Lvice salonů a vysloužilá vojačka. Aneb ženy, jež otřásly armádou USA

  16:49aktualizováno  16:49
Americkou armádou otřásá pořádný skandál. Příběh je to spletitý, v jeho centru jsou prozatím dva prominentní generálové a dvě až doteď neznámé ženy. První z nich byla milenkou šéfa CIA, druhá si s šéfem spojeneckých vojsk v Afghánistánu posílala "nevhodné" e-maily. Kdo jsou ony dvě ženy?

Jill Kelleyová (vlevo) a Paula Broadwellová | foto: Reuters

Zmíněné generály zná kdekdo. Prvním z nich je David Petraeus, který se proslavil službou v Iráku i Afghánistánu a díky svým velitelským schopnostem se těšil přezdívce Král David. Jeho poslední kariérní kroky ho pak zavedly na post šéfa CIA. Tam skončil neslavně, rezignoval právě kvůli nemanželské aféře.

Druhým mužem v centru aféry je John Allen, generál amerického námořnictva, jenž nahradil Petraeuse ve funkci vrchního velitele vojsk NATO v Afghánistánu loni v červenci. Ten je nyní vyšetřován kvůli údajně nevhodným e-mailům jedné z žen z Petraeusova skandálu.

Kauza Petraeus

Přistoupit k aféře matematicky, zdálo by se vše jasné: dva generálové = dvě ženy. Nicméně příběh je spletitější. Jednou z klíčových postav je žena jménem Paula Broadwellová, která podle FBI měla nemanželský poměr s Davidem Petraeusem.

Přišlo se na to až po tom, co druhá žena v aféře - Jill Kelleyová - dostala výhružné e-maily a předala je Federálnímu úřadu pro vyšetřování. Během šetření se údajně ukázalo, že e-maily jí posílala právě Paula Broadwellová. Spekuluje se, že z žárlivosti, protože Kellyová a Petraeus byli přátelé.

John Allen se v příběhu objevil nyní, kdy Pentagon začal vyšetřovat "nevhodnou korespondenci" mezi ním a Jill Kelleyovou. Denně si prý vyměnili až třicet stran e-mailů. Detaily o jejich povaze ale zatím nejsou k dispozici. Tolik tedy ke skandálu. Kdo jsou ale ony ženy, které otřásly americkou armádou?

Broadwellová - basketbalistka ze Severní Dakoty

Čtyřicetiletá Paula Broadwellová pochází ze Severní Dakoty, kde bývala hvězdou středoškolského basketbalového týmu. Později vystudovala vojenskou akademii West Point a působila patnáct let v americké armádě mimo jiné coby analytička politiky obrany. Později pracovala i v protiteroristickém oddělení FBI.

Fotogalerie

Po odchodu z armády se přestěhovala do Bostonu, kde vystudovala na Harvardu Kennedyho školu státní správy. Tam také začala kariéru akademičky zaměřené na vojenství, která ji nakonec svedla dohromady s Davidem Petraeusem.

Uznávaného generála potkala v roce 2006, oslovila ho během jeho přednášky na Harvardu. On jí dal vizitku a nabídl pomoc při studiu, přiblížila televize BBC. Když ho pak Pentagon poslal do Afghánistánu coby šéfa spojeneckých vojsk, Broadwellová se rozhodla napsat o jeho velitelských schopnostech disertační práci. Z té nakonec vznikla biografie slavného generála, která vyšla letos v lednu.

Paula Broadwellová při psaní knihy strávila s Petraeusem měsíce - následovala ho do Afghánistánu, kde ho sledovala při vyjednávání s místními politiky i vojenskými vůdci, vyrážela s ním na bojiště a dělala s ním rozsáhlé rozhovory, popsala televize BBC.

Generálové

David Petraeus
Šedesátiletý Petraeus, syn nizozemského emigranta, je absolventem vojenské akademie ve West Pointu. Funkci šéfa CIA vykonával od září 2011 až do své páteční rezignace. Od června 2010 do loňského roku působil jako velitel mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu. Velitelské funkce zastával i během americké intervence v Iráku, je považován za předního vojenského stratéga své doby. Poměr mezi Petraeusem a Paulou Broadwellovou údajně začal krátce po generálově odchodu z armády v srpnu 2011 a skončil před čtyřmi měsíci.

John Allen
Devětapadesátiletý Allen nahradil loni v červenci svého druha Petraeuse ve funkci velitele sil ISAF v Afghánistánu. Je generálem amerického vojenského námořnictva, pochází z Virginie. V roce 2001 se stal prvním velitelem amerického námořnictva, který se zapojil do operací v Afghánistánu. Působil rovněž v Iráku a v Bosně. Počátkem roku 2013 měl převzít prestižní funkci vrchního velitele sil NATO v Evropě, jmenování bylo ale po propuknutí aféry pozastaveno.

Zdroj: ČTK

Broadwellová se i během budování své kariéry stihla provdat, v roce 2000 si vzala lékaře Scotta Broadwella, s nímž má dva malé syny. Rodina žije ve městě Charlotte v Severní Karolíně.

Kelleyová - lvice salonů

To sedmatřicetiletá Jill Kelleyová je žena ze zcela jiného těsta, i když i ona má evidentně ráda armádu. Televize BBC ji označila jako bohatou lvici salonů z Tampy na Floridě. Narodila se libanonským rodičům, kteří do Spojených států emigrovali v 70. letech minulého století.

Kelleyová pak vyrostla ve Filadelfii, kde její rodina vlastnila několik restaurací. Jejím otcem je uznávaný libanonský varhaník John Khawam. Později studovala na Alleghenské univerzitě zdravotních věd. Se svým dvojčetem, sestrou Natalie, se v roce 2003 zúčastnila soutěže ve vaření.

S manželem lékařem Scottem Kelleym a třemi dětmi žije v Tampě na Floridě, kde se jako dobrovolnice podílela na organizaci společenských akcí na letecké základně MacDill na Floridě. Zde sídlí centrála amerického velení pro Blízký východ a Asii, na níž oba generálové svého času pobývali.

Kelleyovi jsou dle svých vlastních slov přáteli manželů Petraeusových už více než pět let. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by vztah mezi generálem a floridskou kráskou přesáhl platonické hranice. Mnohem více otázek panuje kolem jejích e-mailů s Johnem Allenem.

Za poslední dva roky si prý poslali na dvacet až třicet tisíc stránek materiálů, hlavně e-mailů. Zda ale mezi oběma zmíněnými proudila komunikace se sexuálním podtextem, nebo jestli se jednalo o zpravodajsky citlivé informace, je zatím nejasné.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Brita, který sexuálně zneužil desítky dětí, našli ve vězení mrtvého

Britský pedofil Richard Huckle, odsouzený k dvaadvaceti doživotním trestům za zneužití desítek malajsijských dětí, byl...

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Zastavte boje, vyzval Trump Erdogana. Viceprezident odcestuje do Turecka

Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům...

Najdete na iDNES.cz