příběh je spletitější. Jednou z klíčových postav je žena jménem Paula Broadwellová, která podle FBI měla nemanželský poměr s Davidem Petraeusem.
Přišlo se na to až po tom, co druhá žena v aféře - Jill Kelleyová - dostala výhružné e-maily a předala je Federálnímu úřadu pro vyšetřování. Během šetření se údajně ukázalo, že e-maily jí posílala právě Paula Broadwellová. Spekuluje se, že z žárlivosti, protože Kellyová a Petraeus byli přátelé.
John Allen se v příběhu objevil nyní, kdy Pentagon začal vyšetřovat "nevhodnou korespondenci" mezi ním a Jill Kelleyovou. Denně si prý vyměnili až třicet stran e-mailů. Detaily o jejich povaze ale zatím nejsou k dispozici. Tolik tedy ke skandálu. Kdo jsou ale ony ženy, které otřásly americkou armádou?
Broadwellová - basketbalistka ze Severní Dakoty
Čtyřicetiletá Paula Broadwellová pochází ze Severní Dakoty, kde bývala hvězdou středoškolského basketbalového týmu. Později vystudovala vojenskou akademii West Point a působila patnáct let v americké armádě mimo jiné coby analytička politiky obrany. Později pracovala i v protiteroristickém oddělení FBI.
Po odchodu z armády se přestěhovala do Bostonu, kde vystudovala na Harvardu Kennedyho školu státní správy. Tam také začala kariéru akademičky zaměřené na vojenství, která ji nakonec svedla dohromady s Davidem Petraeusem.
Uznávaného generála potkala v roce 2006, oslovila ho během jeho přednášky na Harvardu. On jí dal vizitku a nabídl pomoc při studiu, přiblížila televize BBC. Když ho pak Pentagon poslal do Afghánistánu coby šéfa spojeneckých vojsk, Broadwellová se rozhodla napsat o jeho velitelských schopnostech disertační práci. Z té nakonec vznikla biografie slavného generála, která vyšla letos v lednu.
Paula Broadwellová při psaní knihy strávila s Petraeusem měsíce - následovala ho do Afghánistánu, kde ho sledovala při vyjednávání s místními politiky i vojenskými vůdci, vyrážela s ním na bojiště a dělala s ním rozsáhlé rozhovory, popsala televize BBC.
GenerálovéDavid Petraeus John Allen Zdroj: ČTK |
Broadwellová se i během budování své kariéry stihla provdat, v roce 2000 si vzala lékaře Scotta Broadwella, s nímž má dva malé syny. Rodina žije ve městě Charlotte v Severní Karolíně.
Kelleyová - lvice salonů
To sedmatřicetiletá Jill Kelleyová je žena ze zcela jiného těsta, i když i ona má evidentně ráda armádu. Televize BBC ji označila jako bohatou lvici salonů z Tampy na Floridě. Narodila se libanonským rodičům, kteří do Spojených států emigrovali v 70. letech minulého století.
Kelleyová pak vyrostla ve Filadelfii, kde její rodina vlastnila několik restaurací. Jejím otcem je uznávaný libanonský varhaník John Khawam. Později studovala na Alleghenské univerzitě zdravotních věd. Se svým dvojčetem, sestrou Natalie, se v roce 2003 zúčastnila soutěže ve vaření.
S manželem lékařem Scottem Kelleym a třemi dětmi žije v Tampě na Floridě, kde se jako dobrovolnice podílela na organizaci společenských akcí na letecké základně MacDill na Floridě. Zde sídlí centrála amerického velení pro Blízký východ a Asii, na níž oba generálové svého času pobývali.
Kelleyovi jsou dle svých vlastních slov přáteli manželů Petraeusových už více než pět let. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by vztah mezi generálem a floridskou kráskou přesáhl platonické hranice. Mnohem více otázek panuje kolem jejích e-mailů s Johnem Allenem.
Za poslední dva roky si prý poslali na dvacet až třicet tisíc stránek materiálů, hlavně e-mailů. Zda ale mezi oběma zmíněnými proudila komunikace se sexuálním podtextem, nebo jestli se jednalo o zpravodajsky citlivé informace, je zatím nejasné.